Şofer băut, prins de poliţişti după ce a părăsit locul accidentului

A acroşat cu oglinda o femeie, dar şi-a văzut de drum, pentru că victima a scăpat nevătămată

Un eveniment rutier aproape similar cu cel provocat de primarul din Cernăteşti, dar fără urmări atât de grave, s-a produs în aceeaşi zi pe raza localităţii Cârlomăneşti, implicat fiind tot un şofer care luase nişte alcool „la bord” şi o femeie pe care acesta a lovit-o în timp ce efectua o depăşire.

Număr naţional unic pentru programările la RAR

Registrul Auto Român a implementat proiectul „Call-center naţional” ce face parte din strategia de dezvoltare a RAR, prin care reconfigurează modul în care clienţii îşi fac programările. Astfel, orice persoană care doreşte să aibă acces la serviciile RAR va apela numărul 021.9672, indiferent de domiciliu sau zona din ţară în care se află.

Săgeata Năvodari, interesată de stadionul Gloriei

Buzoienii ar putea avea din nou parte de fotbal de primă mână. Divizionara secundă Săgeata Năvodari, ocupanta locului trei în prima serie a Ligii a II-a, şi-ar dori să dispute meciurile din primul eşalon la Buzău. Informaţia a fost confirmată şi de preşedintele Gloriei, echipă ce are în administrare arena din Crâng.

Primarul Valeriu Şercăianu, cercetat în libertate după ce a ucis băut o adolescentă(FOTO)

S-a angajat într-o depăşire hazardată, gonind cu viteză în localitate

Totodată, circa 70 de familii au rămas fără curent electric, după ce maşina condusă de primar a retezat un stâlp din beton

O elevă de clasa a opta din localitatea Potoceni şi-a pierdut viaţa marţi seară, victimă nevinovată a unui accident rutier provocat de primarul comunei Cernăteşti, Valeriu Şercăianu, care se urcase băut la volan după ce ciocnise câteva pahare cu câţiva funcţionari din primărie care şi-au aniversat ziua numelui.

Tulpan „driblează” mai bine la 56 de ani decât fotbaliştii Gloriei la 25

Preşedintele buzoienilor a găsit o „portiţă” în regulament prin care Gloria poate ajunge în Liga a II-a

Buzăul ar putea avea din nou echipă în liga secundă la fotbal şi asta chiar de sezonul viitor! Chiar dacă pe linie sportivă formaţia din Crâng a bifat cel mai prost sezon din toată istoria de peste 40 de ani a clubului din Buzău, Dan Tulpan, preşedintele Gloriei, a găsit o metodă prin care oraşul nostru va avea din nou reprezentantă în al doilea eşalon.

Afaceri în creştere şi profit net de 1,8 milioane de lei pentru Ductil SA în primele trei luni ale anului

Primele trei luni ale acestui an i-au adus producătorului buzoian de electrozi Ductil SA un câştig semnificativ. Potrivit unui raport al companiei transmis Bursei de Valori Bucureşti, societatea a încheiat primul trimestru din 2013 cu o cifră de afaceri de 39,03 milioane de lei, în creştere cu peste 2 milioane de lei faţă de ­va­loarea înregistrată în aceeaşi perioadă a anului precedent. Din totalul afacerilor, 22,4 milioane de lei reprezintă producţia vândută, 16,68 milioane de lei venituri din vânzarea mărfurilor şi 57.396 reduceri comerciale acordate.

Noul Renault Captur, disponibil pentru drive test la Comercial Auto Mărăcineni (FOTO)

Comercial Auto Mără­cineni a lansat noul crossover Renault Captur, un model elegant, compact şi orientat în special spre confortul utilizatorilor săi. Acesta este disponibil în showroom pentru drive test în intervalul 23-26 mai, între orele 12.00-17.00. Un crossover robust şi uşor, noul autoturism are preţuri ce pornesc de la 12.600 de euro şi ajung până la 17.200 de euro, modelul fiind disponibil în trei versiuni, respectiv Authentique, Expression şi Dynamique.

