Se strânge lațul în jurul Elenei Udrea în dosarul fostei șefe DIICOT. Bica: „Elena și Dorin îmi rup capul”

Oamenii fostei șefe a Direcției de Investigarea a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism (DIICOT), Alina Bica, au început să toarne în fața procurorilor. Conform informațiilor difuzate de postul de televiziune România TV, citat de www.stiripesurse.ro, în materialele deținute de procurori, Alina Bica ar fi vorbit despre „Elena și Dorin” care „îmi rup capul”.

 

2014, anul negru al administrației locale

În anul 2014, 17 președinți de consilii județene din 41 au fost trimiși în judecată, arestați sau urmăriți penal de către Direcția Națională Anticorupție. Acestora li se adaugă zeci de primari care au probleme cu legea, o parte dintre ei fiind deja condamnați la închisoare. 

 

Ce se scumpește în 2015: electricitatea, RCA și benzina. Probabil, taxele locale și pâinea

 

Anul 2015 vine cu scumpiri. Românii vor plăti de anul viitor mai mult pentru curentul electric, pentru RCA şi pentru benzină, în timp ce la gaze naturale ministrul Energiei, Andrei Gerea, dă asigurări că nu vor exista creșteri de prețuri pentru populaţie. În schimb, taxele locale ar putea creşte cu până la 20%.

 

Vezi aici ce firmă nu a reușit să deszăpezească toate drumurile județene de pe sectorul său. Se circulă pe toate drumurile naționale

UPDATE, ora 13,30: Un singur drum județean mai era blocat la ora prânzului: DJ 220 Ghergheasa-Bălăceanu.

Toate drumurile județene, cu trei excepții, sunt practicabile circulației autovehiculelor în condiții de iarnă, se arată într-un comunicat al purtătorului de cuvânt al Consiliului Județean.

 

Iese la iveală farsa codurilor roșu și portocaliu

UPDATE: Compania Națională de Autostrazi și Drumuri Naționale a anunțat că, începând de luni, ora 20,30, circulația rutieră a fost reluată pe Drumul Național 2C Costești-Slobozia, cu restricție de tonaj (3,5 tone).

Farsa avertizărilor Cod Roșu și Cod Portocaliu se apropie de final în Buzău, 

 

Cezar Preda: „Incompetența ministrului Transporturilor, a administratorilor drumurilor și a prefectului au ținut buzoienii în case o jumătate de zi”

Autoritățile naționale și județene au mai oferit buzoienilor o măsură a incompetenței și luni dimineață, în orele care s-au scurs de la instituirea avertizărilor de Cod Portocaliu, respectiv Cod Roșu, declară co-președintele Partidului Național Liberal, deputatul Cezar Preda (PDL). 

 

UPDATE: Consiliul Județean a rezolvat problema deszăpezirii: a închis toate drumurile județene. S-au închis și cele naționale

 
UPDATE: Având în vedere avertizarea meteorologică COD ROȘU emisă de Administrația Națională de Meteorologie, în intervalul orar 8,30-13,00, toate drumurile naționale și drumurile județene de pe raza județului Buzău au fost închise, informează Comitetul Județean pentru Situații de Urgență.
Toate drumurile județene din Buzău au fost închise circulației pe întreaga durată a avertizării meteorologice COD ROȘU, mai precis în intervalul orar 8,30-13,00, informează biroul de presă al Consiliului Județean.
Până la acea oră, conform aceleiași surse, niciun drum județean nu fusese închis, firmele care și-au adjudecat licitațiile pentru deszăpezire acționând după cum urmează:

UPDATE: Buzăul sub COD ROȘU: DN 22, DN 2B și DN 2C au fost închise, DN 2-E85 are restricții de circulație

 

UPDATE: Judeţele Buzău, Vrancea şi vestul judeţului Brăila sunt sub cod roşu de ninsoare şi vânt, luni, de la ora 8.30 până la 13.00, potrivit Administraţiei Naţionale de Meteorologie. În aceste zone se vor semnala intensificări ale vântului cu rafale de peste 85-90 km/h, ninsoare abundentă, puternic viscolită şi troienită şi vizibilitate redusă spre zero. Avertizarea este valabilă până la ora 13,00, urmând ca apoi cele trei judeţe să intre sub avertizare de cod portocaliu.

Intrarea în vigoare a atenționării Codul Portocaliu a închis și primul drum național pe raza județului Buzău. Este vorba despre DN 22, care leagă municipiul Râmnicu Sărat de Brăila, în cazul căruia s-a decis, inițial, la ora 1,15, interzicerea circulației pentru autovehicule mai grele de 3,5 tone. 

 

 

Co-președintele PNL Alina Gorghiu: Primarii care au trecut la alt partid în baza Ordonanței 55 își pierd mandatele

Co-președintele Partidului Național Liberal Alina Gorghiu a declarat că primarii care au migrat la alte partide în baza Ordonanței de urgență 55/2014 își vor pierde mandatele, ca o consecință firească a deciziei Curții Constituționale care a declarat neconstituțională legea de aprobare a acesteia. 

 

Curtea Constituțională despre aleșii traseiști: „Pierderea mandatului, o consecință firească și logică”

Magistrații Curții Constituționale a României subliniază că aleșii locali care au trecut la un alt partid în această toamnă, folosindu-se de ordonanța de urgență 55/2014, ar trebui să-și piardă mandatul, ca o „consecință firească și logică”. După decizia Curții în această speță – respectiv declararea drept neconstituțională a „ordonanței traseismului politic” -, doi foști consilieri locali din Costinești au cerut judecătorilor CCR să verifice dacă pierderea mandatului de către cei care au trecut la alte partide este constituțională, informează Digi 24. 

 

Cezar Preda: „Ponta nu va mai fi premier, clachează psihic”

Numirea unui noi premier, în persoana prim-vicepreședintelui Partidului Național Liberal, buzoianul Cătălin Predoiu (PDL), nu va fi un eveniment de perspectivă imediată, deși noul PNL își dorește ca acest lucru să se întâmple cât mai repede, a declarat co-președintele PNL, deputatul Cezar Preda (PDL), la o conferință de presă pe care a susținut-o marți, la Buzău.

 

Noul Partid Național Liberal, acțiune comună și la Buzău

Ședința Birourilor Permanente reunite ale vechilor organizații PNL și PDL Buzău, care a vut loc luni după-amiază, a adus și clarificările necesare în ceea ce privește acțiunea comună a aleșilor locali și județeni ai celor două formațiuni politice, formațiuni care, în prezent, activează în cadrul aceluiași partid, Partidul Național Liberal. Cel puțin așa au susținut, marți, cei doi co-președinți ai organizației județene a Partidului Național Liberal, deputatul Cezar Preda (PDL) și vicepreședintele Consiliului Județean Cristinel Romanescu (PNL). 

 

47 de morți în decembrie 1989, tributul buzoienilor adus libertății

Județul Buzău și-a adus, în urmă cu 25 de ani,tributul în lupta pentru libertate începută odată cu fuga cuplului Nicolae și Elena Ceaușescu. 48 de morți, dintre care 25 în Buzău, este numărul victimelor din zilele fierbinți ale revoluției din decembrie 1989. Luptele de stradă din municipiul Buzău, care au început pe 22 decembrie 1989, s-au soldat cu moartea a 25 de persoane.

 

În cele trei zile de confruntare armată au murit revoluţionari, militari care credeau că se apără de terorişti, dar şi oameni simpli, surprinşi în schimburi de focuri.