Deputatul Cezar Preda deplânge decesul operatorului tv Laurenţiu Păun

Deputatul PDL de Buzău Cezar Preda deplânge dispariţia fulgerătoare a operatorului Laurenţiu Păun, accidentat mortal duminică după-amiaza, în timp ce se filma la locul în care se petrecuse un eveniment rutier.

 “Am aflat cu consternare vestea decesului tânărului operator tv Laurenţiu Păun, în timp ce-şi făcea datoria ca om de televiziune. Încă de la debutul carierei mele politice, am fost foarte ataşat de oamenii din presa buzoiană, atât de cei pe care i-am cunoscut personal pe timpul evenimentelor pe care partidul meu le-a organizat, cât şi de cei ale căror realizări le-am putut citi, asculta sau viziona.

Constructorii fug de marea asfaltare din municipiul Buzău

Din cauza condiției privind mentenanța străzilor pentru 9 ani

Marea asfaltare din municipiul Buzău nu se va realiza nici anul acesta. Niciun constructor nu a vrut, până acum, să se înhame la refacerea celor 46 de kilometri de străzi din municipiu din cauza unei clauze din contract.

Primul cabinet de recuperare în regim ambulator din Buzău, deschis la Policlinica CFR

Asociația Umanitară „Mario” a deschis, sâmbătă, primul cabinet de recuperare în regim ambulator, în cadrul Policlinicii CFR. Proiectul este finanțat din fonduri proprii, prin rețeaua de voluntari formată din membrii asocialției.

Inițiativa urmărește identificarea principalelor obstacole pe care le întâmpină copii și persoanele adulte în accesul la  servicii

“Amendate” de polițiști cu flori și mărțișoare de 1 Martie

Polițiștii rutieri din cadrul IPJ Buzău au întâmpinat sărbătoritele lunii martie nu cu amenzi, ci cu flori, mărțișoare și recomandări preventive. A devenit tradiție ca, la debutul anotimpului florilor, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Buzău să desfășoare o acțiune ce are ca „grup țintă” participantele la trafic.

USL a murit. La Buzău alianța PNL-PSD este vie și nevătămătă

Uniunea Social Liberală s-a transformat, la nivelul Consiliului Județean, într-o alianță locală PNL-PSD, care a funcționat și la ședința de ieri a deliberativului județului, toți consilierii foști USL votând „pentru“ la toate proiectele de hotărâre supuse dezbaterii, în timp ce aleșii Partidului Democrat

Petre Burada recunoaște cu seninătate cum a încălcat legea la Urbis

Petre Burada nu se vrea schimbat de la Urbis SERV SRL dar nici dinspre Primăria Buzău nu se anunță o astfel de intenție. Dovadă, discuțiile de ieri din ședința Consiliului Local al Municipiului dintre secretarul Ștefan Nedelcu și consilierii Partidului Democrat Liberal care au cerut schimbarea din funcție a directorului executiv de la Urbis, la pachet

Polițiștii de la Rutieră au făcut prăpăd printre șoferii indisciplinați

Acțiune în forță miercuri a polițiștilor buzoieni de la circulație pentru disciplinarea participanților la trafic. Iar rezultatele au fost pe măsură. Într-o singură  zi, polițiștii rutieri au aplicat 326 de sancțiuni contravenționale la regimul circulației pe drumurile publice în valoare totală de 41.245 de lei, au întocmit 4 dosare penale și au reținut în vederea suspendării 23 de permise de conducere.

Comandantul Poliției buzoiene, comisar șef Laurențiu Pantazi:,,Femeile care conduc mașini nu sunt elemente de pericol, ci de echilibru și de înțelepciune“

Pentru unii dintre șoferii bărbați, femeia nu știe să șofeze, să parcheze, i se oprește mașina în intersecție, încurcă circulația etc. Dacă analizăm însă cifrele legate de accidentele auto, observăm că femeile conduc mult mai atent decât bărbații din moment ce ponderea accidentelor grave produse de femei este considerabil mai mică

Îmbrânceli și injurături în biroul primarului de la Florica

Înjurat și cu plângere la poliție! Cu asta s-a ales ieri primarul comunei Florica, Ion Zaharia, după o întâlnire tensionată cu un grup de activiști de mediu veniți să militeze împotriva exploatării gazelor de șist deși nu există certitudinea că acolo se fac astfel de prospecțiuni. Activiștii ecolo­giști au semnalat