Cine a mai ,,ciugulit“ din afacerea „Mită la ministrul de interne”: Afaceristul Dumitru Dobrică, ,,uns“ cu un teren de 3,25 miliarde lei, pentru că ,,este bun prieten cu primarul“ Boșcodeală

,,Reprezentantul primarului municipiului” care ,,trebuie să primească o sumă de bani pentru că este bun prieten” cu Boșcodeală, astfel a fost prezentat ­afa­ceristul Dumitru ,,Laurențiu” Dobrică samsarului imobiliar

Cine a mai beneficiat de afacerea „Mită la ministrul de interne”: afaceristul Dumitru Dobrică, ”reprezentant al primarului municipiului Buzău”

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție arată, în rechizitoriul prin care i-au trimis în judecată pe fostul ministru al Internelor Cristian David, pe fostul prefect de Buzău Cristinel Bîgiu, în prezent președinte suspendat al Consiliului Județean, și pe afaceristul Gheorghe Doloiu, că un alt beneficiar al afacerii „Mită la ministrul de Interne” a fost un alt afacerist buzoian, nimeni altul decât ex-consilierul județean PSD Dumitru „Laurențiu” Dobrică, prezentat drept „reprezentant al primarului municipiului Buzău”, Constantin Boșcodeală.

Trimis în judecată cu fostul ministru de Interne David, Bîgiu a spălat mita de 700.000 de euro prin conturile afaceristului Doloiu

„Mită la ministrul de Interne“, pentru facilitarea emiterii titlului de proprietate în cazul a 15 hectare de teren din municipiul Buzău, a ajuns pe  ma­sa judecătorilor, iar preșe­dintele suspendat al Consiliului Jude­țean Buzău, Cristinel Bîgiu, și-a trecut în palmares un al doilea dosar în care a fost trimis în judecată de DNA.

La mai bine de un an de la scandalul creditelor făcute în numele unor pacienți / Fosta vicelideră SANITAS Corina Donescu, trimisă în fața judecătorilor

A fost nevoie de mai bine de un an pentru ca polițiștii de la Investigarea Fraudelor să pună cap la cap informațiile și probele strânse și să finalizeze cercetările în dosarul în care fosta vicelideră SANITAS, asis­tenta medicală Corina Donescu, a fost reținută în luna mai a anului trecut pentru înșelăciune în dauna unor pacienți ai Spitalului Județean de Urgență, care s-au trezit peste noapte datori vânduți la bănci, fără ca ei să fi făcut vreun credit în nume personal.