Prefectul Maria Buleandră, în război cu ANI pe tema incompatibilității primarului din Vernești

Agenția Națională de Integritate a solicitat unor instituții ale prefectului și unor președinți de consilii județene sau locale aplicarea

sancțiunilor disciplinare de revocare din funcții, ca urmare a deciziilor definitive și irevocabile emise de Înalta Curte de Casație și Justiție în cazul mai multor aleși locali pentru care Agenția a constatat starea de incompatibilitate. Conform unui comunicat postat pe site-ul Agenției, „solicitarea se bazează pe faptul că mai multe autorități locale refuză în mod nejustificat destituirea din funcții a persoanelor care se fac vinovate de încălcarea regimului juridic privind incompatibilitățile sau conflictul de interese”.

Conform aceluiași comunicat, demersul Agenției ține cont și de Decizia Curții Constituționale nr. 418/2014, care confirmă pe deplin interpretarea dată de ANI, Curtea Constituțională constatând faptul că „prevederile art. 25, alin. (2) din Legea nr. 176/2010 sunt constituționale în măsura în care sintagma <aceeași funcție> se referă la toate funcțiile eligibile prevăzute de art. 1 din aceeași lege”. Mai mult, „menționăm faptul că Decizia CCR este general obligatorie, astfel că art. 25, alin. (2) din Legea nr. 176/2010 nu poate fi susceptibil de o altă interpretare în afara celei date de instanța de contencios constituțional”, spun reprezentanții Agenției Naționale de Integritate.

Astfel, Agenția Națională de Integritate a solicitat unui număr de nouă autorități locale aplicarea sancțiunilor disciplinare în cazul unor aleși locali, printre aceștia numă­rându-se și primarul comunei Vernești, Daniel Năstase.

„De asemenea, contrar celor solicitate de Agenția Națională de Integritate, următoarele autorități refuză în mod nejustificat destituirea din funcții a persoanelor care se fac vinovate de încălcarea regimului juridic privind incompatibilitățile sau conflictul de interese: Instituția Prefectului Timiș, Consiliul Local Becicherecu Mic, Consiliul Local Lazuri de Beiuș, Instituția Prefectului Buzău, Consiliul Local Fundulea, Instituția Prefectului Ialomița, Instituția Prefectului Botoșani, Consiliul General al Municipiului București, Consiliul Județean Neamț, Instituția Prefectului Galați”, mai precizează sursa citată. Mai mult, Agenția Națională de Integritate a dispus aplicarea sancțiunii contra­venționale cu amendă pentru trei consilii locale, reprezentanții ANI susținând că vor „depune toate diligențele necesare pentru ducerea la îndeplinire a deciziilor Înaltei Curți de Casație și Justiție, conform competențelor legale, inclusiv prin sesizarea organelor de cercetare penală”.

Prefectul: „Prefer  să mă amendeze”

În luna aprilie 2013, Agenția Națională de Integritate a constatat faptul că actualul primar al comunei Vernești, Daniel Năstase, s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 19 martie 2008-7 aprilie 2010, întrucât a deținut, simultan, atât funcția de viceprimar, cât și pe cea de administrator al S.C. Angelli Deea S.R.L., contrar ­preve­derilor art. 87, alin. (1), lit. d) din Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenței în exercitarea demnităților publice, a funcțiilor publice și mediul de afaceri, prevenirea și sancționarea corupției.

Prefectul județului Buzău, juristul Maria Buleandră, care a fost, până la numirea sa în funcție, șef al Serviciului Juridic al Instituției Prefectului, ne-a declarat, ieri, că știe îndeaproape speța și că nu împărtășește, sub nicio formă, punctul de vedere al Agenției Naționale de Integritate.

,,S-a constatat că, în perioada cât a fost viceprimar al comunei Vernești, domnul primar Daniel Năstase a fost administratorul unei societăți comerciale fără profit. El nici măcar nu a atacat în instanță decizia ANI, întrucât dispozițiile legale aplicabile viceprimarilor nu sunt aceleași cu cele aplicabile primarilor. Mai precis, viceprimarii sunt tratați conform Legii 393/2004, privind statutul aleșilor locali, în timp ce primarii, conform Legii organice 215/2001 privind administrația publică locală. Instituția Prefectului a primit, încă de anul trecut, o somație de la Agenția Națională de Integritate, prin care cerea prefectului să emită un ordin care să constate încetarea înainte de termen a mandatului de primar al domnului Năstase. Ca șef al Serviciului Juridic, am prezentat Ministerului Administrației și Internelor un punct de vedere privind acet caz, împărtășit sută la sută de acesta. Pe scurt, susțineam, și susțin și acum, că emiterea unui asemenea ordin ar fi un abuz. Este posibil ca Agenția Națională de Integritate să mă și amendeze dacă nu răspund favorabil solicitării ei, dar prefer așa decât să comit un abuz”, a spus prefectul Maria Buleandră.