Psihoart Gallery la final

Opt luni de ,,Psihoart Gallery“, 100 de tineri care au călcat  pragul atelierelor de creație, zece formatori implicați, 12 secțiuni tema­tice, realizări… fără număr și satisfacții pe măsură Iată, în cuvinte puține, care este raportul de activitate al acestei acțiuni.

Prin organizarea, în luna decembrie, a „Târgului Tinerilor Meșteșugari“, Unity in Values Interconfessional Association a marcat ultima și cea mai importantă activitate înscrisă în agenda proiectului «Psihoart Gallery», finanțat de Comisia Europeană

,,Mugurașii Râmniceni“, copii pentru copii (VIDEO)

În prag de sărbătoare, cand sufletele sunt deschise și dorul de minunile copilăriei ne cuprinde, grupul vocal ,,Mugurașii Râmniceni” a poposit în casele a patru familii cu venituri modeste din satul Pleșești, comuna Podgoria, pentru a readuce, prin cântec și în gând, tainele tradiției, farmecul copilăriei și zâmbetul sincer de copil. Copii pentru copii, ,,Mugurașii Râmniceni”

Cel mai bun antrenor buzoian de lupte libere a trecut în neființă

Antrenorul emerit Ștefan Isfache s-a stins în ziua de Crăciun

Unul dintre primii și cel mai bun antrenor buzoian de lupte libere, Ștefan Isfache, tehnicianul care i-a îndrumat primii pași în acest sport luptătorului Ionuț Moise, cel mai bun sportiv din județ în anul 2013, a trecut în neființă  în ziua de Crăciun.

EXCLUSIV! Ion Viorel și Ion Profir, invitați de gală la Cupa Sărbătorilor de Iarnă de la Galați

Ion Viorel, fostul jucător al Gloriei Buzău, actualmente antrenorul grupării din Crâng, a fost invitat, zilele trecute, la cea de-a doua ediție a Cupei Sărbătorilor de Iarnă la futsal, întrecere ce s-a desfășurat în Sala Sporturilor din Galați. Alături de el a fost prezent și Ion Profir, fosta glorie gălățeană, totodată fost jucător la Olimpia Râmnicu Sărat și Gloria Buzău.

Agi Construct, câștigătoarea Galactic Winter Cup ediția I – 2013

Formația AGI Construct s-a impus, la capătul unui joc incendiar, în finala primei ediții a Galactic Winter Cup la minifotbal. Formația condusă de Ionel Turturică nu a avut deloc soartă ușoară în ultimul act al competiției găzduite de baza sportivă Galactic Buzău, acolo unde “a dat piept” cu echipa Arghir. ,,Portocaliii”, cu Ion Viorel în plină formă, autor a două goluri, dar fără “liderul de trupă” Daniel Arghir, plecat în Austria cu familia,

Gala Buzăul Sportiv la ediția I / ION VIOREL, omul anului 2013 în fotbalul buzoian

AECTS Buzăul Sportiv, în vizită la micuții de la Școala de Fotbal ,,Ion Viorel“’

Duminică, 22 decembrie, restaurantul Galactic a găzduit prima ediție a Galei ,,Buzăul Sportiv”. În cadrul Galei ,,Buzăul Sportiv” au fost premiate ocupantele primelor trei locuri din cadrul Galactic Winter Cup, ediția I – 2013. La evenimentului găzduit de restaurantul tehnicianului buzoian Ion Viorel au fost medaliați și premiați toți copiii din cadrul școlii de Fotbal ,,Ion Viorel”.

Moise și Ionescu, cei mai buni în 2013!

Cei doi sportivi, egali în clasamentul întocmit de DJST

Direcția Județenă pentru Tineret și Sport Buzău a desemnat zilele trecut cei mai buni sportivi din județ în anul 2013. În funcție de performanțele obținute anul acesta, au urcat pe podium, în ordinea ierarhică, următorii sportivi (probele olimpice): locul I – Ionuț Moise (CSM Buzău, lupte libere) și Ovidiu Ionescu (CSM Buzău, tenis de masă); locul II – Constantin Cioti (CSM Buzău, tenis de masă); locul III – Roxana Istrate (CSM Buzău, tenis de masă). Aceștia au fost urmați de Ștefan Codreanu, Theodor Frâncu, Alina Eftimescu, Bogdan Bălășoiu, Marina Baboi, Gabriela Dincă și Gabriela Drăghiciu.

