Târgul Tinerilor Meșteșugari, la Centrului Cultural „Florica Cristoforeanu“

Este cunoscut faptul că județul Buzău s-a bucurat de-a lungul timpului de o bogată activitate în domeniul practicării, conservării și ­va­lorificării artelor cu caracter meșteșugăresc cum ar fi sculptura, olăritul sau modelajul.

Și dacă până anul acesta principalele evenimente menite să susținăși să promoveze meșteșugurile specifice zonei noastre s-au concentrat la nivelul reședinței de județ, iată că a venit rândul Centrului Cultural „Florica Cristoforeanu” Râmnicu Sărat să găzduiască un târg al tinerilor meșteșugari inițiat și organizat în detaliu chiar de către ei înșiși.

Crucea Roșie crede în minuni la Râmnicu Sărat

Subfiliala Crucea Roșie Râmnicu Sărat împreună cu Federația Organizațiilor Râmnicene de Tineret, Educație și Sport și Centrul Cultural Florica Cristoforeanu, în parteneriat cu Primăria Râmnicu Sărat, partenerii media TV Sat, Radio Boom și săptămânalul Scurt pe 2, Poliția Râmnicu Sărat, Muzeul Municipal, Instituțiile școlare din Municipiu și Dugheana de Printuri organizează în data de 12.12.2013, ora 17.00 spectacolul caritabil „Crede în minuni!“ destinat strângerii de fonduri în vederea sprijinirii copiilor care provin din familii cu venituri modeste, din Municipiul Râmnicu Sărat.

Guvernarea lui „Crede și nu cerceta!“

Există, în România, ceva mai greu de obținut decât puterea, banii sau gloria: justa măsură. Așezată încă de la Aristotel printre virtuțile supreme, justa măsură este calitatea definitorie a unui individ sau a unei societăți care se evaluează corect, cu o modestie reală, care știe să-și aprecieze atât propriile atuuri și defecte, cât și pe cele ale adversarului. Și, înainte de orice, justa măsură este fiica legitimă a bunului-simț. Este ceea ce nu poate lipsi dintr-o proiecție corectă a viitorului pentru că a-ți face planuri pe niște premise false nu-ți asigură decât năruirea lor. Ieri, a trebuit să-mi amintesc

Repetiție reușită! Metalul Buzău a învins la scor „grădinița“ Gloriei înaintea duelului cu Viitorul Buzău

Metalul Buzău s-a impus la capătul derby-ului buzoian din această rundă a XIV-a a Superligii județene la fotbal. Formația antrenată de Vali Stan a câștigat la scor confruntarea cu echipa secundă a divizionarei “B” din Crâng. Cum toți jucătorii din cadrul primei formații au fost trimiși acasă o dată cu încheierea partidelor oficiale din 2013 ale Gloriei Buzău, formația secundă a fost reprezentată de una din grupele de juniori republicani antrenată de Nicolae Anton – șeful centrului ,,Jean Luca”.

Opt minute și atât…

Puștii antrenați de Nicolae Anton au rezistat doar opt minute. Mirgoace ,,a spart” gheața aducând prima modificare a tabelei la scurt timp de la începerea partidei. Cinci minute mai târziu și oaspeții își dublaseră deja avantajul

Derby cu Viitorul în ultima rundă din 2013

Sâmbăta viitoare, Metalul Buzău va întâlni pe arena „Cornel Negoescu” ocupanta poziției secunde în cadrul ­ie­rarhiei Superligii buzoiene, formația Viitorul Buzău. Înaintea confruntării directe, Metalul LPS Buzău se află pe treapta a șasea a clasamentului, cu 25 de puncte, în timp ce adversara de sâmbătă ocupa poziția de vicelider cu 34 de puncte.

Vor acorduri de „Vioară“ în Copou!

