Moca să fie, dar repede! Starea de urgență a adus, în județul Buzău, o ploaie de motorină de 150 de tone

În județul Buzău a fost ridicată oficial, ieri, starea de alertă decretată lunea trecută. Autoritățile au decis că, în județ, condițiile din teren și rezultatele acțiunilor de deszăpezire au impus ieșirea din starea de alertă, a cărei decretare a permis, totuși, rezolvarea mai rapidă a problemelor, în câteva zile, în loc de o lună. Practic, însă, lucrurile sunt departe de a fi rezolvate. În urmă au rămas munți de zăpadă, oameni care se chinuie

Cătălin Botezatu, șeful Biroului Achiziții Publice și Investiții din Consiliul Județean, și-a dat demisia

Gest-surpriză, ieri dimineață, la Consiliul Jude­țean: șeful Biroului Achiziții Publice și Investiții, Cătălin Botezatu, și-a dat demisia din funcție și va părăsi instituția. Surse din interiorul Consiliului Județean ne-au relatat că decizia lui Botezatu ar putea veni în contextul noului scandal provocat de prestația penibilă a firmelor care și-au adjudecat licitațiile pentru desză­pezirea drumurilor

Prahovean doborât de ger, decedat la spital

Frigul năprasnic le vine de hac pe bandă oamenilor săraci, pe care gerul îi surprinde pe străzi ori în locuințe neîncălzite.

Zilnic, ajung în spitale sau în adăposturi oameni înghețați bocnă. Pentru una dintre victimele frigulului nu s-a mai putut face nimic.

Şeful Biroului Achiziţii Publice şi Investiţii de la Consiliul Judeţean, Cătălin Botezatu, şi-a dat demisia

Gest-surpriză, în această dimineaţă, la Consiliul Judeţean: şeful Biroului Achiziţii Publice şi Investiţii, Cătălin Botezatu, şi-a dat demisia din funcţie. Surse din interiorul instituţiei ne-au relatat că decizia lui Botezatu vine după noul scandal provocat de prestaţia penibilă a firmalor care şi-au adjudecat licitaţiile pentru deszăpezirea drumurilor judeţene.

Administratorul unei importante societăți din Rm. Sărat, strivit de propriul utilaj de deszăpezire

Accident stupid soldat cu moartea unui buzoian. Ieri după-amiază, un bărbat de 40 de ani a fost strivit de propriul utilaj cu care încerca să deszăpezească o stradă în comuna Puiești.

Bărbatul este administratorul unei importante societăți ­co­merciale din Râmnicu Sărat, SC. TAM Rigips SRL, Ionel Tudor. Acesta

Prostituția nu mai este infracțiune, arestul la domiciliu devine singura măsură preventivă, iar infractorii minori scapă de pușcărie

Noul Cod penal și noul Cod de procedură penală a intrat în vigoare de la 1 februarie, iar printre principalele modificări se numără arestul la domiciliu, eliminarea pedepselor pentru minori și introducerea sistemului zilelor amendă.

În plus, prostituţia a fost scoasă din rândul infracţiunilor, fapta devenind o simplă contravenție. Astfel,

Străzile și parcările din cartierele Unirii, Micro XIV, Broșteni și Dorobanți, prioritare la modernizare

Planuri mărețe pentru administrația municipală buzoiană. În următorii șase ani, sumele pe care le va cheltui Buzăul pentru modernizare vor fi destul de consistente. „Sper ca sumele pe care le vom atrage la nivelul municipiului Buzău pentru anii 2014-2020 să fie de aproximativ 100 de milioane de euro”, a spus primarul

Judecătoria și Parchetul Pogoanele nu scapă de desființare

Treizeci de instanțe și parchete cu volum scăzut de activitate urmează să fie desființate, acestea având de soluționat un număr mai mic de 5.000 de dosare într-un an, în condițiile în care la majoritatea instanțelor și parchetelor se înregistrează o continuă creștere a volumul de muncă. Printre cele

O săptămână de la primul viscol: două localităţi încă izolate, două drumuri naţionale cu restricţie de tonaj

În acestă dimineaţă, la ora 10,00, două localităţi din judeţul Buzău erau încă izolate, iar drumul judeţean care le leagă era închis, informează Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă. Aşadar, la o săptămână de la primul viscol, nimeni nu a izbutit să ajungă la locuitorii satelor Smârdanu şi Mitropolia, ambele din comuna Brădeanu, iar drumul judeţean, DJ 102 I,care le leagă, este în continuare închis.

Consiliul Județean Buzău: majoritatea drumurilor județene vor fi deblocate până la miezul acestei nopți

La 11.00, mai era blocat un singur drum județeanDJ 102 I Smârdan – Mitropolia – Cârligu, față de 13 ieri dimineață. La aceeași oră mai erau închise 12 sectoare de drum față de 20 ieri dimineață.

Astăzi dimineață 55 de utilaje acționau în județ pentru deblocarea drumurilor. Comparativ cu situația prezentată în dimineața zilei de 30 ianuarie 2014, au fost deblocate 24 sectoare de drum, și anume pe DJ 203 K sectorul E 85 Vadu Pașii – Scurtești – Dâmbroca – Bordușani – Săgeata – Beilic

Buzăul, la o zi după ridicarea codurilor: două drumuri naţionale, 22 judeţene şi 24 comunale impracticabile

Două drumuri naţionale, 22 judeţene şi 24 comunale sunt încă impracticabile în această dimineaţă, la 24 de ore de la ridicarea codurilor de vreme rea, informează Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă.

