Dacă este joi, Opinia îţi face educaţie financiară: Cum alegem între cardul de credit şi cel co-branded

În ultimii ani, cardul bancar a devenit şi pentru români o parte importantă a stilului de viaţă. Avantajele utilizării sale inteligente sunt numeroase, dar dacă pierdeţi controlul cheltuielilor sau nu îl folosiţi în scopul pentru care a fost emis, beneficiile teoretice se transformă inevitabil în adevărate poveri financiare.

Habemus Superliga! Liga lu’ Coşconea devine super

  Pe 31 august se va disputa prima etapă a ediţiei inaugurale

Trei ani de zile le-a luat echipelor de fotbal din Buzău ca să corespundă cerinţelor pentru un nou eşalon de fotbal judeţean, superior celor organizate până acum.

Zilele Râmnicului au animat municipiul la sfârşitul săptămânii trecute (FOTO)

Tradiţionala manifestare anuală Zilele Râmnicului a debutat la sfîrşitul săptămânii trecute, vineri, de la ora 10,00, la etajul Casei Domneşti din incinta Complexului Brâncovenesc, cu expoziţia „Telefonul de-a lungul timpului”,  organizată de Muzeul Municipal Râmnicu Sărat şi Muzeul Judeţean, precum şi cu lansarea cărţii „Râmnicu Sărat – opere de for public, monumente şi plăci comemorative”, a autorului Marius Neculae.

Gloria Buzău intră în Cupă cu Păpăuţi

Adversar lejer pentru divizionara secundă Gloria Bu­zău în cadrul turului al IV-lea al Cupei României. Formaţia antrenată de Ion Viorel va întâlni miercurea viitoare, în deplasare, începând cu ora 17,30 formaţia FC Păpăuţi din judeţul Covasna. Adversara buzoienilor este nou promovată în Liga a  III-a şi a reuşit deja să elimine din cea mai veche întrecere internă formaţii precum Conpet Ploieşti, FC Zagon şi CSM Moineşti.

Şomerii buzoieni vor înlocui CV-ul cu Cardul Profesional European

Persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, precum şi cele înregistrate deja în evidenţele Agenţiei pentru Ocuparea Forţei de Muncă Bucureşti, vor putea intra în posesia Cardului Profesional European, document emis prin intermediul unui proiect implementat în parteneriat cu SC Soft Business Union SRL.

CFR închiriază pentru patru ani secţia de cale ferată neinteroperabilă Buzău – Berca

Compania Naţională de Căi Ferate va organiza astăzi, la Bursa Română de Mărfuri, o licitaţie publică cu strigare pentru închirierea a 14 secţii de cale ferată care aparţin infrastructurii feroviare neinteroperabile. Potrivit unui comunicat al CFR, pe raza sucursalei teritoriale Galaţi, sunt scoase la licitaţie pentru închiriere patru secţii de cale ferată, Buzău – Berca, Făurei – Tecuci, Mărăşeşti – Panciu şi Comăneşti – Moineşti.

Vioară

Astăzi, în cadrul rubricii Flash Sport, vi-l prezentăm pe actualul antrenor al Gloriei Buzău, Ion Viorel, pe ­vremea când îmbrăca tricoul Rapidului din Giuleşti (2000 – 2001). Jucătorii formaţiei din Grant se află la masă ­împreună, cel mai probabil după un succes în campionat. „Vioară” este încadrat de la stânga la dreapta de Răzvan Raţ, Vasile Maftei, urmaţi de Marius Sasu, Tiberiu Bălan şi Andrei Mărgăritescu.

„Gipsy King” şi moştenirea lui. Nu în galbeni, ci în voturi

Moartea „regelui Cioabă” este mai mult decât un spectacol sordid de televiziune, în care rudele decedatului se contrazic între ele şi se ceartă cu toată lumea. Acolo unde mulţi telespectatori obosiţi şi iritaţi de obsesia „breaking-news-ului” au văzut doar o altă circotecă garnisită cu salbe, galbeni şi cruci imense de aur, doi politicieni importanţi au văzut o oportunitate.

