Ziua Mondială a Mediului, sărbătorită în fiecare an în data de 5 iunie, readuce în atenţia publicului problemele legate de protecţia mediului înconjurător. Aniversarea acestei zile a fost stabilită în anul 1972, în cadrul Adunării Generale a Naţiunilor Unite.
Sărbătorirea Zilei Mondiale a Mediului oferă, în fiecare an, ocazia de a analiza efectele negative pe care le au acţiunile noastre asupra mediului şi reprezintă un îndemn de a acţiona unitar pentru utilizarea durabilă a patrimoniului natural.
Cu acest prilej, au loc acţiuni de educaţie pentru mediu în cadrul acordurilor de colaborare încheiate cu Agenția pentru Protecția Mediului Buzău cu şcolile din municipiu: elevii şi cadrele didactice din aceste unităţi şcolare participă la acţiuni de colectare a deşeurilor reciclabile, organizează concursuri de afişe, de desene sau de referate, expoziţii cu lucrări realizate din materiale reciclabile/refolosibile, parade ale costumelor realizate din deşeuri reciclabile, întreceri sportive.