În fața a 22.000 de participanți la mitingul Alianței Creștin Liberale de la Constanța / Cezar Preda: „PSD nu le-a pus copiilor abecedare pe masă, le-a pus, în schimb, samba, carnavale și fete despuiate“

Alianța Creștin Liberală a organizat, sâmbătă, un miting la Constanța, la care au fost prezenți aproximativ 22.000 

membri și simpatizanți ai Partidului Democrat Liberal și ai Partidului Național Liberal din mai multe județe din sud-estul și sudul țării. Liderii ACL au urcat pe scena amenajată în Piața Far – zonă unde în trecut au avut loc numeroase întâlniri electorale ale PSD și ale lui Radu Mazăre – pe acordurile piesei „Invocație“ („Fie să renască“) a trupei Phoenix, după care a fost intonat imnul de stat.

Klaus Iohannis: „Eu am dovedit în Sibiu că se poate, și voi dovedi că în toată România se poate mai bine“

În discursul său, candidatul la alegerile prezidențiale Klaus Iohannis le-a spus celor prezenți că nu se luptă cu Victor Ponta, ci cu sistemul din spatele acestuia. „Se spune că mă lupt cu candidatul Ponta, că noi doi vom intra în turul doi. Dați-mi voie să vă spun ceva apropo de luptă: Victor Ponta reprezintă un sistem, în spatele lui sunt toți baronii, sunt toate găștile de partid, el a dezamăgit, dar sistemul îl împinge înainte. Eu, de fapt, nici nu mă lupt cu Victor Ponta, mă lupt cu sistemul pe care îl reprezintă și nu mă lupt pentru mine, mă lupt pentru voi“, a spus Klaus Iohannis. „Eu am dovedit în Sibiu că se poate și voi dovedi că în toată România se poate mai bine. De ce nu ne merge bine? Nu voi sunteți vinovați. Conducerea este ineficientă. Voi dovedi că în România se poate mai bine. Ne merge prost pentru că suntem conduși prost. Trebuie să schimbăm lucrurile de la vârf. Este nevoie de altfel de politică în România, de o politică mai serioasă. Mai pu­țin spectacol steril și mai multe soluții pentru români“, a afirmat Klaus Iohannis la mitingul din Piața Far.

La rândul său, copreședintele Alianței Creștin Liberale Vasile Blaga, liderul Partidului Democrat Liberal, a lansat în discursul său un atac la adresa baronilor PSD: „Și românii din sudul țării s-au săturat de PSD, s-au săturat de satrapul Duicu de la Me­hedinți, de satrapul Cosma de la Prahova, de Bunea Stancu de la Brăila, de frații siamezi Mazăre și Nicușor, din Constanța, dar mai ales s-au să­tu­rat de tatăl satrapilor, care a pârjolit județul Teleorman, Li­viu Dragnea, și de cel care este condus de ei, Victor Ponta, cel mai slab premier al României din istoria acestei țări“, a afirmat Blaga.

Mitingul electoral al ACL de la Constanța s-a încheiat cu imnul PDL, „Verde înrourat“. La eveniment au fost prezenți reprezentanți ai ACL din mai multe județe, printre care Constanța, Tulcea, Călărași, Ilfov, Buzău, Prahova și municipiul București.

„Am găsit o Dobroge sărăcită de Che Guevara, de Ali Baba, de fugitul în America“

În discursul său, vicepre­ședintele Partidului Democrat Liberal responsabil pe Re­giunea de Sud-Est, deputatul Cezar Preda, a spus că a găsit „o Dobroge sărăcită, sărăcită de Che Guevara, sărăcită de Ali Baba, sărăcită de fugitul în America“: „Ne aflăm aici, în Piața Far, în fieful puiului congelat, aici unde s-au schimbat destinele Constanței și ale Ro­mâniei, aici unde s-au dat pachete și s-au obținut voturi, și, astfel, copiii noștri și tot ce înseamnă acest minunat oraș nu mai au viitor. Aici, acum, trebuie să schimbăm această stare de lucruri, și pentru aceasta trebuie să votăm Klaus Iohannis președinte! Când vorbești de patrie, de pa­triotism, de datorie, de res­ponsabilitate, niciunde nu are atâta semnificație ca aici, în Constanța! La ce asistăm a­cum? La lupta unui laș, care se dă patriot, Victor Ponta, care a fugit de armată 11 ani, prin toată lumea, și un om care care și-a făcut datoria față de această țară, a jurat pe drapel și a servit, așa cum am făcut-o toți. Acesta este patriot! Și pentru ca Victor Ponta să nu mai mintă în continuare, să fie lașul României, Klaus Iohannis președinte! Am venit aici, în orașul lui Ovidiu, într-o civi­lizație milenară, și am găsit o Dobroge sărăcită, sărăcită de Che Guevara, sărăcită de Ali Baba, sărăcită de fugitul în America, oameni care, pe 15 septembrie, nu le-au pus copiilor noștri abecedare pe masă! Le-au pus, în schimb, samba, carnavale și fete despuiate. Acesta este viitorul pe care îl vede Victor Ponta! Și pentru a nu se întâmpla acest lucru, trebuie să votăm Klaus Iohannis președinte! De mii de ani, stau și privesc în zare mame, soții, copii, și-și petrec tova­ră­șii, copiii și părinții care pleacă pe mare și așteaptă să se întoarcă. Dar cele trei mili­oane de români, cărora Ponta nu le dă nicio șansă să se întoarcă pentru că nu are nevoie de ei, pentru că românii care sunt afară sunt cei mai sănătoși români, cei mai doritori de democrație, cei mai muncitori români. Lor nici nu le dă dreptul să voteze! De aceea trebuie să votăm Klaus Iohannis președinte! Pentru că aici, acum, ne-am adunat cu toții să cerem un lucru de normalitate. Ponta, PSD, Mazăre, dați-ne țara înapoi! Iar pentru asta, pentru a ne lua țara înapoi, votați Klaus Iohannis președinte!“, a spus Cezar Preda.