Oficialii ieșeni continuă pressing-ul pentru antrenorul Gloriei

Nici nu s-a terminat bine ultima rundă din 2013, că reprezentanții formației CSMS Iași au reînceput să „tatoneze” terenul pentru aducerea lui Ion Viorel în Copou. Ofertat înaintea campionatului și apoi după primele runde ale stagiunii, Ion Viorel, tehnicianul Gloriei Buzău a fost la un pas de a accepta oferta bănoasa a grupării din Moldova.

„Fiara”, soluția de avarie a ieșenilor, s-a dovedit un pariu pierdut

Refuzați de „Vioară”, conducătorii grupării din Iași s-au reorientat către Marius Lăcătuș. Fosta gloriei stelistă a dezamăgit și pe banca CSMS, punctul culminant fiind atins sâmbătă, când, în Copou, CF Brăila s-a impus cu 2 la 1. Florin Prunea, președintele ocupantei locului patru din prima serie

Phoenix vă provoacă inteligența

Săptămânal, în suplimentul sportiv al cotidianului Opinia, veți găsi câte un exercițiu de șah realizat de Sorin Iordăchescu, președintele clubului Pheonix Buzău.Așteptăm soluția dumneavoastră pe adresa de email a clubului: sah.pheonixbuzau@ yahoo.com. Soluția corectă va fi publicată în numărul următor al suplimentului ,,Buzăul Sportiv”.

Rezolvările ultimelor două ediții (nr. 3 și nr. 4)

S-a încheiat turul Campionatului Galactic!

Întrecerea oferă cele mai mari premii destinate amatorilor

Duminică s-au disputat meciurile ultimei etape din cadrul turului Campionatului Galactic la minifotbal, întrecere organizată de AS Galactic Buzău, cu sprijinul logistic al AECTS Buzăul Sportiv în parteneriat cu Asociația Județeană de Fotbal și Direcția Județeană pentru Tineret și Sport. Peste 250 de participanți sunt angrenați în cadrul campionatului în care după primele 14 runde Condor ,,s-a instalat” confortabil în fotoliul de lider. Formația condusă de Mihai Budescu nu a suferit nici o înfrângere în prima parte a stagiunii. Denirom ,,ține trena” liderului ocupând poziția secundă, iar Arghir completează podiumul. Trupa pregătită de Daniel Arghir a înregistrat 11 victorii ,,presărate” doar de înfrângerile cu Denirom, Condor și AGI Construct. La doar două puncte distanță se află formația antrenată de Ionel Turturică. Agi Construct a remizat surprinzător duminică, 3 la 3, cu Vulturul Cândești, ocupanta locului 8. Miercuri seară, la orele 19.30 va avea loc ședința Comisiei de Disciplină pentru validarea rezultatelor și stabilirea datelor pentru returul stagiunii. În această pauză competițională echipele participante pot modifica componența loturilor, urmând ca, până la ora primului joc din retur, să le definitiveze pentru partea a doua a campionatului. Competițiile vor continua la Baza Sportivă Galactic, urmând ca sâmbătă viitoare să înceapă Galactic Winter Cup 2013.

Tragerea la sorți pentru Galactic Winter Cup 2013 va avea loc miercuri la orele 20.00 la Galactic Club. Pentru înscrieri și detalii: 0741.903.645 / 0765.697.212.

Cel mai mare fond de premiere din județ

Întrecerea găzduită de baza sportivă a fostului mare jucător Ion Viorel oferă cele mai mari premii pentru amatori în cadrul unei competiții destinate sportului ,,de masă” din județul Buzău. Cu sprijinul Direcției Județene pentru Tineret și Sport , AS Galactic  își premiază campioana cu un sejur în Bulgaria și participarea în cadrul unei competiții internaționale de minifotbal organizate în țara vecină. Vicecampioana beneficiază de o reducere de 50% pentru turneul de la Nisipurile de Aur, în timp ce ocupantele locurilor 3, 4 și 5 vor primi un rând de echipament sportiv. Un rând de echipament sportiv va primi și ocupanta locului 6 – câștigătoarea play-out, format din ultimele șase clasate. Nu vor fi neglijate nici celelalte participante care vor primi diplome și trofee. Evoluția întrecerilor organizate de AECTS ,,Buzăul Sportiv” poate fi urmărită săptămânal pe site-ul organizatorilor și în paginile cotidianului “Opinia” – partener media al Campiona­tului Galactic.

