Opinia Buzău
Fără bariere
În oraşul care nu doarme niciodată, New York, tenisul este rege întotdeauna două săptămâni, chiar la sfârşit de vacanţă. Ultima zvâcnire se întâmpla la mijlocul acestui ultim turneu de mare slam al anului, când americanii sărbătoresc prin odihnă prima zi de luni din septembrie drept Ziua Muncii (Labour Day), dar apoi chiar se apucă de treabă, nu ca prin alte părţi unde stai pe la muncă cam degeaba timp de un an şi apoi munceşti o zi.
HCM Constanţa revine la Buzău
Echipa de handbal masculin, HCM Constanţa va reveni la Buzău, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” pentru meciurile din grupele Ligii Campionilor Europeni. Asta, în cazul în care gruparea de la malul Mării Negre va trece de play-off-ul pe care îl organizează zilele acestea în sala din Constanţa.
Cu consilieru’ în poartă
Fotbaliştii divizionarei „C” Olimpia Râmnicu Sărat au avut parte la meciul cu Sportul Studenţesc II (rezultat final 7 – 1) de sprijinul autorităţilor locale aşa cum nu şi-ar fi închipuit nimeni niciodată. Pe finalul partidei, tehnicianul Marian Roşu l-a înlocuit în buturile formaţiei râmnicene pe Costel Toader, cu Florin Ceparu, goalkeeper-ul de rezervă al Olimpiei, recent ales în funcţia de consilier local.
Roman şi Lungoci, la Gloria Buzău
* Constantin Boeru îşi doreşte ca cei doi râmniceni să îmbrace cât de curând tricoul echipei din Crâng
Unul dintre cei mai cunoscuţi oameni de fotbal din istoria recentă a sportului „rege” din Buzău, Constantin Boeru, ultima dată preşedinte al formaţiei Petrolul Berca, a asistat vineri la partida pe care Olimpia Râmnicu Sărat a disputat-o pe teren propriu contra formaţiei Sportul 2 Studenţesc (scor 7 la 1) în cadrul rundei inaugurale a seriei a II-a, din Liga a III-a. Cu acest prilej, l-am abordat pe fostul oficial al grupării petroliste, actualmente impresar „de ocazie” pentru un scurt interviu despre situaţia actuală a fotbalului buzoian.
„Vă rog să ne acordaţi un mic spaţiu pentru comentarii şi în ziar”
Cititorii OPINIA au posibilitatea să-şi vadă tipărite cele mai interesante puncte de vedere pe care le-au postat drept comentarii la articolele apărute pe site-ul www.opiniabuzau.ro ori pe care le-au trimis prin poşta electronică, precum şi solicitările pe care le adresează redacţiei în vederea obţinerii unor sugestii pentru rezolvarea problemelor care îi frământă. Rubrica de faţă se vrea un dialog permanent cu dumneavoastră, pe care îl vom purta atât prin intermediul ediţiei tipărite, cât şi prin cel al ediţiei on-line a ziarului OPINIA.
Secerat de maşină, după ce a coborât din autobuz
Un pasager de 44 de ani a fost grav accidentat după ce abia apucase să facă doar câţiva paşi de la coborârea dintr-un autobuz care îl lăsase într-o staţie pe marginea DN 2 C, în localitatea Gherăseni. Omul a făcut o greşeală pe care mulţi călători o fac atunci când coboară din autobuz, grăbindu-se imediat să traverseze, înainte ca vehiculul să plece din staţie, fără a se gândi că pot nimeri în faţa unei maşini al cărei şofer nu îi poate zări din cauza autobuzului ori a microbuzului cu care au venit.
Descinderi în forţă pentru prinderea unor hoţi de legume
* Şapte suspecţi au fost luaţi pe sus, după ce au dat iama pe terenurile agricole de la marginea oraşului
Agitaţie mare la începutul acestei săptămâni pe Aleea Plopilor şi Aleea Grădinilor, zone în care locuiesc o serie de personaje dubioase care nu o dată au intrat în conflict cu legea şi care s-au obişnuit cu vizitele periodice făcute de poliţişti, în căutarea autorilor unor furturi comise prin oraş sau prin împrejurimi.
Impact frontal între doi biciclişti ”invizibili”
* Unul dintre protagonişti pedala pe contrasens, iar celălalt era beat
Poliţiştii rutieri au fost solicitaţi luni seară să intervină la un accident despre care iniţial au crezut că este o glumă proastă, însă ulterior s-au convins cu consternare că erau martorii unui eveniment despre care, teoretic, nimeni nu ar putea crede că se poate întâmpla în realitate.
Peste şapte tone de deşeuri electrice colectate la Buzău
* Acţiunea s-a derulat în cadrul campaniei „Hai să facem schimb”, derulată de GreenWeee International şi Ecotic
GreenWeee International a încheiat cu succes campania de colectare selectivă a deşeurilor „Hai să facem schimb”. Derulată la Buzău în intervalul 1 iunie – 31 august 2012, campania a fost organizată împreună cu Asociaţia Colectivă Ecotic şi Primăria Municipiului Buzău.