Racheto-modeliștii buzoieni, lideri la ,,neolimpice“

Iată, în ordine ierarhică, primii 10 sportivi ai județului în cadrul probelor neolimpice: Florica Șercăianu, Cătălin Chelmuș, Andi Constantinescu, Lucian șercăianu, Gica Constantinescu, Gabriel Constantinescu, Ovidiu Nica, Călin Limbutu, Mihai Antonescu și Ștefan ­Ne­cula. De precizat faptul că toți cei enumerați anteriori sunt practicanți ai une singure ramuri de sport,  racheto-modelism.

Galeria foto completă o găsiți pe site-ul www.buzaul-sportiv.ro

Cu Gloria în deplasare!

Imagini spectaculoase cu suporterii buzoieni

În ediția de săptămâna aceasta vă prezentăm galeria „de altădată” a Gloriei Buzău. Se întâmpla la mijlocul anilor 2000 când fotbaliștii formației din Crâng erau însoțiți

Poveste de Crăciun

Afară se pornise o ninsoare ce acoperise întregul sat. Steluțe albe și reci făceau o broderie minunată copacilor ce și-au pierdut haina verde. Prin valul de ninsoare mergea un bătrân cu o barbă albă și deasă, ce purta o haină cârpită și niște pantaloni rupți. Lângă el mergeau doi copii la fel de necăjiți ca bătrânul cu barba deasă.

Bătrânul nu îi cunoștea, dar a intrat în vorbă cu ei. A aflat că cei doi copii necăjiți făceau parte dintr-o familie de oameni săraci și părinții lor se certau mai tot timpul. Tatăl lor a fost dus de multe ori la poliție pentru că o bătuse pe mama lor.

Duminică se joacă finala Galactic Winter Cup!

Arghir și AGI Construct se vor întâlni în ultimul act

Formațiile Arghir și AGI Construct se vor întâlni duminică, de la ora 12,00 în finala Galactic Winter Cup, ediția I – decembrie 2013, întrecere organizată de AECTS ,,Buzăul Sportiv” și A.S. Galactic Buzău, cu sprijinul Asociației Județene de Fotbal Buzău. Festivitatea de premiere va avea loc duminică, de la ora 13.30 la Restaurantul Galactic din cadrul complexului sportiv cu același nume. Finala va putea fi urmărită integral, începând de luni seară pe site-ul buzaul-sportiv.ro

20.000 lei din bugetul local pentru 250 de familii nevoiașe,cu ocazia sărbătorilor de iarnă

Având în vedere apropierea sărbătorilor Crăciunului, Serviciul Public de Asistență Socială a  propus consilierilor locali râmniceni – întruniți în ședință extraordinară zilele trecute – spre aprobare, acordarea unui număr de 250 de pachete cu alimente pentru  persoanele aflate în evidența instituției ca neavând posibilitatea de a-și asigura un mod decent de viață.

Facilități fiscale acordate râmnicenilor în anul 2014

Râmnicenii ale căror venituri  sunt mai mici de 200 lei/familie  și nu dețin în proprietate mijoace auto, vor beneficia  de reducerea cu 50% a impozitului pe clădiri și teren; de asemenea, cei ale căror venituri sunt cuprinse între 201 și 300 lei/fa­milie  vor primi o reducere de 40%, la venituri între 301 și 400 lei, familia va beneficia de reducere de 30%, iar familiile care au un venit

Culturistul Sorin Eduard Vîlceanu, premiat de Consiliul Local

Premiat la multe concursuri naționale, culturistul râmnicean  Sorin Eduard Vîlceanu a ocupat locul al III-lea  la Campionatul Național de Culturism, secțiunea Masters,  în iunie 2013, și locul I și medalie de aur în septembrie. în urma acestor performanțe, el a fost invitat să participe la campionatul mondial din Maroc unde, din pricina lipsei posibilităților materiale,

Nimeni nu pierde, nimeni nu câștigă, nimic nu se transformă

Când doi se ceartă, al treilea câștigă, spune proverbul. Politica românească te face, însă, să te întrebi dacă la noi mai funcționează măcar proverbele sau cumva au început și ele să dea rateuri precum economia, Parlamentul sau coabitările.

De exemplu, câștigă cineva din certurile intermitente și interminabile dintre Victor Ponta și Crin Antonescu? Primul „suspect” logic ar fi Traian Băsescu. Teoretic adversar al amândurora, preșe­dintele ar trebui să preia și să capitalizeze punctele de simpatie pe care Ponta

Arbitrii buzoieni eliminați din Cupa Prietenia de câștigătoarea trofeului

Selecționata buzoiană, participare onorabilă la turneul din Capitală

Săptămâna trecută arbitrii din toată țara s-au întrecut la București, în cadrul Cupei Prieteniei la minifotbal, competiție destinată exclusiv “cavalerilor în negru”. În organizarea Asociației Municipale de Fotbal din București, Complexul Sportiv ,,Concordia” din Chiajna a găzduit întrecerea destinată celor care împart dreptatea pe ,,dreptunghiul verde”. Selecționata județului Buzău s-a bucurat de prezența unor arbitri de top atât la nivel local cât și național.

