Sărbătoare la Căminul de bătrâni „Alecu Bagdat“
Săptămâna aceasta, pe 1 octombrie, bătrânii instituţionalizaţi la Rm. Sărat au sărbătorit, pe lângă Ziua Internaţională a Persoanelor Vârstnice, şi împlinirea a 180 de ani de la momentul în care boierul Bagdat a donat imobilul care va fi transformat mai târziu în cămin-spital de bătrâni.