CENACLUL „ALEXANDRU SIHLEANU” / M-AM RĂTĂCIT PE O STRADĂ A DORINŢELOR

          Sâmbătă, 24 mai, şedinţa Cenaclului literar-artistic „Alexandru Sihleanu” de la Centrul Cultural „Florica Cristoforeanu” din Râmnicu Sărat a debutat cu vernisajul expoziţiei de pictură digitală, „Lumini şi umbre”, autor Laurenţiu Mateş. Autorul face încă o dată dovada unui talent viguros, lucrările au o cromatică care încântă ochiul şi spiritul. Mă mândresc cu faptul că trei dintre cărţile mele de poezie conţin grafică ce poartă semnătura acestui artist deosebit. Laurenţiu Mateş odată scria şi poezie…, scrie şi proză…, păcat…, vine rar la Cenaclu, dar când vine este eveniment, ca astăzi. A continuat, la cafeaua literară, Matincă Costea care a susţinut un  divertisment pe un text de Sandu Anastasescu, „Altădată la alegeri”, un text personal, „Călătorie cu ghinion” şi un text de Jan Tomass, şi care a cules aplauze.

          Totul s-a încheiat cu lectorul de serviciu, Ionuţ Robert Baciu, elev cl. a XI-a, C. N. Alexandru Vlahuţă”, cu un grupaj de cinci poezii şi un mini eseu, „Mai suntem noi românii de altădată?” Mini eseul este un articol între beletristică şi publicistică, de admirat simţul de observaţie şi analiză, pertinent pentru vârsta lui. Prin grupajul de poezie se dovedeşte un romantic înterogativ, exclamativ. Un „Mic psalm” ne întăreşte convingerea că este o tânără speranţă şi sperăm să-l vedem la o nouă lectură până nu îşi ia zborul spre alte zări. Nu ar strica să arunce un ochi, de curiozitate, la poezia lui Nichita, Bacovia, chiar Ruben Dario, Pablo Neruda. Pentru ajungere, devenire, pretenţia de a scrie bine, trebuie şi o lectură pe măsură. Este o mândrie şi o speranţă, că nu este totul pierdut,  faptul că în Cenaclul „Alexandru Sihleanu” vin, să lectureze, elevi de la şcolile şi liceele din oraş.

          „Expoziţia lui Laurenţiu Mateş este o bijuterie. Lectorul de azi promite mult, păcat că s-a dovedit sumar în ceea ce priveşte lectura susţinută. Îl invit să continue, dar să vină cu regularitate la Cenaclu”. (Matincă Costea)

          „Dl Laurenţiu Mateş m-a încântat, în mod deosebit, prin talent şi frumuseţea coloristică. Lectorului de serviciu vreau să-i transmit felicitări pentru că este vârsta când poţi scrie sincer. În privinţa poeziei sunt de acord cu fiorul care îl transmite şi cuvintele plăcute în care arată toată simfonia vârstei. În eseu se vede maturitatea din gândire, bărbatul nou care îşi modelează gândirea făcând o comparaţie şi o analiză plăcută”. (Valeria Popa)

          „Felicitări dlui Laurenţiu Mateş pentru lucrările deosebite expuse în foaierul Centrului Cultural şi de asemenea felicitări, şi dlui Matincă Costea pentru momentele de relaxare pe care ni le oferă la fiecare şedinţă. Poeziile dovedesc un început bun. Lucrarea literară în proză este o compoziţie între literatură şi jurnalistică. Abordează o temă de actualitate, este sensibil la cele ce se întâmplă. (Aneta Pioară)

          „Dl Laurenţiu Mateş reuşeşte să ne încânte prin talentul său de mare artist. Este o expoziţie deosebită. Matincă întotdeauna ne încântă şi nu concepem o şedinţă fără umorul lui. Autobuzul şi alegerile au fost o sursă de inspiraţie. <Tânăr crecător de oi / Caut un partid cu boi. / Dă cu vorba în tot satu / Şi se-nscrie la Mânzatu>. Cu privire la lector, de la nota 10 la 11 trecute”. (Dumitru Hangu)

          „Este o încântare să priveşti tablourile acestui artist, dl Laurenţiu Mateş care ne onorează astăzi cu o expoziţe de zile mari. Dlui Matincă Costea îi dorim multă sănătate şi să ne ţină mulţi ani cu momente vesele. În şedinţa de astăzi am cunoscut un tânăr copăcel care trebuie sprijinit să facă rod bogat. Poeziile mi s-au părut mai bune decât proza. Este un tânăr cu viitor. Să continue. (Dan Mihail Zanfirescu)

          „Am fost deosebit de mulţumit de prezenţa poetului digital Laurenţiu Mateş. Este concentrat de poezie digitală. Dl Matincă Costea este un membru care vine cu un subiect actual pe ultima sută. Putem redenumi monologul: <Sunt un orb şi votez la sigur>. Călătoria cu autobuzul denotă unitatea de nezdruncinat între oameni. Observ un răsărit plăpând de poet şi consider că are nervul poetic necesar. Să vină în continuare la Cenaclu şi nu va regreta. Toată aprecierea mea. (Adrian Câmpeanu, Preş. Uniunii Cititorilor din Râmnicu Sărat)