Vali Sterian s-a întors acasă!(FOTO)

Grupul Descântec din Iaşi şi Johnathan David din Ţara Galilor au primit cele mai importante premii la Rm. Sărat

La sfârşitul săptămânii trecute, Centrul Cultural „Florica Cristoforeanu” din municipiul râmnicean a fost gazda unui eveniment muzical important: prima ediţie a Festivalului-concurs de muzică folk „Vali Sterian”. Festivalul a fost deschis vineri, 17 mai, de primarul municipiului, Viorel Holban.

Plan pentru curăţenia municipiului

Primăria Râmnicu Sărat a dezvoltat un plan amplu în ceea ce priveşte curăţenia şi ordinea ­pu­blică din municipiu. Societatea Acvaterm – care are contract de salubritate încheiat cu Primăria Râmnicu Sărat, Adinistraţia Domeniului Public, Poliţia Locală, Administraţia Târguri şi Oboare – şi Primăria Râmnicu Sărat  vor lua măsuri ample de curăţenie pe domeniul public. Reprezentanţii acestor instituţii au hotărât că vor face baze de date cu toţi cei ce au contracte cu firma de salubritate RER Ecologic Service,  iar cei care nu au şi nici vor să-şi facă vor fi „recompensaţi” cu amenzi pe măsură.

Camere de supraveghere pentru râmniceni

Planul integrat de dezvoltare urbană a municipiului Râmnicu Sărat este axat pe două componente şi răspunde îmbunătăţirii siguranţei cetăţeanului. Noua investiţie a municipalităţii râmnicene vizează crearea premiselor necesare asigurării populaţiei cu servicii esenţiale, contribuind, astfel, la atingerea obiectivului european al coeziunii economice şi sociale prin îmbunătăţirea infrastructurii serviciilor sociale privind ­si­guranţa cetăţeanului.

Dumneavoastră când v-a fost milă, domnule Becali?

Războinicul luminii din nocturnă şi idolul puşcăriaşilor, Gigi Becali, a fost, într-un final, redus la tăcere, chiar în mijlocul unei emisiuni televizate. Nu de argumentele vreunui ziarist pe care nu şi-a mai găsit cuvintele să-l înjure în direct, ci de sentinţa care l-a făcut să-şi arunce casca şi microfonul şi să facă un lucru de care puţini îl credeau în stare: să tacă pentru câteva minute.

Cine va fi antrenorul Gloriei Buzău?

Rezultatele slabe înregistrate de Gloria Buzău în actuala stagiune, precum şi ratarea obiectivului de a promova în liga secundă, au dat naştere la tot felul de zvonuri în privinţa viitorului băncii tehnice a grupării din Crâng. De la simplii suporteri, până la oamenii de fotbal din Buzău, toţi sunt curioşi să afle numele antrenorului care va prelua gruparea din Crâng în următoarea stagiune.

Concifor SA Buzău, pierdere de aproape 400.000 de lei în primele trei luni ale anului

Nu doar anul 2012 a adus o pierdere semnificativă firmei buzoiene SC Concifor SA, ci şi situaţia financiară a primului trimestrul din acest an nu a reuşit să fie încheiată pe plus. Potrivit unui raport al companiei transmis Bursei de ­Va­lori Bucureşti, în primele trei luni din 2013, SC Concifor SA Buzău a înregistrat o cifră de afaceri de 371.280 de lei, venituri din exploatare de 577.402 lei, cheltuieli de exploatare în valoare de 964.711 lei şi cheltuieli financiare în valoare de 4.603 lei. Astfel că, în condiţiile în care rezultatul din activitatea de exploatare reprezintă o pierdere de 387.309 lei şi rezultatul din activitatea financiară o pierdere de 4.603 lei, rezultatul net al primului trimestru se concretizează într-o pierdere de 391.912 lei.

