Îşi vor da mâna Tulpan şi Viorel pentru binele fotbalului buzoian?

         *Împăcare la nivel înalt pentru viitorul Gloriei Buzău

            Faptul că Ion Viorel va ajunge în Crâng peste câteva zile a stârnit stupoare în rândurile suporterilor buzoieni, care se aşteptau ca Dan Tulpan, actualul preşedinte, să părăsească Gloria Buzău. Potrivit unor surse demne de toată încrederea, Constantin Boşcodeală, primarul municipiului Buzău, artizanul aducerii lui “Vioară” în Crâng, a destăinuit unor apropiaţi că îşi doreşte ca structurile administrative şi tehnice ale echipei fanion să fie alcătuite din oameni capabili şi reprezentativi pentru formaţia locală de fotbal.

Medic uman permanent în comuna Glodeanu Sărat, obiectivul principal al candidatului PDL Vasile Voicu (P)

           * “Este nevoie inclusiv de un pediatru, de înfiinţarea unei farmacii şi a unui cabinet veterinar”, susţine candidatul democrat-liberal

            Asigurarea prezenţei permanente a unui medic uman în comună, prezenţa unui medic pediatru, precum şi  înfiinţarea unei farmacii şi a unui cabinet veterinar reprezintă priorităţile  candidatului PDL Vasile Voicu pentru comuna Glodeanu Sărat.

”Salvează două vieţi!”, prin donare de sânge

            Sub sloganul „Salvează două vieţi!”, în preajma Zilei Internaţionale a Copilului,  Fundaţia „Sf. Sava” din Buzău, condusă de preotul Mihail Milea, lansează o nouă campanie umanitară. Cât mai mulţi buzoieni sunt aşteptaţi să doneze sânge, sâmbătă, 2 iunie, între orele 7.30 – 14.00, la Centrul de Transfuzii Sangvine Buzău, din strada General Grigore Baştan nr. 2.

Skoda – cea mai bine vândută marcă de maşini în Buzău

            Pentru prima dată în istoria pieţei auto buzoiene, producătorul autohton de automobile este depăşit la vânzări de o marcă auto de import. Conform datelor furnizate de APIA (Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile) pentru primele patru luni ale anului 2012, Skoda este prima la vânzări în Buzău, cu 44 unităţi vândute în primele luni, urmată de Dacia cu 28 unităţi şi Volkswagen cu 17 maşini livrate.

La un pas de a fi linşat de vecini, după ce s-a furişat în casa unor bătrâni

          * A încercat să scape cu fuga, dar a fost prins după câţiva metri

            Pentru un spărgător de locuinţe prins asupra faptului, apariţia poliţiştilor care l-au reţinut a fost una salutară. Aceştia  l-au scos din mâinile câtorva localnici furioşi, hotărâţi să-i aplice o corecţie severă la scurt timp după ce fugise din curtea unor bătrâni din Gherăseni, unde venise la furat.

Voluntarii de la Crucea Roşie împart rechizite şi dulciuri de Ziua Copilului

            Ziua Internaţională a Copilului constituie un bun prilej pentru 23 de elevi de la Şcoala „Av. Mircea T. Bădulescu” Buzău să vină în sprijinul unor copii defavorizaţi. Este vorba de un proiect şcolar, intitulat „Voluntari pentru o zi la Crucea Roşie”. Vineri, 1 iunie, 50 de copii de la Şcoala „Mihail Kogălniceanu” Buzău, beneficiari ai serviciilor sociale prin programul „Centru de zi”, vor primi vizita elevilor de la Şcoala „Av. Mircea T. Bădulescu”.