          „Referitor la expoziţia dlui Mateş, felicitări pentru talent. <Dl Costea, domn Matincă / face iarăşi caterincă / actual cu mult umor / îi dorim în artă spor>. Lectorul se cunoaşte că este un începător la vârsta întrebărilor esenţiale, a purităţii sentimentului de iubire. Se înscrie în poezia filosofică şi articolul este o dovadă de analiză, dar este la început de drum. (Georgeta Iuga)

          „Dlui Matincă îi mulţumesc pentru copilăria mea, amintind de autobuz. M-a uimit memoria dânsului. Toate subiectele sunt de actualitate. Din fericire, mai putem să facem haz de necaz, ceea ce este bine. Despre colegul nostru mai tânăr, poezia, este poezia care se scrie la vârsta lui, inocentă. Despre eseu sau articol sunt plăcut impresionat că la vârsta lui se gândeşte la aşa ceva”. (Laurenţiu Mateş)

          Sâmbătă, 31 mai, începând cu ora 11:00, lectorul de serviciu al şedinţei Cenaclului „Alexandru Sihleanu” va fi Viorel Dodan.

 

Vasile GHINEA        

 

           

 

 

 

Concurs de șah la Buzău cu ocazia Zilei Europei

În perioada 09 – 11 mai 2014 ,s-a desfășurat concursul interjudețean de șah „Cupa Ziua Europei”, organizat de CS Palatul Copiilor Buzău cu sprijinul Primăriei Municipiului Buzău, al Direcției Judetene de Tineret și Sport

O nouă săptămână plină de evenimente sportive la Buzău

Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Buzău a devenit partenerul ideal al tuturor competițiilor și cluburilor sportive din județ. „Gala Laureaților”, (festivitatea care reunește crema sportului buzoian), Concursul „Mândru de liceul meu”, renovarea Sălii Sporturilor „Romeo Iamandi”,

CENACLUL „ALEXANDRU SIHLEANU” LASĂ-MĂ SĂ-ŢI ARĂT CE PASĂRE FRUMOASĂ ESTE IUBIREA

        Sâmbătă, 10 mai, şedinţa Cenaclului literar-artistic „Alexandru Sihleanu” de la Centrul cultural „Florica Cristoforeanu” din Râmnicu Sărat a debutat, la cafeaua literară, cu Matincă Costea, care  a susţinut un moment de divertisment pe un text propriu, „O seară la dans” şi un text de Sandu Anastasescu, „Alegătorul dezolat”. De remarcat mişcarea scenică şi aplauzele culese.

          A urmat lectorul de serviciu, Mădălina Bicu, elevă cl. a XII-a, C. N. „Alexandru Vlahuţă”, cu proză. Autoarea este la prima lectură în Cenaclu. Materialul prezentat, un mozaic de mini eseuri, se încadrează la genul confesiuni. Am putea spune confesiuni pe o singură coardă, iubirea. Acest gen de scriere face obiectul romanului de dragoste. Faptul că se apleacă şi mărturiseşte în scris, într-o analiză, hârtiei trăirile, simţirile, şi mai ales lecturează într-o şedinţă de Cenaclu, este de admirat. Sper să o mai vedem la o nouă lectură.     

          „Autoarea constitui un debut promiţător, ca să nu zic un debut surprinzător în Cenaclul nostru. Frazează frumos, încă din primele pagini îţi dai seama că cochetează frumos cu proza. Creaţia sa emană sensibilitate şi nu am decât să îi urez succes”.  (Matincă Costea)   

          „Am ascultat cu plăcere scrierea drei. Sunt trăirile sufleteşti. Mi-ar fi plăcut ca această temă să fie într-o cărticică, pentru că iubitul moare şi se naşte cu fiecare capitol. Întreb dacă a scris din proprie experienţă sau a scris din filmele vizionate. Are experienţă în scriere”. (George Anghel)

          „Numai uitându-te la Mădălina vezi chipul delicat al Giocondei. În scrierile drei este arătată cea mai pură dragoste din viaţa unui om. Numai la anii ei poţi să ai asemenea sentimente. Dumnezeu ne-a creat în mod diferit. Nu toţi înţelegem acest sentiment, dragostea”. (Valeria Popa)

          „Am constatat că pentru debut a fost frumos, cu sensibilitate şi îi doresc succes în continuare”. (Dumitru Hangu)

          „Ascultând pe dra Mădălina, consider că s-ar încadra într-un roman de dragoste şi aştept un roman”. (Mihai Vieru)