Petrecere de Crăciun pentru micuții de la școala de Fotbal ,,Ion Viorel”!

Moș Crăciun va trece și în acest an la școala de Fotbal ,,Ion Viorel” din Buzău. ­Apro­ximativ 100 de micuți din cadrul grupelor de copii și juniori de la Galactic vor fi vizitați de Moș Crăciun pe 21 decembrie, când vor avea loc finala mică și finala mare a Galactic Winter Cup 2013. La capătul unui meci demonstrativ al micuților de la școala de fotbal din Crâng, va avea loc serbarea sfârșitului de an în care toți cei prezenți vor fi premiați și vor avea parte de surprize.  Evenimentul este organizat de AECTS Buzăul Sportiv cu sprijinul Restaurant Galactic Buzău, Arghir Prodex, AGI Construct Buzău, Toledo Buzău, Cofetăria Cornovac prin administrator Nelu Cornovac, S.C. I.Rapid și Robert Construct prin administrator Dorin Bulete.

ETAPA A IX-A

Pheonix Buzău – Dream Team: 7 – 4

Denirom – Black Falcons: 5 – 1

Denirom – Știința Buzău: 11 – 2 

Vulturul Cândești – AGI Construct: 3 – 3

Arghir – Legendarii (I.Rapid): 10 – 4

Condor – Toledo s-a jucat luni, după închiderea ediției.

Asociație cu autofinanțare și cotizații pentru suporterii Gloriei Buzău

Dan Tulpan, președintele Gloriei Buzău vrea toți suporterii formației din Crâng sub aceeași „umbrelă”. Oficialul buzoian a rămas plăcut suprins de numărul mare de spectatori care au asistat la confruntarea cu Rapid București și își dorește o asociație a microbiștilor din Buzău.

Aproximativ 8.000 de persoane au asistat la confruntarea pierdută de Gloria Buzău, scor 2 la 0 cu Rapid București. Faptul că în peluza gazdelor s-au regăsit 300 de tineri care, după o lungă perioadă de timp, au reorganizat galeria buzoienilor este un motiv suficient pentru Dan Tulpan, președintele Gloriei să susțină inițiativa suporte­rilor din Buzău. Oficialul buzoian și-ar dori ca gruparea din Crâng să beneficieze de aportul suporterilor buzoieni într-un număr cât mai mare și în deplasări. Pentru asta conducătorul clubului din Bulevardul Mareșal Averescu a spus că își dorește înființarea unei organizații destinate microbiștilor din Buzău.

Gloria amendată cu 27.000 de lei după inccidentele de la meciul cu Rapid

Oficiali Gloriei Buzău au fost amendați de FRF cu suma de 27.000 lei .Rapidiștii au primit o sancțiune mai mare decât a Gloriei Buzău. Gruparea din Giulești se vede nevoită să achite 37.000 de lei către Federația Română de Fotbal pentru incidentele provocate de suporterii ,,feroviari” la Buzău și totodată să achite formației din Crâng pagubele create de aceștia.

Dan Tulpan, președintele Gloriei Buzău a declarat că amenda primită de buzoieni este una legitimă, conform cu regulamentele în vigoare, dar exagerată pentru bugetul clubului.

