Procurorii Direcției Naționale Anticorupție arată, în rechizitoriul prin care i-au trimis în judecată pe fostul ministru al Internelor Cristian David, pe fostul prefect de Buzău Cristinel Bîgiu, în prezent președinte suspendat al Consiliului Județean, și pe afaceristul Gheorghe Doloiu, că un alt beneficiar al afacerii „Mită la ministrul de Interne” a fost un alt afacerist buzoian, nimeni altul decât ex-consilierul județean PSD Dumitru „Laurențiu” Dobrică, prezentat drept „reprezentant al primarului municipiului Buzău”, Constantin Boșcodeală.