Autoritățile locale ale muncipiului Buzău au recunoscut, ieri, în mod explicit, că firmele cărora le-a încredințat, pe bani grei, contactele de deszăpezire a orașului, nu au nicio legătură cu această activitate și că au fost, încă de la începutul vremii rele, depășite de situație. De aceea, Primăria Buzău a cerut, în mod oficial, sprijinul Armatei pentru a deszăpezi municipiul. Conform site-ului Ministerului Apărării Naționale, ,,de asemenea, militarii acționeazăși pentru degajarea unor artere de circulație din municipiul Buzău. Opt militari din Divizia 1 Infanterie, cu patru autovehicule, se deplaseazăîn municipiul Buzău, la solicitarea autorităților locale”.
Conform sursei citate, la sprijinul militarilor MApN au apelat și autoritățile județene: ,,în județul Buzău, 60 de militari din Divizia 2 Infanterie acționează, cu 10 autovehicule și o autosanitară din Focșani, în zona localității Boboc, pentru deszăpezirea locuințelor și a căilor de comunicații (…) Autofreza specială intrată recent în dotarea M.Ap.N. se aflăîn drum spre zona Buzău, pentru a ajuta la deszăpezirea căilor de comunicații grav afectate. De asemenea, militarii continuă misiunile de deszăpezire începute în această dimineațăîn localități din județele Vâlcea, Buzău, Vrancea și Brăila”.
Consilierii județeni ai Partidului Democrat Liberal cer șefului Secției Drumuri Naționale să nu semneze recepția lucrărilor de deszăpezire pentru firma fostului consilier județean PSD Dumitru Dobrică, care a câștigat licitația în acest sens din Ajunul Crăciunului.
,,Unii oameni sunt ca vremurile, schimbători. Atunci când ești bine coordonat și ai un sprijin ferm în spatele tău, ești eficient și ai coloană vertebrală. Când ești apăsat de propriul interes, acela de a te menține cu orice prețîn funcție, și înțelegi să faci totul, fără niciun strop de discernământ, în sprijinul noilor tăi stăpâni, treaba iese prost. Este cazul directorul Secției Drumuri Naționale, inginerul Leon Marius Velicu. Același om care, când a trecut, în urmă cu doi ani, printr-o situație de criză asemănătoare cu cea din aceste zile, a fost rugat de fostul prefect Paul Beganu și de către deputatul PDL Cezar Preda să nu semneze recepția așa-ziselor lucrări de deszăpezire, a înțeles gravitatea situației și s-a conformat. Acum însă, vremurile s-au schimbat, odată cu ele și inginerul Velicu, căruia noii săi șefi din USL îi cer să semneze recepția lucrărilor pe care firma MECAN CONSTRUCT, aparținând lui Dumitru Dobrică, le-a făcut de mântuială, rupând aproape total, timp de mai multe zile, județul de restul țării. Solicităm inginerului Leon Marius Velicu să nu se lase antrenat într-un asemenea joc periculos și săînțeleagă că este inadmisibil să accepte plata facturilor emise de firma care și-a bătut joc, din nou, de cetățenii județului Buzău. Trebuie să fie conștient că, este salariatul statului, plătit din banul public și se face responsabil de deciziile pe care le ia, altfel se face complice la jaful din banul public pus la cale de șefii USL din județul Buzău”, se aratăîntr-un comunicat de presă al aleșilor județeni democrat-liberali.