Ion Viorel, „la cuțite“ cu publicistul George Stanca

În urma partidei disputate între Gloria Buzău cu Rapid București (scor 0 – 2), cunoscutul publicist George Stanca a semnat în cotidianul Click un editorial dedicat antrenorului Gloriei, Ion Viorel. „În ceea ce mă privește, aveai toată simpatia mea. Pentru că ai jucat și pe Giulești. Ba, aveai și respectul meu. Acestea s-au dus pe pustii după meciul Gloria – Rapid. După care ai spus că dorești ­fa­limentul Rapidului și alte idioțenii maroniu-mirositoare”, precizează Stanca. Cunoscut suporter rapidist, ziaristul îi atribuie lui Ion Viorel cuvinte dure: „primitiv în comportament”, „pricinos”, „ofticos”, „nestăpânit”, „ți-ai dat AROMA pe față”, „o nulitate care adeversatlichidverzui”…Ca răspuns la pamfletul lui George Stanca, Ion Viorel îi dă o replica civilizată în cadrul unei scrisori publice:

Scrisoare către tine, draga mea România

Îți scriu această scrisoare cu ocazia tuturor zilelelor în care ar fi trebuit să îți scriu. Și îmi cer iertare pentru că aceste gânduri ajung la tine doar de ziua ta, de 1 Decembrie. Zi mare, nu?

Este adevărat că nu ți-am mai scris de anul trecut, dar sufletul meu a fost alături de tine în fiecare clipă. Am avut grijă de mine, așa cum ți-am promis, am zâmbit chiar dacă mi-a fost greu și chiar dacă uneori am simțit că este în zadar să lupt. Dar nu m-am oprit, nu m-am lăsat înfrântă și, chiar dacă am căzut, m-am ridicat mereu. Am mers mai departe.

HM Buzău continuă lupta pentru Liga Națională

Handbalistele din Buzău „au răpus” în drumul spre Ligă formația Știința Bacău

Jucătoarele antrenate de Romeo Ilie s-au impus cu 38 la 27 în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” în ultimul meci oficial din 2013 jucat în fața băcăuoancelor de la știința. Gruparea din Buzău s-a impus fără emoții la capătul unei partidei dominate în întregime de gazde. Ștefan Miloș, președintele echipei Handbal Municipal Buzău s-a declarat încântat de performanța echipei buzoiene care cel puțin până duminică, când

Utilajele Acvaterm, pe străzile municipiului la deszăpezire

SC Acvaterm SA își oferă, în această iarnă, serviciile și utilajele pentru deszăpezirea Râmnicului. În luna mai 2013, prin hotărâre a Consiliului Local, a fost încheiat un contract de prestări servicii având ca obiect activitatea de salubritate stradală cu SC Acvaterm SA. În contextul în care iarna deja a sosit, și având în vedere faptul că această societate dispune de utiliaje

Și râmnicenii vor petrece de 1 Decembrie

Duminică, 1 decembrie, începând cu ora 11,00,  râmnicenii sunt invitați să participe la evenimentul organizat, în fața Primăriei, de admin­sitrația locală și  de Centrul Cultural ,,Florica Cristoforeanu“.

După ce, așa cum ne-au obișnuit în ultimii ani, tinerii râmniceni vor purta stindardele tricolore în marș pe străzile municipiului, la ora 11,00 va începe spectacolul în aer

Centenara Aurica Mihalcea, omagiată de consilierii locali

Reprezentanții administrației publice locale au propus spre aprobare consilierilor locali acordarea sumei de 1.000 lei în semn de prețuire pentru împlinirea vârstei de 100 de ani a râmnicencei Aurica Mihalcea.

Este cunoscut faptul că adiministrația municipiului Râmnicu Sărat are drept obiectiv asigurarea unor servicii de bună calitate pentru persoanele vârstnice. Pentru aceștia,

Administrația Domeniului Public vrea să valorifice arborii tăiați

Ca urmare a implementării  proiectului cu finanțare externă privind reabilitarea și modernizarea străzilor din oraș și de reabilitare a rețelelor de apă în zona de intervenție urbană a municipiului Râmnicu Sărat, de pe străzile Matei Basarab, Nicolae Bălcescu, Păcii și Crângul Meiului au fost tăiați mulți arbori. Reprezentanții Administrației Domeniului Public

