Vacanță pe terenul de sport! Start înscrierilor la Cupa Cartierelor organizată de polițiștii de proximitate

Polițiștii de proximitate vor oferi, și în această vară, copiilor și tinerilor din municipiul Buzău posibilitatea să-și petreacă timpul liber pe terenul de sport.

Polițiștii de proximitate din cadrul Poliției municipiului Buzău vor organiza și în această vară „CUPA CARTIERELOR”, campionat de minifotbal dedicat copiilor și tinerilor. Ajuns

Drumul Morții și-a luat, din nou, tributul!

Drumul Morții, DN 2-E85, și-a luat iar tributul. Două persoane și-au pierdut viața, vineri seară, într-un cumplit accident de circulație care s-a produs pe drumul european, în afara localității Oreavu, în zona Crucea Comisoaiei.

Școala Gimnazială nr. 11, câștigătoare la Buzău a campaniei EcoAtitudine

Prima etapă a campaniei de ecologie și mediu „EcoAtitudine=Responsabilitate, Informație, Actiune“, ediția 2014, s-a încheiat, la Buzău, prin festivitatea – desfășurată la Sala Mare a Consiliului Județean în prezența autorităților de mediu județene și a partenerilor implicați în campanie – în cadrul căreia școlile câștigătoare din municipiul Buzău au fost premiate.

Școala Gimnazială nr.11și-a adjudecat concursul „Reciclarea EcoAtitudine”. Premiul, constând într-o tablă magnetică Smart, a fost înmânat responsabilului de proiect, respectiv profesoarei Veronica Grozavu. Pe a doua poziție s-a clasat Școala Gimnazială”Ion Creangă”, câștigătoare a unui panou portabil de baschet, al treilea loc fiind adjudecat de Școala ”Episcop DionisieRomâno”, premiul constând într-un ecran de proiecție de ultimă generație. Concursul „Agentul EcoAtitudine”, o provocare pentru cadrele didactice implicate în campanie, a fost câștigat de Rodica Gheorghe, profesor coordonator de la școala gimnazială”George Emil Palade”.

Două cazuri de febră butonoasă în urma înţepăturilor de căpuşă, confirmate la Buzău

Mare grijă la căpuşe! Institutul Cantacuzino a confirmat diagnosticul de febră butonoasă în cazul a doi buzoieni care au avut nevoie de îngrijiri medicale corespunzătoare după ce au fost înţepaţi de astfel de insecte. Este vorba despre o femeie de 57 de ani din Berca, şi de un bărbat de 49 de ani din Ruşeţu. Din fericire, ambii pacienţi au manifestat o formă uşoară a bolii care nu a necesitat internare, fiind trataţi la domiciliu, şi se află în afara pericolului.