Prinși la furat cu macaraua

Mai mulți indivizi au ajuns să dea cu subsemnatul la poliție după ce au fost prinși în flagrant de oamenii legii în timp ce încercau să sustragă un bazin. S-a întâmplat  miercuri, în jurul orei 17.00, când polițiștii din cadrul Postului de poliție comunal Vintilă Vodă au surprins un bărbat de 28

Gaura de la Dealul Viei, loc de ,,pelerinaj“ pentru autorități

De două zile, craterul, de dimensiunile unei guri de canal, apărut din senin lângă locuința unei familii din satul Dealul Viei a devenit loc de pelerinaj pentru autorități.

După ce marți, reprezentanți ai Prefecturii, ISU și Inspecției în Construcții au verificat locul cu pricina fără să vină cu o soluție concretă, ieri a

La vânătoare de șoferi turmentați

Într-o singură săptămână, polițiștii buzoieni au efectuat 1.485 de testări cu aparatele etilotest, care au indicat valori peste zero în cazul a 41 de conducători auto. Împotriva a 31 dintre aceștia,

Cu arma pe șifonier

În perioada 7 – 9 iunie, peste 200 de polițiști din cadrul structurilor operative ale Inspectoratului de Poliție Județean Buzău au fost angrenați zilnic în dispozitivele care au acționat în vederea

APDRP se reorganizează în altă instituție

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit (APDRP) va dispare prin transformarea ei în Agenția pentru Finanțarea Investi­țiilor Rurale (AFIR), potrivit unui proiect de ordonanță de urgență al MADR.

Scopul AFIR îl constituie implementarea tehnică și financiară a Fondului European

Ecologizarea Crângului și paradă de costume eco, acțiuni de Ziua Mediului ale Agenției pentru Protecția Mediului și ECOPIM RECYCLING

Ziua  Mondială a Mediului,  sărbătorită în fiecare an în data de 5 iunie, readuce în atenţia publicului problemele legate de protecţia mediului înconjurător. Aniversarea acestei zile a fost stabilită în anul 1972, în cadrul Adunării Generale a Naţiunilor Unite.

Sărbătorirea Zilei Mondiale a Mediului oferă, în fiecare an, ocazia de a analiza efectele negative pe care le au acţiunile noastre asupra mediului şi reprezintă un îndemn de a acţiona unitar pentru  utilizarea durabilă a patrimoniului natural.

Cu acest prilej, au loc acţiuni de educaţie pentru mediu în cadrul acordurilor de colaborare încheiate cu Agenția pentru Protecția Mediului Buzău cu şcolile din municipiu: elevii şi cadrele didactice din aceste unităţi şcolare participă la acţiuni de colectare a deşeurilor reciclabile, organizează concursuri de afişe, de desene sau de referate,  expoziţii cu lucrări realizate din materiale reciclabile/refolosibile, parade ale costumelor realizate din deşeuri reciclabile, întreceri sportive.