          „În mod deosebit îl felicit pe dl Matincă Costea pentru prestaţia din debutul şedinţelor de Cenaclu. Mădălina Bicu, lectorul de azi, ne-a prezentat nişte picături de eseu pe tema dragostei, a iubirii care ar putea foarte bine să fie inserate într-un roman de dragoste. Are vocabular destul de bogat. Ideea generală a acestor scrieri ne duce cu gândul la poezia lui T. Arghezi, „Ai plecat”, o asemănare, dragostea declarată la pers. I şi ţinând cont de vârsta lectorului, este multă imaginaţie. Mă surprinde dezlănţuirea sentimentelor de tot felul. Propoziţiile foarte scurte, interactive, după care nu a pus prea des semnul exclamării. Să le transforme în fraze. Pentru început e bine”. (Aneta Pioară)

          „Dlui Matincă Costea îi mulţumesc pentru ce a prezentat, mai ales că este autorul unuia dintre ele şi este de mirarea generaţiei următoare. Revenind la autoare, am văzut aici poezie. Este o poezie de dragoste. În fiecare text eate o poezie. Este o invocare a unui zburător. Sunt trăirile, gândurile, dorinţele ei. Nu este bine să te confesezi bondarilor bătrâni”. (Genovel-Florentin Frăţilă)

          „Încep prin cuvintele de admiraţie faţă de mişcarea scenică a dlui Matincă Costea, care subliniază importanţa dansului în viaţa celor tineri şi chiar frumuseţea dansului de pe Valea Râmnicului Sărat. Mi-a plăcut prestaţia d-lui. Dra Mădălina Bicu, lectorul de serviciu, care a creat cititorului o deosebită bucurie prin abordarea poetică a iubiriipe care o consideră generatoare de bucurie şi tristeţe, amestecată. Este o scriere poetică care te deconectează, îi imprimă cititorului dragoste de viaţă şi invită la acţiune. Dacă poeta se retrage în scris, cititorul se ascunde în acţiune. Scrisul denotă cursivitate, originalitate, inspiraţie, o deosebită muncă în elaborarea textului, muzicalitate, figuri de stil. Este pe calea bună a afirmării literare”. (Adrian Câmpeanu, Preş. Uniunii Cititorilor din Râmnicu Sărat) 

„Eu sunt în contradicţie cu ce a prezentat dl Matincă. Nu o să mai găsim niciodată mujzica de atunci. Propun, la fiecare şedinţă, fiecare să dea o notă şi la sfârşit să se facă media. Încep cu lucrurile bune. O apreciez pentru că scrie curat şi indirect îi laud profesorii de limba română. Dra Mădălina ne întinde o capcană. Vrea să scrie cum a scris Balzac „Femeia la 30 de ani”. E destul să vă citesc prima pagină, că toate sunt la fel. Eu îi recomand să scrie mai concentrat, pentru vârsta pe care o are. M-a câştigat cu „Mâinele-mi sunt pătate desângele nostru”. (Dan Mihail Zanfirescu)

„În debutul şedinţei dl Matincă m-a trezit la viaţă. Referitor la lectorul de serviciu, Mădălina Bicu, o admir pentru curajul de a scrie şi de a prezenta publicului textele spre analiză. Ceea ce ne-a prezentat ne-a dus cu gândul la tinereţile noastre. Îi doresc să scrie în continuare şi să vină în continuare la Cenaclu”. (Costică Drîstaru)

„Ascultând-o cred că nu este de condamnat. Are sensibilitate, pasiune. Eu zic că nu este prea elaborată scrierea şi este prezentată aşa cum simte. Trebuia o esenţializare a ideilor, concentrare. Scrie din suflet, pentru suflet şi pentru asta o felicit.  (Viorel Dodan)

„Am două lucruri de subliniat: „Orice s-ar întâmpla mâine, am avut zua de azi”. <Noi ăştia cu versurile, ne irosim iubirea pe oamenii pentru care nu însemnăm nimic. Le ridicăm cel mai frumos monument din versuri şi le închinăm iubirea. Cui îi pasă de fapt?> şi „Ziua internaţională a fericirii, ce ironie”! <Nu mă sufoca cu regretele>. Să continue, dar mai puţin cu melodramele”. (Ionuţ Baciu)

„Iubirea pe care o descrie rămâne la nivelul sentimentelor. Se confesează”. (Violeta Noapteş)

„S-a vorbit despre o valoare literară: c-ar fi, că n-ar fi. Valoarea n-a fost un scop, să fie perfect din punct de vedere literar. A urmărit un exerciţiu de eliberare. Ce a mărturisit este o trăire la intensitate maximă. Este o realitate a vârstei. Un exerciţiu gândit de care acum nu mai scapă. Este ca un efect terapeutic. Faptul că se apleacă asupra scrisului este frumos şi trebuie încurajată”. (Laurenţiu Selegian)

Sâmbătă, 17 mai, începând cu ora 11:00, lectorul de serviciu al şedinţei Cemnaclului literar-artistic va fi George Anghel, cu poezie. În cadrul şedinţei se vor acorda premiile la „CONCURSUL DE CREAŢIE LITERARĂ <ETERNA ADOLESCENŢĂ>

 

Vasile GHINEA