Piroman internat la ospiciu după ce a ameninţat că dă foc satului

     A reuşit să provoace un incendiu de proporţii, care a fost la un pas de a ajunge la curţile oamenilor

 

     A reuşit să provoace un incendiu de proporţii, care a fost la un pas de a ajunge la curţile oamenilor         

            Febra curăţeniei de primăvară încinge şi minţile piromanilor, care se pare că găsesc în această perioadă un moment oportun pentru a-şi manifesta obsesia pentru foc. Este şi cazul unui localnic din satul Pâclele, care, influenţat de incendiile izbucnite în ultimele zile pe păşunile din comună, a simţit şi el nevoia de a pune foc. Chinuit şi de oarecare probleme psihice în ultima perioadă, devenise din ce în ce mai agitat, totul culminând cu o ceartă pe care a avut-o cu câţiva consăteni, pe care i-a ameninţat că va da foc la tot satul. Nu au fost doar nişte vorbe spuse la nervi, bărbatul de 57 de ani fiind auzit şi de alţi localnici făcând aceleaşi afirmaţii.

            La jumătatea săptămânii, un puternic incendiu a izbucnit pe un teren din marginea satului, vântul puternic şi vegetaţia uscată din abundenţă făcând ca flăcările să se extindă cu repeziciune. Focul a ajuns astfel să se întindă pe 80 de hectare, problema majoră fiind că se apropiase la aproximativ 150 de metri de primele locuinţe din sat, iar vântul bătea în direcţia acestora. Timp de mai bine de cinci ore, pompierii de la ISU, împreună cu cei de la Schela Berca, lucrători de la Ocolul Silvic Pârscov, poliţişti şi mai mulţi localnici s-au luptat cu flăcările, făcând eforturi pentru a împiedica focul să ajungă în zona locuită.

            După ce incendiul a fost lichidat, s-a stabilit că fusese provocat intenţionat, poliţiştii suspectându-l din start pe localnicul care ameninţase că dă foc satului. De altfel, acesta fusese văzut cu o zi înainte dând foc unui gard din mărăcini ce înconjura un teren, cercetările ulterioare stabilind că el este cel care provocase incendiul ce ameninţase casele localnicilor.

            Pentru că atunci când a fost chemat la post şi pe parcursul audierilor a fost foarte agitat şi a repetat ameninţările cu incendierea satului, a fost internat la Săpoca, pentru a fi suspus unei expertize neuropsihiatrice pentru stabilirea discernământului. Dacă se va stabili că este sănătos din punct de vedere psihic, va răspunde penal pentru comiterea infracţiunii de distrugere.