Week-end îndoliat pe şoselele din Buzău

Trei persoane şi-au pierdut viaţa în tot atâtea accidente rutiere grave

Sfârşitul săptămânii trecute nu a fost unul lipsit de evenimente rutiere, chiar dacă poliţiştii au dedicat ziua de vineri activităţilor de prevenire a accidentelor, o ironie tristă făcând ca exact în acea zi să aibă loc două astfel de evenimente în care şi-au pierdut viaţa două persoane.

Au deschis şampania: Stejarul Buzău a promovat în Superligă

Echipa locală de rugby Stejarul Buzău a promovat la pas în Superligă, după ultimul meci din cadrul play-off-ului Diviziei Naţionale de Seniori, confruntarea consumată în nocturnă pe arena Gloria, câştigată de trupa din Parcul Tineretului cu 43 – 11 în faţa formaţiei RC Bârlad.

Evaziune de sute de mii de lei la o firmă de construcţii

Zilele trecute, poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor al IPJ, au declanşat urmărirea penală împotriva unei râmnicence de 57 de ani, administrator al unei firme de construcţii din oraş. Motivul pentru care aceasta a ajuns în vizorul poliţiştilor este acela că în perioada aprilie 2009-martie 2013 s-ar fi sustras de la plata taxelor obligatorii către stat,  lucrând „la negru“ şi neevidenţiind în contabilitate toate facturile emise.

Firmele buzoiene, atrase de creditele subvenţionate de stat. 27 de societăţi s-au înscris în programul Kogălniceanu

Întreprinderile mici şi mijlocii din judeţul Buzău încearcă să se dezvolte şi să supravieţuiască situaţiei economice nefavorabile. Deşi creditele la bănci nu mai reprezintă cea mai la îndemână opţiune, împrumuturile care pot fi accesate prin intermediul programelor finanţate de la bugetul de stat sunt benefice firmelor buzoiene.

Guvernul Ponta a pus tunurile pe clasa de mijloc

Clasa de mijloc are, în istorie, o apariţie relativ târzie. S-a cristalizat după izbucnirea revoluţiei industriale şi s-a întărit o dată cu birocratizarea societăţii. De aceea, definiţia sa implică mai mult o explicitare a ceea ce… nu este: nici prea săracă pentru a fi inclusă în păturile paupere, dar nici prea bogată pentru a fi înglobată în rândurile celor foarte înstăriţi.

De la noi mai puţin, de la Dumnezeu mai mult: Fiscul buzoian a donat 14 lei (!) unui sat cu sinistrati

În judeţul Buzău, Fiscul nu are ce confisca, ceea ce înseamnă că firmele buzoiene îşi desfăşoară activitatea într-o minunată legalitate. Aceasta ar fi concluzia în urma donaţiei făcute de către Fiscul buzoian pentru sinistraţii din Galaţi. Mai exact, la iniţiativa Direcţiei Regionale a Finanţelor Publice Galaţi, toate stucturile teritoriale au oferit sprijin material oamenilor afectaţi de ape. Aceste ajutoare provin din bunurile confiscate în fiecare judeţ.

Fotbaliştii Gloriei Buzău i-au vizitat pe micuţii de la Şcoala 11

Peste 200 de elevi i-au întâmpinat pe jucătorii din Crâng

Fotbaliştii Gloriei Buzău au revenit în curtea şcolii. S-a întâmplat ieri, la Şcoala ­Ge­nerală nr. 11, unde jucătorii grupării din Crâng au fost prezenţi printre sute de puşti în încercarea de a îi atrage către sportul „rege”. Nu este pentru prima dată când clubul din Bulvardul Averescu are acestă iniţiativă. În urmă cu două săptămâni, „glorioşii” i-au vizitat pe micuţii de la Şcoala nr. 12.

Mareşalul Averescu, comemorat la 75 de ani de la trecerea în nefiinţă

Fundaţia ce îi poartă numele a organizat un ceremonial militar-religios la sediul Diviziei 2 Infanterie

Primul comandant al Armatei a doua, mareşalul Alexandru Averescu, a fost comemorat ieri la sediul Diviziei 2 Infanterie Getica, în cadrul unui ceremonial militar-religios la care au participat militari din garnizoană, în frunte cu generalul maior Nicolae Ciucă, preşedinte al fundaţiei Mareşal Alexandru Averescu şi comandant al Diviziei 2 Infanterie, veterani de război şi un grup de elevi de clasa a 12-a de la Liceul Pedagogic.

Se apropie sezonul incendiilor provocate de mijloacele de încălzire

Experienţa anilor anteriori arată că, odată cu scăderea temperaturilor, trebuie să ne aşteptăm la creşterea numărului de incendii în gospodării. Din experienţa anilor trecuţi cele mai multe dintre acestea sunt provocate fie de sobe sau alte mijloace de încălzire exploatate necorespunzător, fie de coşurile de fum defecte, neizolate termic sau necurăţate.

Dunărea, fără victorie

Deşi prin prisma poziţiilor ocupate în ierarhia primei serii a ligii secunde la fotbal, Gloria Buzău este favorită în duelul cu Dunărea Galaţi, lucrurile nu sunt deloc simple pentru buzoieni.

Derby pentru cine!? Locomotiva – Viitorul a trecut la pas de FC Puieşti

Viitorul Buzău – FC Puieşti: 3 – 0 (3 – 0)

Derby pentru oaspeţi, un simplu meci pentru gazde. Viitorul – Locomotiva Buzău a întâlnit sâmbătă pe teren propriu ocupanta locului trei în Superliga lu’ Coşconea – FC Puieşti. Instalaţi confortabil în fotoliul de lider al întrecerii judeţene, elevii lui Pompilică Stoica nu au avut nicio emoţie în faţa echipei care încheie podiumul Superligii.

Vioară: „Nu mă mulţumesc cu puţin”

În ciuda debutului bun de stagiune şi a faptului că echipa din Crâng a părăsit cu capul sus Cupa României, Ion Viorel, tehnicianul formaţiei Gloria, nu este mulţumit pe deplin de maniera în care decurg lucrurile la gruparea din Crâng:

Daniela Vlădescu şi Bianca Ionescu în concert pentru 25 de cupluri de aur

25 de familii care au împlinit, în acest an, 50 de ani de căsătorie, precum şi alte sute de persoane vârstnice au fost sărbătorite, luni după-amiază, la Centrul Cultural Florica Cristoforeanu. Aceştia au primit în dar un concert special de muzică românească veche, şansonete şi şlagăre internaţionale în interpretarea sopranelor Bianca Ionescu şi Daniela Vlădescu.

Căruţaş beat, internat în spital după ce s-a înfipt într-o maşină

·         Deşi în pragul comei alcoolice, a vrut să intre cu atelajul pe drumul european

            Un localnic de 55 de ani, din Verneşti, se poate considera norocos că a scăpat cu viaţă şi acum se află internat în spital, în urma unui accident de circulaţie pe care l-a provocat fiind beat criţă, în timp ce îşi mâna caii de la căruţă.