Ziua Porţilor Deschise la AJOFM

Cu ocazia Zilei Internaţionale a Copilului, Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Buzău va organiza Ziua Porţilor Deschise pentru toţi copiii care vor dori să viziteze sediul AJOFM. De asemenea, aceştia pot afla informaţii utile pentru dezvoltarea lor profesională, putând fi vizitate totodată şi agenţiile locale şi punctele de lucru ale instituţiei, respectiv Centrul de Formare Profesională din strada Păcii, Agenţia Locală pentru Ocuparea Forţei de Muncă din strada Unirii şi punctele de lucru din Râmnicu Sărat, Nehoiu, Pătârlagele şi Pogoanele.

“Torje”, primul transfer la Gloria Buzău

            Fostul mijlocaş al Gloriei Buzău, Marius Drăguţ, alias “Torje”, actualmente la Unirea Slobozia, are mari şanse să fie primul jucător care va sosi în Crâng după finalul Ligii a III-a. Jucătorul de 22 de ani a mai evoluat în Crâng sub comanda tehnicianul Nicolae Anton, fotbalistul fiind apoi împrumutat la Unirea Urziceni şi mai târziu la Unirea Slobozia.

Prăpăd pe Valea Slănicului (galerie foto)

            *Localităţi izolate, drumuri rupte şi zeci de poduri afectate, bilanţul ploilor din ultimele zile

            Aflat succesiv, timp de câteva zile, sub incidenţa codurilor galben şi portocaliu pentru ploaie şi inundaţii, Buzăul este unul dintre judeţele cele mai afectate de precipitaţiile căzute în ultima vreme, un bilanţ întocmit la finalul avertizării de cod portocaliu, care a expirat marţi seară, indicând că ploaia şi revărsările de apă au creat distrugeri în 13 localităţi.

30 de milioane de euro pentru reabilitarea străzilor buzoiene (fisier pdf)

            *46 kilometri reţea urbană, însumând 132 străzi, vor fi refăcuţi cu fonduri de la Banca Europeană de Reconstrucţie şi Dezvoltare

     Primăria Municipiului Buzău a semnat ieri contractul de consultanţă pentru o perioadă de nouă luni cu firma franceză Louis Berger pentru realizarea documentaţiei de execuţie şi mentenanţă a proiectului de reabilitare a structurii drumurilor şi străzilor la nivelul municipiului Buzău. În vederea realizării „obiectivului zero” al municipalităţii, şi anume reabilitarea infrastructurii rutiere şi pietonale,

O bombă de 50 de kilograme a pus pe jar autorităţile şi un sat întreg (galerie foto video)

        *Timp de câteva zile, bomba de aviaţie a fost păzită de poliţişti, iar proprietarul curţii în care a fost găsită a fost nevoit să se mute

            Misiune extrem de dificilă şi de riscantă pentru grupa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, solicitată zilele trecute să ridice un proiectil de dimensiuni impresionante, cu încărcătura explozivă intactă şi focoasele deteriorate ca urmare a trecerii timpului. Este vorba de o bombă de aviaţie de 50 de kilograme datând din timpul celui de-al doilea război mondial, bombă descoperită în satul Boboc, în curtea unui localnic.

Primarul Boşcodeală îl aduce pe “Vioară” în Crâng

            Potrivit unor surse autorizate din cadrul Primăriei, Constantin Boşcodeală, edilul municipiului Buzău s-a înţeles cu tehnicianul buzoian Ion Viorel în vederea preluării echipei de fotbal din localitate. Cel mai iubit jucător buzoian, actualmente tehnicianul formaţiei CF Brăila, va prelua Gloria Buzău în câteva zile. Primarul Boşcodeală a spus că “Ion Viorel are uşile deschise la Buzău oricând doreşte”, însă “Vioară” a condiţionat venirea sa în Crâng de plecarea actualului preşedinte Dan Tulpan. Ironia face ca Gloria Buzău să întâlnească vineri, în ultima etapă din cadrul primei serii a ligii secunde, chiar formaţia antrenată de Ion Viorel. Partida va avea loc în Crâng, începând cu ora 18.30.