Conform sursei citate, la ora 6,30, în judeţul Buzău vântul bătea cu viteze de 1,6-12 m/s, umiditatea era cuprinsă între 70 şi 90 la sută, la Buzău se înregistrau minus 10,8 grade Celsius, la Rm. Sărat  minus 13,5 grade C şi la Pătârlagele  minus 10,8 grade C.

Primăria plătește firme de deszăpezire, dar cu lopata dau militarii

Autoritățile locale ale muncipiului Buzău au recunoscut, ieri, în mod explicit, că firmele cărora le-a încredințat, pe bani grei, contactele de deszăpezire a orașului, nu au nicio legătură cu această acti­vitate și că au fost, încă de la începutul vremii rele, depășite de situație. De aceea, Primăria Buzău a cerut, în mod oficial, sprijinul Armatei pentru a deszăpezi municipiul. Conform site-ului Ministerului Apărării Naționale, ,,de asemenea, ­mi­litarii acționeazăși pentru degajarea unor artere de circulație din municipiul Buzău. Opt militari din Divizia 1 Infanterie, cu patru autovehicule, se deplaseazăîn municipiul Buzău, la solicitarea autorităților locale”.

Conform sursei citate, la sprijinul militarilor MApN au apelat și autoritățile județene: ,,în județul Buzău, 60 de militari din Divizia 2 Infanterie acționează, cu 10 autovehicule și o autosanitară din Focșani, în zona localității Boboc, pentru deszăpezirea locuințelor și a căilor de comunicații (…) Autofreza specială intrată recent în dotarea M.Ap.N. se aflăîn drum spre zona Buzău, pentru a ajuta la deszăpezirea căilor de comunicații grav afectate. De asemenea, militarii continuă misiunile de deszăpezire începute în această dimineațăîn localități din județele Vâlcea, Buzău, Vrancea și Brăila”.

Consilierii județeni ai Partidului Democrat Liberal cer șefului Secției Drumuri Naționale să nu semneze recepția lucrărilor de deszăpezire pentru firma fostului consilier județean PSD Dumitru Dobrică, care a câștigat licitația în acest sens din Ajunul Crăciunului.

,,Unii oameni sunt ca vremurile, schimbători. Atunci când ești bine coordonat și ai un sprijin ferm în spatele tău, ești eficient și ai coloană vertebrală. Când ești apăsat de propriul interes, acela de a te menține cu orice prețîn funcție, și înțelegi să faci totul, fără niciun strop de discernământ, în sprijinul noilor tăi stăpâni, treaba iese prost. Este cazul directorul Secției Drumuri Naționale, inginerul Leon Marius Velicu. Același om care, când a trecut, în urmă cu doi ani, printr-o situație de criză asemănătoare cu cea din aceste zile, a fost rugat de fostul prefect Paul Beganu și de către deputatul PDL Cezar Preda să nu semneze recepția așa-ziselor lucrări de deszăpezire, a înțeles gravitatea situației și s-a conformat. Acum însă, vremurile s-au schimbat, odată cu ele și inginerul Velicu, căruia noii săi șefi din USL îi cer să semneze recepția lucrărilor pe care firma MECAN CONSTRUCT, aparținând lui Dumitru Dobrică, le-a făcut de mântuială, rupând aproape total, timp de mai multe zile, județul de restul țării. Solicităm inginerului Leon Marius Velicu să nu se lase antrenat într-un asemenea joc periculos și săînțeleagă că este inadmisibil să accepte plata facturilor emise de firma care și-a bătut joc, din nou, de cetățenii județului Buzău. Trebuie să fie conștient că, este salariatul statului, plătit din banul public și se face responsabil de deciziile pe care le ia, altfel se face complice la jaful din banul public pus la cale de șefii USL din județul Buzău”, se aratăîntr-un comunicat de presă al aleșilor județeni democrat-liberali.

Bugetul municipiului pe 2014, mai sărac cu 300 de miliarde lei

Mai sărac și ca o ventuză la robinetul cu bani de la bugetul de stat.

Bugetul local al municipiului Buzău pe 2014 este de 248.265. 000 lei, cu 30 de milioane lei mai mic decât cel de anul trecut și construit, în cea mai mare parte, din sume direcționate de la București, și mai puțin pe încasările locale. Proiectul de hotărâre

160 de jandarmi de la Ploiești dislocați în Buzău pentru salvarea și evacuarea persoanelor sinistrate

Echipajele de salvatori au acționat în continuare pentru salvarea persoanelor ce necesită îngrijiri medicale de urgență.

Ieri, în jurul prânzului, în județul Buzău, aproximativ 300 de jandarmi acționau pentru salvarea și evacuarea ­po­pulației sinistrate, precum și pentru deszăpezire, pe raza localităților Berca, Pârscov, Smeeni, Cilibia, C.A. Rosetti, Luciu, Largu, Rușețu, Rîmnicelu, Racovițeni,