Viitorul Buzău și Olimpia Râmnicu Sărat au remizat în derby-ul Superligii

Râmnicenii au deschis scorul în minutul 17, după o gravă eroare a fundașului Costin Pușcă care i-a trimis balonul propriului portar. Lungoci a interceptat mingea și a deschis scorul. Oaspeții au reușit să restabilească egalitatea în repriza secundă, după o execuție în stil mare a decarului Glorin Mihălcescu. Cu un sfert de oră înaintea de fluierul final căpitanul gazdelor, Marius

Olimpia în lupta pentru locul I

Cristi Lupu, tehnicianul formației Viitorul Buzău a spus că Olimpia Râmnicu Sărat a luat o opțiune serioasă pentru ocuparea primului loc din Superligă după remiza cu Viitorul Buzău. Tehnicianul buzoian crede că râmnicenii pot deveni campioni dacă își păstrează trendul pozitiv al rezultatelor. Olimpia Râmnicu Sărat poate fi ,,campioana care nu merge la baraj” este de părere tehnicianul formației buzoiene Viitorul Buzău. Antrenorul viceliderului din Superliga lui Coșconea a anticipat jocul dificil pe care elevii săi l-au susținut la Râmnicu Sărat, precizând că întâlnirea dintre Viitorul și Olimpia reprezintă cu adevărat derby-ul Superligii. La capătul

CENACLUL ALEXANDRU SIHLEANU / VĂ OFER ACUM O MOSTRĂ DE FILOZOFIE DE GEAM

Sâmbătă, 23 noiembrie, încă o sâmbătă de toamnă binecuvântată de Dumnezeu, şedinţa Cenaclului literar-artistic „Alexandru Sihleanu” de la Centrul Cultural „Florica Cristoforeanu” din Râmnicu Sărat a debutat, la cafeaua literară, cu un medalion  satirico-umoristic susţinut de Matincă Costea pe un text  de Mircea Crişan, „La un telefon public”, „Firul buclucaş” de Fred Firea şi „Eu şi Suzana”, şi un final cu aplauze.

A urmat lectorul de serviciu, Dan Mihail Zanfirescu, cu proză. Domnia sa a venit în Cenaclu cu poezie şi cu părerea de rău că trebuia să vină mai de mult. O poezie sensibilă, romantică, dar nu m-a convins. Adevărata revelaţie am avut-o cu proza. Lectura de astăzi se numeşte „Discuţii, discuţii”. Este o proză inedită, originală, se pare o piesă dintr-un întreg, cu  o altfel de abordare a epicului. Textul nu dovedeşte numai talent, fluenţă epică, coerenţă, pe lângă o sensibilitate fără de care creaţia literară nu ar fi posibilă, ideea este susţinută, pe tot parcursul, analitic, psihologic. Autorul are proprietatea termenilor şi îi foloseşte cu sentimentul că ştie dinainte reacţia potenţialului cititor. Astăzi, cu un melanj între epic şi liric, folosindu-se de prietenul virtual, s-a dovedit şi un fin psiholog, să nu zic negustor, ceva à la Alexandru Lăpuşneanu: < Dacă voi nu mă iubiţi, eu vă iubesc pe voi, dacă voi nu mă vreţi eu vă vreau pe voi >. Dacă nu vă place poezia mea, o veţi servi ca pe un sandviş. Şi asta a fost, dar un sandviş plăcut, de calitate, pentru că la elementul liric se autocenzurează. Şi mai este ceva. Se pare că ar putea accesa, marşa şi pe elementul fantastic. Este acolo în final, o cochetărie cu fantasticul care îmi dă speranţe: „În acest moment simt că mai este cineva în cameră cu noi. Parcă a trecut o adiere rece. Încet, să nu râdă de mine prietenul meu, privesc cu coada ochiului spre uşă. Ceva se întâmplă şi prietenul meu tace, îl simt încordat. Un murmur uşor, venit de sub noi, este amplificat de cameră .Ridic încet privirea spre lustră, privesc fereastra şi mă ridic puţin. Da, o vibraţie perfidă se simte. – Este? mă întreabă prietenul meu. – Da, un pui de cutremur, îi răspund şi încerc să fiu calm. Ne ridicăm şi aşteptăm ceva. Nu vorbim. Pe stradă lumea trece indiferentă”.               

