Cezar Preda: „Iohannis și-a dus nevasta tot în fața unei cruci la biserică, atunci când a luat-o, iar Ponta a luat-o în China, la ambasadă!“

Premieră, ieri, în politica locală, la conferința de presă prilejuită de prezența, la Buzău, a deputatului liberal

 Petre Roman, aflat într-un turneu de susținere a candidatului Alianței Creștin Libe­rale la președinția României, Klaus Iohannis. La sediul PNL Buzău au apărut în fața mass-media locală, pentru prima oară alături, președinții Partidului Democrat Liberal și Partidului Național Liberal, deputații Cezar Preda și George Scutaru, precum și alți membri ai conducerilor județene ale PNL și PDL: sena­torul Doina Tudor, vicepreședintele liberal al Consiliului Județean, Cristinel Romanescu, prim-vicepreșe­dintele PDL Buzău, Raul Florescu, și fostul vicepreședinte al Consiliului Județean Ioan Caton Mateeșescu. Cu această ocazie, deputatul democrat-liberal Cezar Preda a transmis că prin prezența sa alături de colegii liberali vrea să transmită „un mesaj al determinării și al încrederii“: „Mesajul meu politic este acela al determinării și al încrederii în parteneri. Prezența mea astăzi aici, alături de domnul Petre Roman, vreau să arate foarte clar că vom merge până la capăt împreună, pentru că domnul Iohannis trebuie să fie președinte și la Buzău, nu doar în celelalte locuri din țară“.

Cu aceeași ocazie, Cezar Preda a atras atenția asupra metodelor neortodoxe adoptate de reprezentanții Partidului Social Democrat în campania electorală: „Este adevărat că, la Buzău, pe lângă nerealizările economice, mai avem și o chestiune cu care ne deosebim net de alți compatrioți, aceea a fricii. Buzoienilor le este frică. Aici este frica aceea care determină comportamentul fiecărui concetățean al nostru. Aș vrea să spun că nu s-a primit niciun afiș electoral al domnului Iohannis la magazine. Nu le dă voie (comercianților, n.r.). Spun că i-au amenințat. Însă vreau să spun un singur lucru: buzoienii nu sunt nici neeuropeni, nu sunt nici proști, nu sunt nici lași, și nu sunt nici așa fricoși precum cred domnii Boșcodeală, Bîgiu sau Ponta. Să știți că este foarte bine ceea ce se întâmplă acum, și faptul că noul Partid Național Libe­ral va pleca și va reconstrui până în 2016 un partid cu adevărat european“.

De asemenea, liderul democrat-liberal a adus și argumente în favoarea unui vot, la alegerile prezidențiale din 2 noiembrie, pentru candidatul Alianței Creștin Liberale, Klaus Iohannis: „Domnul Klaus Iohannis merită să fie președintele României, pentru că merită și pentru că este altfel. Așa cum zicea psihiatrul Tudose, pe care cred că l-ați văzut, pe domnul Ponta, în situația în care este domnia-sa, aceea de a fi prim-ministru, l-a dus numai conjunctura, și nu are cum să aspire la președinția României un om care se dedublează. O asemenea labilitate nu permite nimănui să aceeadă într-o funcție. Pentru mine este clar că domnul Iohannis este din alt film, iar în ceea ce privește care este mai patriot și care este mai român, eu am spus-o și o voi spune de fiecare dată când sunt împreună cu media. Între ei doi este o mare diferență: Ponta a fugit 11 ani de armată, iar neamțul nostru a făcut armata, a jurat pe drapel și aceasta este diferența. Ca să nu vă mai spun și de retorica aceea cu religia, că unul este nu-știu-cum și unul este ortodox; cel care este reformat și-a dus nevasta tot în fața unei cruci la bise­rică, atunci când a luat-o, domnul Ponta a luat-o în China, la ambasadă! Așa că să o lăsăm cu cine este mai patriot și ce vindem cetățenilor, că lumea nu este proastă! Dar trebuie să spunem tuturor acest lucru, să facem campanie din casă în casă, ca buzoienii să știe cine este domnul Iohannis. Este un profesor care nu cred că ar mai putea mânca ceva sau să mai pună geană pe geană dacă ar ști că toți copiii din clasa întâi dintr-o țară de 22 de milioane s-au dus fără abecedare la școală! Ca să ne lămurim despre cine și ce vrea să respecte românul. Aceasta este cea ma crasă lipsă de res­pect“, a conchis deputatul Cezar Preda.