Poliţiştii au dat startul Săptămânii prevenirii criminalităţii

Evenimentul a fost marcat printr-un moment artistic inedit

Pentru al optulea an consecutiv, poliţiştii buzoieni au demarat ieri o activitate destinată prevenirii principalelor genuri de infracţiuni şi evenimentelor rutiere, acţiune ce se va desfăşura timp de o săptămână, şi va consta în diferite activităţi şi întâlniri cu caracter preventiv.

Şofer rănit de un tractorist băut şi fără permis

     Acesta nu s-a asigurat la efectuarea unui viraj când a ieşit de pe uliţă în şosea

Un buzoian de 33 de ani care se deplasa zilele trecute la volanul maşinii sale pe un drum judeţean a ajuns la spital după ce a fost lovit în plin de un tractor în dreptul unei intersecţii cu o uliţă de pe raza satului Sudiţi.

Rapidul de Suceava a deraiat la Buzău

Gloria Buzău – Rapid CFR Suceava: 3 – 0, (3 – 0)

Divizionara secundă, Gloria Buzău s-a impus la scor de forfait în faţa formaţiei Rapid CFR Suceava. Fotbaliştii antrenaţi de Ion Viorel au câştigat într-o manieră categorică duelul cu elevii lui Marin Barbu, impunându-se la finele celor 90 de minute cu 3 la 0.

Producători din judeţ şi spectacol folcloric la a X-a ediţie a târgului „Toamna Buzoiană“

Cea de-a X-a ediţie a târgului „Toamna Buzoiană” a debutat la finalul săptămânii trecute în parcarea Galleria Mall. După o pauză de mai bine trei ani, târgul a fost reluat şi organizat de Consiliul Judeţean, Direcţia pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală şi Primăria Buzău în intervalul 27 – 29 septembrie.

O bandă de minori a furat tot ce s-a putut dintr-o casă în construcţie

Cinci minori cu vârste cuprinse între 13 şi 16 ani au fost identificaţi ca fiind autorii unui furt comis zilele trecute în localitatea Căpăţâneşti, furt în urma căruia, dintr-un imobil aflat în construcţie, au dispărut bunuri în valoare de peste 3.000 de lei. Minorii sunt toţi din Mărăcineni, iar fapta au comis-o în zilele premergătoare începerii şcolii, dorindu-şi probabil să nu lase vacanţa să se termine fără să facă o faptă de pomină.

România are un nou acord preventiv cu FMI. Va fi ultimul?

Consiliul Director al Fondului Monetar Internaţional (FMI) a aprobat încheierea unui nou acord stand-by cu România, cu o durată de doi ani, în valoare de 2 miliarde euro. Aranjamentul va fi tratat ca preventiv, ceea ce înseamnă că autorităţile nu vor  folosi fondurile puse la dispoziţie decât în situaţia extremă în care leul va fi ameninţat.

Despăgubirile pentru malpraxis medical vor fi limitate prin lege, dar vor include şi prejudicii morale

Ministerul Sănătăţii pregăteşte modificarea legislaţiei în domeniul malpraxisului, astfel încât, pe lângă daunele materiale, poliţele de asigurare obligatorii încheiate de personalul din domeniul medical să acopere şi prejudiciile morale. În acest sens, există acum în dezbatere publică un proiect de lege care nu stipulează, însă, şi limitele de despăgubire în astfel cazuri, urmând ca acestea să fie stabilite prin normele de aplicare ale legii.

Poliţişti ameninţaţi cu pistolul de un traficant

În cursul zilei de azi, poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Buzău, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Buzău, au surprins în flagrant doi bărbaţi, de 24 şi 25 de ani, din Buzău, respectiv Sighişoara, în timp ce încercau să vândă 1 kg. de rezină de cannabis pentru 9.000 de euro.

Un şef de şantier şi-a ucis mama şi apoi a mers să se consulte la psihiatru

Localnicii din satul Ciocârlia, comuna Vadu Paşii, au rămas ieri încremeniţi de spaimă şi uimire la aflarea veştii că o consăteancă fuse ucisă de propriul fiu, un bărbat ­despre care toată lumea are doar cuvinte de laudă, şi cu care mama lui se mândrea  în tot satul. Crima s-a petrecut în noaptea de miercuri spre joi sau în dimineaţa zilei de ieri, bărbatul de 40 de ani dând dovadă de un comportament bizar, după cum ne-a relatat ieri fratele său.

Arbitraj tendenţios la ordinul FRF ?!

Evoluţia brigăzii de arbitri care a oficiat jocul dintre Gloria Buzău şi FC Botoşani, disputat în cadrul 16-imilor Cupei Româ­niei la fotbal nu a trecut neobservată de Ion Viorel, tehnicianul gazdelor. „Vioară” a desfiinţat brigada condusă la centru de Dragoş Teodor (n.r. din Constanţa), spunând că actuala echipă trage ponoasele promovării în liga secundă în dauna ialomiţenilor de la Viitorul Axintele.

Ion Viorel după meciul cu FC Botoşani: „Fotbalul se joacă pe goluri nu pe ocazii. Noi am ratat ei au marcat.”

Divizionara secundă, Gloria Buzău a fost la un pas să ajungă în optimile Cupei României după meciul disputat miercuri cu FC Botoşani. Buzoienii au încheiat la egalitate, scor 0 la 0 în 90 de minute însă prelungirile le-au fost fatale.Gloria Buzău a ratat şansa de a pătrunde în opti­mile Cupei României

Peste 700 de persoane au vizitat fabrica Ursus la 35 de ani de la înfiinţare

Fabrica de bere Ursus a găzduit, weekend-ul trecut, prima ediţie a porţilor deschise, cu prilejul aniversării a 35 de ani de la înfiinţarea sa. Pe durata celor trei zile, peste 700 de vizitatori, atât din Buzău, cât şi din alte oraşe din ţară, au trecut pragul fabricii buzoiene şi au avut ocazia să vadă cum se produce berea la cele mai înalte standarde de calitate şi performanţă.