,,Boxul feminin buzoian a ajuns la mâna familiei Lăcătuș“

Soarta pugilistelor din Crâng, decisă în Pantelimon

În ediția de săptămâna această vă prezentăm un amplu material realizat de Constantin Voicilaș maestrul emerit al sportului românesc grație muncii sale impresionante depuse în sportul ,,cu mănuși”. Conform declarațiilor lui Constantin Voicilaș maniera în care oficialii Federației Române de Box tratează pugilistele din Buzău, modalitatea prin care se alcătuiesc loturile feminin e reprezentative și totodată felul în care oamenii care nu au practicat niciodată boxul au ajuns antrenori și coordonatori ai echipelor naționale.

25.000 de dolari pentru Dinu după ce a câștigat Gala Bigger’s Better din Portugalia!

Buzoianul și-a adjudecat în trecut trofeul similar în Grecia

Bogdan Dinu, cel mai bun pugilist buzoian al momentului, a câștigat Gala ,,Bigger’s Better” (n.r., Mai mare, mai bine) organizată în Portugalia, la Lisabona, chiar pe terenul ,,Estadion Da Luz” (n.r, Stadionul Luminii), ,,casa” formației de fotbal SL Benfica. În ultimul meci al întrecerii, Dinu l-a învins pe românul Lucian Bot. Victoria sportivului buzoian s-a consemnat

EXCLUSIV / Povești cu și despre box la petrecerea pugiliștilor găzduită de Galactic Club

Maestrul Voicilaș, lider de ceremonii în afara ringului

Galactic Club Buzău a găzduit ieri seară petrecerea de sfârșit de an a pugiliștilor de la Clubul Sportiv Municipal Buzău. Toate stelele secției de box din cadrul celui mai galonat club din Buzău au fost prezente la festivitatea organizată de antrenorul emerit Constantin Voicilaș. „Noi avem foarte mulți sportivi mai puțini privilegiați decât alții, din alte ramuri sportive. Sper că le-am făcut o bucurie acestora și vreau să cred că am încheiat un an bun. Îmi doresc să fim sănătoși și să reușim performanțe împreună an de an”.

Zilnic câte 15 km pe bicicletă doar pentru box

Poveștile emoționante în box nu mai sunt o noutate pentru maestru Voicilaș. Una din elevele sale, Alina Doagă, parcurge zilnic 15 km pe bicicletă pentru a fi prezentă la ședințele de pregătire organizate la sediul clubului din Crâng. „Alina este o fată deosebită. Două luni de zile am pregătit-o în sala de forță a unei pensiuni din Monteoru, asta pentru că nu avea bani să vină la Buzău. Două luni m-am deplasat personal acolo doar pentru că această fată și-a exprimat dorința de a practica acest sport. Acum vine cu bicicleta la Buzău, face naveta pe durata sezonului rece și îmi dau eu bani din când în când”.

Povestea „roboțelului de aur” pe marile ecrane

Pugilista Steluța Duță și antrenorul Constantin Voicilaș își vor interpreta propriile roluri într-un film care va fi lansat în primăvara anului viitor. Premiera peliculei va avea loc în străinătate, iar filmul este aproape gata. Primele secvențe au fost difuzate zilele trecute în cadrul jurnalului de știri „Observatorul” difuzat de postul Antena 1. Subiectul filmului îl constituie povestea de viață a Steluței și maniera eroică în care aceasta a devenit din copil al străzii triplă vice-campioană mondială. Palmaresul râmnicencei este cel puțin impresionant: 11 titluri naționale, cinci europene și de trei ori medaliată cu argint la campionatele mondiale.

Nașa Mariana, cap de listă

Una din cele mai vechi pugiliste ale clubului buzoian, Mariana Răducan, deținătoare a 12 medalii obținute în cadrul Campionatului Național, a fost supranumită de maestru Voicilaș „nașa boxului buzoian”, aceasta grație perse­verenței sale. În cadrul festivității organizate la restaurantul lui Ion Viorel, tehnicianul Gloriei Buzău, au participat următorii sportivi: Alina Doagă, Gabriela Dincă, Gabriela Drăghiciu, Angela Iordache, Alina Eftimescu, Bianca Șerbănică, Mariana Răducan, Steluța Duță, Manuela Bănică, Alexandru Popescu, Auraș Frățilă, Ionuț Bivolaru, Mihail Ștefan, Nicolae Lupașcu și Constantin Victor.