Acţiunile Vae Apcarom şi Boromir Prod, evoluţii slabe pe Bursă în luna august
Luna august a fost una dintre cele mai slabe de pe Bursa de Valori Bucureşti, valoarea totală a tranzacţiilor fiind de 8,1 milioane de euro, cea mai redusă din decembrie 2010 şi până în prezent. Astfel, luna trecută, 20 de acţiuni au înregistrat creşteri cuprinse între 10 şi 34 la sută, alte 22 de acţiuni au înregistrat creşteri cuprinse între 2 şi 10 la sută, 11 acţiuni au obţinut creşteri cuprinse între 0 şi 2 la sută, în timp ce acţiunile a 24 de societăţi s-au depreciat în cea de-a opta lună din acest an.
Grupul Voestalpine, investiţii majore în companiile deţinute
Grupul Voestalpine, care controlează constructorul buzoian de material rulant Voestalpine Vae Apcarom, va investi 50 de milioane de euro pentru a construi o uzină în statul american Georgia, în cadrul strategiei de extindere a operaţiunilor sale din domeniul auto. Noua uzină ar urma să demareze producţia la mijlocul anului 2013 şi va avea 220 de angajaţi
Locuri de muncă în Irlanda
După ce în luna iulie a acestui an, Irlanda a ridicat restricţiile care existau pentru cetăţenii români pe piaţa muncii, iată că acum apar şi ofertele de muncă. Deşi în mare parte acestea se îndreptau spre domeniul medical, pentru asistenţi medicali, medici, îngrijire copii şi vârstnici, acum oferta este mult mai variată.
175 de societăţi comerciale nou înfiinţate la Buzău în luna iulie
În luna iulie a acestui an, în judeţul Buzău au fost înmatriculate 175 de societăţi comerciale, toate cu capital privat, în creştere faţă de luna precedentă, când numărul societăţilor nou înfiinţate a fost de 143. Potrivit datelor prezentate de Oficiul Naţional al Registrului Comerţului, firmele înmatriculate în cea de-a şaptea lună la Buzău reprezintă doar 1,83 la sută din totalul înregistrat la nivel naţional.
Sens giratoriu la polul accidentelor grave din judeţ
* Acesta a fost amenajat la intersecţia DN 2E85 cu DN 1B, considerate cele mai periculoase şosele din România
De-a lungul timpului, intersecţia denumită generic „La Hanul lui Ţintă” şi-a câştigat un renume sumbru, fiind zona în care s-au petrecut multe din cele mai grave accidente consemnate pe raza judeţului Buzău, fiind locul în care mulţi conducători auto sau pasageri şi-au găsit sfârşitul.
Cenaclul „Alexandru Sihleanu”: Scrisoare de la Gogu
Sâmbătă, 1 septembrie, şedinţa Cenaclului literar-artistic „Alexandru Sihleanu” de la Centrul Cultural „Florica Cristoforeanu” a debutat cu un moment de divertisment realizat de Matincă Costea pe un text de Sadi Rudeanu, „Reacţionarii”.
Rezultate şi clasamente mini-fotbal
În week-end s-a disputat prima etapă a Diviziei de Buzău la mini-fotbal din Liga I. Totodată, s-au desfăşurat jocurile din cadrul rundei cu numărul doi al ligii secunde. Astfel, vă prezentăm rezultatele înregistrate în acest week-end, precum şi clasamentele celor două eşaloane.
U Cluj rămâne în Ardeal
Implicarea autorităţilor locale pare să fi dat rezultate la Cluj. Printr-un comunicat publicat ieri pe site-ul oficial, conducerea grupării de pe malul Someşului precizează că activitatea va continua la Cluj cel puţin pentru următoarele trei săptămâni, varianta Buzău rămânând pentru planul „B”.
Cupa Ligii, în Buzău
Asociaţia Judeţeană de Minifotbal Buzău, alături de cele două asociaţii sportive care organizeză Liga I şi Liga a II-a a Diviziei de Buzău îşi doresc organizarea „Cupei Ligii”, o întrecere asemănătoare cu trofeul „Cupei României” la fotbal. Competiţia ar urma să reunească toate formaţiile prezente în cele două eşaloane buzoiene (n.r. Liga I şi Liga a II-a) şi să se desfăşoare după sistemul eliminatoriu (n.r. şaisprezecimi, optimi, sferturi ş.a.m.d.) într-o singură manşă.
Bani să încurce Gloria
*Fotbaliştii râmniceni au prime consistente pentru a-i „împiedica” pe buzoieni
Programat în cadrul etapei cu numărul patru a seriei a doua din Liga a III-a la fotbal, derby-ul judeţean dintre Olimpia Râmnicu Sărat şi Gloria Buzău a început să stârnească valuri în lumea sportului buzoian.