„Nu te cunosc – Nu te primesc!” – este sfatul polițiștilor pentru reprezentanții asociațiilor de proprietari din Buzău pentru a nu deveni victime ale infractorilor

Polițiști din cadrul Compartimentului Analiza și Prevenirea Criminalității și polițiști de proximitate de la Poliția municipiului Buzău au organizat marți întâlniri cu reprezentanți a patru asociații de proprietari din zonele 1 Decembrie 1918 și Unirii

Șef serviciu din Primăria Buzău trimis în judecată după repartizarea locuințelor ANL

Șeful serviciu Administrare Fond Locativ din cadrul Primăriei Municipiului Buzău, Emil Șerban a fost trimis în judecată de către procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploiești , informația fiind făcută publică de biroul de informare  și relații cu presa din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.

Buzoian în stare gravă în urma unui accident de muncă în incinta Fabricii de Bere

Un muncitor de la o firmă de construcții care efectuează lucrări de întreținere la clădirile fabricii de bere Ursus a ajuns, luni dimineață, în stare gravă la spital. Muncitorul în vârstă de 57 de ani, din Cernătești, se afla pe o scară, la peste doi metri înălțime, când o bucată din tavanul la care lucra s-a desprins și i-a căzut în cap. Bărbatul s-a dezechilibrat și s-a prăbușit la pământ, lovindu-se puternic la cap. Accidentul s-a produs la câteva minute după ce muncitorul își începuse serviciul. Victima a fost transportată cu o ambulanță la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Buzău, cu traumatism cranio – cerebral grav, având hemoragie puternică. Starea bărbatului era destul de gravă motiv pentru care, medicii buzoieni au solicitat un elicopter SMURD pentru a-l transfera, de urgență, pe rănit la spitalul Floreasca din București. Inspectorii de Muncă au deschis o anchetă, pentru a stabili dacă accidentul s-a produs din neglijența muncitorului ori angajatorul nu a respectat regulile de securitate la locul de muncă.