Aceasta va fi România lui Ponta!

Nici că mai trebuia cuiva un gest mai clar decât cel al ministrului Justiției, Robert Cazanciuc, din prima zi de școală, ca să demonstreze tuturor cum vom trăi timp de

Președintele Consiliului Județean, întâiul migrator al Buzăului: Bîgiu s-a înroșit de-a binelea

Președintele Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu, s-a înscris în Partidul Social Democrat și este o chestiune de zile până când acest gest va deveni oficial. Conform publicației on-line „Observatorul Buzoian”, Bîgiu a făcut acest anunț miercuri, pe parcursul unei întâlniri cu primarii liberali – pe care a încercat să-i determine să-l urmeze -, dar și la ședința Biroului Permanent Județean extins al Partidului Național Liberal, care s-a desfășurat în prezența consilierilor județeni, a primarilor, a parlamentarilor și ai unor membri din organizația municipală a PNL Buzău. 

 

Împăratul e gol!

O insultă la adresa inteligenței privitorului, în ­ge­neral, și la a electoratului de dreapta în particular, așa ar putea fi caracterizate panseurile președintelui Traian Băsescu din ultimul

Cine mai face opoziție în Buzău?

Ordonanța de urgență care dă liber migrației aleșilor locali pare a fi înghețat, practic, viața politică din județul Buzău. Reprezentanții Partidului Social Democrat așteaptă eventualii dezertori de la Partidul Democrat Liberal și de la Partidul Național Liberal, însă, pe moment, eventualii doritori se tem să facă încă un asemenea gest. Aceasta pentru că situația juridică a acestui act normativ este cât se poate de incertă, dat fiind că, pe lângă calea de atac la Curtea Constituțională – care trebuie făcută de către Avocatul Poporului, instituție condusă de pesedistul vopsit în independent Victor Ciorbea -, Partidul Național Liberal a înaintat o acțiune în instanța de Contencios Administrativ, cu mari șanse de succes.

Oare cine-i Păcală?

Vă mai amintiți, stimați cititori, de textele cu preten­ții de comunicat de presă pe care le compunea fostul sena­tor Ion Vasile, în perioada sa de mare glorie ca prefect de Buzău și șef peste