          „În materialul prezentat astăzi,  Dan Mihail Zanfirescu ne demonstrează că ştie să dialogheze şi să frazeze frumos îmbinând proza la modul armonios cu poezia. Este o lucrare ce te determină să o asculţi cu plăcere şi să-ţi dai seama că nu este un debutant. S-ar putea ca materialul să constituie un început de roman”. (Matincă Costea)

          „Eu cred că dl Zanfirescu are capacitatea de a îmbina proza cu poezia şi într-adevăr a ieşit ceva plăcut, şi în viitor ar trebui să meargă pe calea pe care şi-a ales-o. Dan Zanfirescu peste ani: < Strădania cuvintelor se-adună / Când noaptea umbrei te-nfioară / Singure ce tristă consolare / În garderoba cu rochii şi taioare / Şi azi sorbim din poloboace / Cu mare grijă vinul / Ruleta rusă se întoarce / Final cu AVE facem plinul >>În încheiere, epigramiştii reprezintă baletul Uniunii Scriitorilor şi al literaturii… Întotdeauna sunt pe poante”. (Dumitru Hangu)

          „Din materialul lecturat se observă sensibilitatea, trecerea cu uşurinţă de la melancolie, la bucurie. Are grijă în poezia < Peste ani > să ne amintească cum vom ajunge când ne vom lua rămas bun. Poezia  <Păcat > este o satiră a mass-mediei. Astăzi mai rar poţi vedea, mai ales, persoane mature mergând la bibliotecă pentru a citi. Altă poezie, < Să nu uiţi > descrie dorul despărţirii a copiilor de părinţi migrând în alte ţări şi pe care îi văd doar în concediu, în rest sărută, plângând, fotografia lor. Să continue”. (Ion Cojocaru)

          „Dl Matincă este medalionul viu al Cenaclului. Însufleţeşte la maximum atmosfera din cadrul Cenaclului creând o stare de spirit propice desfăşurării activităţii literare. Mi-au plăcut extraordinar povestirile, pline de înţelepciune, cum ar fi < Firul Buclucaş > cu Suzana, mi-a plăcut reţeta contra deochiului cu sacoşa roşie. Venind la lectorul de serviciu, dl Dan Zanfirescu, care regretă că a venit târziu în Cenaclu, acum şase ani şi spre echilibrarea dezamăgirii urmează să continue,  < à la long >, să recupereze. Dl Dan Zanfirescu este în pericol literar şi-l văd prăbuşindu-se într-o dramaturgie. Consider < Discuţii, discuţii > ca un început de piesă de teatru deosebit de atractivă. Condeiul lui are ieşiri scriitoriceşti remarcabile, cum ar fi:  < şpriţ de cuvinte >,  < vivat ecranul >,  < drogul vizual >, vizavi de televizor şi ca idee terapeutică este legat de o terapie sufletească, un  < spa > însoţit de poezii dragi sufletului uman. Aştept o scriere dramatică”. (Adrian Câmpeanu, preş. Uniunii Cititorilor din Râmnicu Sărat)

„Este o altfel de proză. Este o proză analitică, de factură psihologică. Autorul vorbeşte cu autorul. Prietenia este o floare rară, care se poate scutura foarte repede. Bănuiesc că are prieteni mari. Este o mare artă să te întrebi dacă au procedat bine. Este o idee mare şi modul realizării este deosebit. Arta este compusă din idee şi formă. Poeziile îmi aduc aminte de Esenin, critică femeia, de Baudelaire. Lirica este puţin desuetă. A vorbi cu tine însuţi este o idee deosebită. Să continue cu proza, pentru că o face după toate canoanele.  (Nicu Oaie)

Sâmbătă, 30 noiembrie, începând cu ora 11.00, lectorul de serviciu al şedinţei Cenaclului Alexandru Sihleanu va fi Ion Cojocaru.