Boromir Prod Buzău nu a reuşit să intre pe profit în semestrul I. Pierderile au crescut la 3 milioane de lei

Vânzările companiei de morărit şi panificaţie Boromir Prod Buzău, controlată de omul de afaceri Constantin Boromiz, au scăzut cu 20,2% în primul semestru din 2013 comparativ cu aceeaşi perioadă din 2012, iar societatea a raportat pierderi de 3,01 milioane lei, potrivit raportului semestrial transmis Bursei de Valori Bucureşti.

Râmnicean la „naţională”

Fotbalistul râmnicean Ionuţ Tudorancea (fundaş stânga) a fost convocat în premieră la lotul naţional de juniori al României în vederea „dublei” amicale pe care reprezentativa U15 a tricolorilor o va disputa astăzi şi vineri în faţa selecţionatei similare a Republicii Moldova.

Buzoienii au înmatriculat 37 de maşini noi luna trecută

Dacă cele mai multe au fost marca Dacia, pe lista autoturismelor noi se regăsesc şi un Mercedes, un Land Rover sau o Toyota

Un număr de 37 de autoturisme noi au fost înmatriculate în judeţul Buzău în luna iulie. Marca Dacia rămâne printre preferatele buzoienilor, astfel că zece maşini din producţia autohtonă au fost înmatriculate în judeţul nostru, atât Logan, cât şi Duster, potrivit datelor Direcţiei Regim Permise Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor.

Gloria, „sperietoare“ pentru adversarii din campionat?

Divizionara secundă Gloria Buzău este văzută de colegele de competiţie drept una dintre principalele aspirante la accederea în Liga I la fotbal. Deşi  sunt în stare de reorganizare financiară, buzoienii nu au pierdut niciun meci de pregătire disputat în această vară şi au încheiat o singură partidă la egalitate, prima, scor 1 la 1 cu divizionara judeţeană Astra II Ciroani din Prahova. Pe lângă acest fapt, odată cu instalarea tehnicianului Ion Viorel pe banca Gloriei au sosit în Crâng o serie de jucători cu posibilităţii mult peste media celor din cadrul echipelor ce se vor alinia la startul seriei I din Liga a II-a.

Dr. C. Angelescu – reformator al învăţământului românesc în perioada interbelică (II)

Se spune că dr. C. Angelescu cunoştea în amănunt fiecare construcţie şcolară în parte, iar inspecţiile sale durau zile întregi, acesta alergând de la un capăt la altul al ţării „aducând laude, ori distribuind blamuri”.

A înfiinţat chiar şi o deco­raţie specială „Răsplata muncii pentru construcţiuni şcolare”.

Zi importantă pentru fotbalul judeţean buzoian

Membrii forului buzoian au fost convocaţi ieri pentru Adunarea Generală în incinta Liceului cu Program Sportiv „Iolanda Balaş Soter”. În cadrul adunării s-au stabilit componenţa campionatelor judeţene de fotbal şi implicit a primei ediţii de Superligă, eşalon ale căror rigori se doresc a fi cât mai apropiate de cele ale diviziei a III-a.

Ediţie de succes a cupei „Crâng” la şah

Zilele trecute, în Parcul Crâng s-a desfăşurat prima ediţie a cupei cu acelaşi nume, destinată şahiştilor amatori şi nu numai. Întrecerea a fost organizată de Asociaţia Sportiva Phoenix Club, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport Buzău şi a adunat la start un număr impresionant de participanţi, nu mai puţin de 46 de sportivi amatori, cu vârste curpinse între 7 şi 82 de ani, luând startul în această competiţie. Iată şi câştigătorii ediţiei inaugurale.  

CENACLUL „ALEXANDRU SIHLEANU”: POFTIŢI, SUNTEŢI AŞTEPTAŢI!

       Sâmbătă, 17 august, şedinţa Cenaclului „Alexandru Sihleanu” de la Centrul Cultural „Florica Cristoforeanu” din Râmnicu Sărat a debutat, pe lângă cafeaua literară, cu un scurt moment de divertisment, pentru îmblânzirea spiritelor, susţinut de  Matincă Costea pe un text de Teodor Speranţia, „Tunsă sau rasă”. Trebuie subliniate aplauzele.