Cantonament aprig pentru handbalistele din Buzău

Stagiul de pregătire centralizată a echipei locale de handbal feminin din Buzău se aproprie de sfârşit. Handbalistele antrenate de Romeo Ilie sunt supuse unor antrenamente fizice „draconice” în staţiunea buzoiană Sărata Monteoru, acolo unde îşi desfăşoară cantonamentul şi Gloria Buzău.

Ca la noi la nimeni! Haos total în Liga a II-a: Gloria Buzău încă nu îşi cunoaşte adversarele din viitoarea stagiune

Situaţie fără precedent în cadrul ligilor inferioare de fotbal. Criza financiară şi lipsa suportului material din partea investitorilor din mediul privat au făcut ca incertitudinea să planeze peste participarea în a doua divizie fotbalistică a ţării a tot mai multe echipe care îşi desfăşurau activitatea cu regularitate în liga secundă.

Este ceva greşit?

„Nu ştiu pentru cine scriu, dar ştiu de ce scriu. Scriu ca să mă justific. În ochii cui? Am spus-o deja, dar înfrunt ridicolul de a mai spune-o o dată: în ochii copilului care am fost” (O. Paler)

Gloria Buzău se vede pe TVR?

Fotbaliştii din Crâng pot apărea „pe sticlă” săptămână de săptămână

Televiziunea Română şi-a arătat interesul pentru fotbalul mic, categorie în care este şi Gloria, divizionara secundă din Buzău. Potrivit unor surse, televiziunea de stat vrea să îşi îmbogăţească portofoliul pe acest segment de nişă prin transmiterea partidelor din cadrul celui de-al doilea eşalon fotbalistic.

Jurnal de front pe străzile municipiului

Echipele de muncitori ale firmei Strabag şi ai Administraţiei Domeniului Public lucrează intens pentru a termina lucrările începute la Râmnicu Sărat, în timp ce angajaţii Companiei de apă se străduiesc să finalizeze proiectul demarat în primăvară în cartierele râmnicene.

Olimpia Râmnicu Sărat – Viitorul Axintele, în faza a III-a a Cupei României

Potrivit tragerii la sorţi care a avut loc recent la Casa Fotbalului în Capitală, fosta divizionară „C” – Olimpia Râmnicu Sărat va întâlni pe teren propriu, liderul sportiv din C2 – Viitorul Axintele, formaţia ilfoveană în dauna căreia Gloria Buzău a promovat în al doilea eşalon. Meciul va avea loc marţi, 13 august, de la ora 17.30.

Poşta Română va livra permisele de conducere

În următorii patru ani, Poşta Română va furniza Regiei Autonome Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat, servicii de curierat pentru livrarea permiselor de conducere şi a certificatelor de înmatriculare a vehiculelor la domici­liul solicitanţilor. Valoarea acestui contract este de 32,1 milioane de lei şi a fost atribuit prin licitaţie în prima parte a lunii iunie, Poşta Română fiind singurul ofertant în cadrul procedurii de atribuire.

Perla din Crâng: Marius Cocîrlă, puştiul din curtea Milanului, a îmbrăcat tricoul Gloriei (VIDEO)

Numele Marius Cocîrlă probabil nu vă spune nimic. Nici nu are trebui să o facă, din moment ce micuţul jucător al Gloriei Buzău de abia face luna în Crâng. Pentru o identificare mai uşoară, Cocîrlă e „ăla mic, pe flanc, de aleargă mult”, aşa cum au sunat primele aprecieri ale microbiştilor buzoieni la adresa mijlocaşului venit de la CS Otopeni în această vară, sau “gărgăriţa”, aşa cum a fost poreclit de antrenori, graţie celor 164 de centimentri pe care îi are în înălţime.

Firma unui chinez de la Pârscov, trimisă în judecată de DNA

Administratorul şi-a luat tălpăşiţa din ţară înainte de a i se aduce la cunoştinţă învinuirile

Zilele trecute, procurorii din cadrul DNA au dispus trimiterea în judecată a S.C. Sinoeuro Development S.R.L., în calitate de persoană juridică în sarcina căreia se reţine comiterea infracţiunilor de evaziune fiscală, fals în înscrisuri sub semnătură privată şi spălare de bani.

A lovit două maşini pentru că a uitat să revină pe banda sa după o depăşire

Un tânăr de 28 de ani, din ­Pi­tulicea, care zilele trecute băuse câteva pahare, nu s-a putut abţine să nu se urce la volan imediat după aceea, în consecinţă, devenind protagonistul unui accident de tot râsul. Şoferul se deplasa cu maşina pe un drum comunal de pe raza localităţii, ajungând la un moment dat din urmă un alt autoturism pe care a intenţionat să-l depăşească.

CENACLUL ALEXANDRU SIHLEANU FETIŢA CU CODIŢE DIN BANCA ÎNTÂI

          Sâmbătă, 3 august, şedinţa Cenaclului literar-artistic „Alexandru Sihleanu” de la Centrul Cultural „Florica cristoforeanu” din Râmnicu Sărat, a debutat, alături de cafeaua literară, pentru îmblânzirea spiritelor, cu moment de divertisment, susţinut de Matincă Costea pe un text de Nicu Vafiadis, „Basm din anul 2000” şi un text de Constantin Tănase, „Nu te lăsa”, răsplătit cu aplauze.