Peste 485 de milioane de euro pentru proiectele POR din regiunea de Sud-Est

Programul Operaţional Regional a finanţat 390 de proiecte din judeţele Buzău, Brăila, Constanţa, Galaţi, Tulcea şi Vrancea până la data de 19 aprilie, valoarea acestora depăşind 485 de milioane de euro. Potrivit Agenţiei pentru Dezvoltare Regională Sud – Est, această sumă reprezintă aproximativ 40 la sută din fondurile totale alocate, şi anume 534,82 milioane de lei.

Administrator amendat după ce a fost păgubit de hoţi

  Poliţiştii au constatat că la societatea respectivă nu fuseseră luate măsurile de pază corespunzătoare

Dublu ghinion pentru un râmnicean, administrator al unei firme din oraş, care, după ce a fost prădat de hoţi, a fost nevoit să mai scoată nişte bani din buzunar pentru a plăti amenda pe care i-au dat-o poliţiştii veniţi să ancheteze furtul.

Sfaturi de la pompieri: Cum să nu transformi scăldatul într-o tragedie

Odată cu debutul sezonului cald şi apropierea vacanţei de vară, sporeşte riscul producerii unor tragedii cărora le cad victime cei care, grăbiţi să se răcorească, nu ţin seama de unele măsuri de precauţie şi se aventurează în apele râurilor, lacurilor sau în canalele de irigaţii, locuri neamenajate, unde mulţi înotători neexperimentaţi şi-au găsit sfârşitul.

Simulare de cutremur la şcoala din Cernăteşti

Elevii şi personalul unităţii au fost învăţaţi cum să se comporte în cazul unui seism

Sirena de alarmare a sunat zilele trecute la Cenăteşti pentru a anunţa producerea unui cutremur. Din fericire, a fost vorba doar despre o simulare care să-i pregătească pe elevii de la şcoala generală din comună cum să se comporte într-o astfel de situaţie.

Primarul din Cernăteşti a ucis o adolescentă de 16 ani în timp ce conducea băut. Şi-a petrecut noaptea în arest şi ar putea fi suspendat azi din funcţie

UPDATE 3: În urmă cu câteva minute, primarul Valeriu Şercăianu a fost adus în cătuşe la Parchetul de pe lângă Tribunalul Buzău,  nedorind să facă niciun fel de declaraţie presei.  La Parchet, acesta va fi audiat de procurori, urmând ca după audieri să fie dus la Tribunal, unde va fi prezentat instanţei cu propunerea de arestare preventivă pentru 29 de zile, pentru ucidere din culpă.

UPDATE 2: Primarul  comunei Cernăteşti, Valerică Şercăianu, ar putea  fi suspendat astăzi din funcţie dacă instanţa va decide ca el să fie arestat  preventiv în urma accidentului mortal provocat marţi seară la Potoceni, fiind şi băut la volan. În cazul în care Şercăianu va fi condamnat definitiv pentru ucidere din culpă, subprefectul Vasile Alecu spune că se vor lua imediat măsurile care se impun privind încetarea mandatului.

UPDATE 1: Primarul Valeriu Şercăianu şi-a petrecut noaptea în arest, după ce a fost reţinut în urma accidentului mortal pe care l-a provocat la Potoceni având o alcoolemie în aerul expirat de 0,38 la mie. El urmează să fie prezentat instanţei în cursul zilei de astăzi cu propunerea de arestare preventivă pentru ucidere în culpă.

Aseară, în jurul orei 19,15, primarul comunei Cernăteşti, Valeriu Şercăianu, a fost implicat într-un grav accident de circulaţie în urma căruia o tânără de 16 ani a decedat, iar colega sa de bancă a fost rănită, evenimentul petrecându-se pe raza localităţii Potoceni.  Jeep-ul condus de primar le-a lovit în plin pe cele două fete care aşteptau să treacă strada pe marginea DJ 303 K,  oprindu-se apoi într-un stâlp din beton pe care l-a rupt.  Cel mai grav este faptul că primarul Şercăianu era băut în momentul producerii accidentului, martori care s-au aflat în zonă în momentul în care acesta a fost testat alcoolscopic, conform procedurilor, declarând că aparatul a indicat o alcoolemie în aerul expirat de 0,38 la mie.