Liderul organizației județene a Partidului Național Liberal, deputatul George Scutaru, aduce locuitorilor județului Buzău un argument
forte pentru a-l vota, la alegerile prezidențiale din 2 noiembrie, pe candidatul Alianței Creștin Liberale, Klaus Iohannis, acela al premierului buzoian: „Vă aduc încă un argument foarte solid pentru a-l vota pe Iohannis. Trebuie să vorbim despre ce se va întâmpla după ce un candidat ia mandatul de președinte: numește primul ministru. Pentru prima oară în istoria acestui județ, avem șansa certă ca un buzoian să fie prim-ministru, și mă refer aici la Cătălin Predoiu. Klaus Iohannis a afirmat public că el îl susține pentru postul de prim-ministru pe Cătălin Predoiu. Deci avem șansa extraordinară a celui mai serios tandem, Iohannis-Predoiu. Iar acesta trebuie să fie un argument care să cântărească foarte mult pentru buzoieni atunci când vor trebui să opteze în fața urnelor”, a spus George Scutaru.