Trei drumuri judeţene, modernizate pe banii Ministerului Dezvoltării

            Printr-o hotărâre luată ieri în cadrul şedinţei Consiliului Judeţean Buzău, trei drumuri judeţene, incluse în Programul Naţional de Dezvoltare a Infrastructurii, intitulat „10.000 km  drumuri judeţene şi de interes local”, au trecut din subordinea Consiliului Judeţean Buzău în administarea Ministerului Dezvoltării Regionale şi Turismului.

Finalizarea lucrărilor de modernizare a şcolilor din satele Aldeni şi Cernăteşti, prioritatea candidatului PDL Radu Scântei (P)

            *“Este mult de lucru, nu avem un sediu de primărie, nu sunt terminate şcolile, aşa că va fi un şantier în comună”, susţine democrat-liberalul

            Experienţa profesională în administraţia publică de până în prezent (1996-2000- consilier judeţean, 2004-2008 – consilier local constituie una dintre motivaţiile care îi dau încredere candidatului PDL Radu Scântei că va reuşi să schimbe imaginea comunei Cernăteşti.

Siguranţa locuinţelor şi a infrastructurii rutiere din Vintilă Vodă, prioritatea candidatului PDL Gavriil Văsii(P)

           * “La Petrăcheşti este nevoie de un pod făcut cu simţ de răspundere, deoarece rămân izolaţi oamenii din două sate”, ne-a declarat acesta

            Ploile din ultima perioadă, care au făcut pagube în localităţile din zona nordică a judeţului, l-au determinat pe candidatul PDL la funcţia de primar în Vintilă Vodă, Gavriil Văsii, să considere absolut necesară susţinerea unor proiecte care să pună în siguranţă locuinţele şi infrastructura rutieră din comună.

Rezultate bune pentru micuţii tenismeni de la CSM Buzău

         *Opt medalii pentru delegaţia condusă de Dănuţ Badea

            Oraşul Giurgiu a găzduit recent “Paleta copiilor giurgiuveni”, competiţie inter-judeţeană destinată micuţilor practicanţi ai tenisului de masă. În cadrul ediţiei din acest an s-au format patru categorii, reprezentând tenismenii cu vârste cuprinse între 7 şi 14 ani. Buzăul a fost reprezentat, ca de obicei, de  Clubul Sportiv Municipal, care a onorat competiţia cu 15 băieţi şi opt fete.

Mai puţine firme în insolvenţă

     Potrivit Buletinului Public al Insolvenţelor 7654 – 7733/ 29 mai 2012, pentru trei societăţi comerciale buzoiene a fost deschisă procedura de insolvenţă, pentru alte patru firme a fost deschisă procedura de faliment, în timp ce pentru o singură societate a fost închisă procedura de radiere.

CENACLUL „ALEXANDRU SIHLEANU”: ÎN MEMORIAM DUMITRU PRICOP, CU „ADIERI DE TOAMNĂ” ŞI CRISTALE METAFORICE

            Sâmbătă, 26 mai, la Clubul „Femina” de la Casa Municipală de Cultură „Florica Cristoforeanu” din  Râmnicu Sărat, în prezenţa unui public doritor de momente culturale, în penultima zi a proiectului <Colecţia „Scriitori râmniceni”>, cu sprijinul financiar al Casei de Cultură, s-au lansat cărţile „Prinţul poeziei vrâncene”, autori Constantin Marafet şi Traian Gh. Cristea şi „Adieri de toamnă…”, autoare Valeria Popa. „Ostilităţile” au fost conduse de Constantin Marafet:

Ploile abundente au făcut ravagii în 13 localităţi

*Nu s-a făcut încă o evaluare a valorii pagubelor produse la nivelul întregului judeţ

Localităţile afectate au fost Râmnicu Sărat, Vintilă Vodă, Mânzăleşti, Lopătari, Murgeşti, Mărgăriteşti, Beceni, Berca, Topliceni, Cernăteşti, Căneşti, Chilii, şi Berca iar amănunte despre paguble produse puteţi afla în ziarul de mâine.