Dumitru Dobrică, în curând soarta lui Lungu de la Nehoiu?

Fostul consilier județean Dumitru "Laurențiu" Dobrică a pierdut pe fond procesul cu Agenția Națională de Integritate. Pe 17 februarie, judecătorii Curţii de Apel Ploieşti au respins ca neîntemeiată cererea fostului consilier judeţean de anulare a actului administrativ prin care anul trecut, în luna iulie, Agenția Națională de Integritate l-a declarat incompatibil pe Dobrică pe motiv că pe perioada mandatului de ales județean a votat pentru mai multe hotărâri ale Consiliului Județean Buzău care au stat la baza plăților efectuate de instituție către firmele sale. 

 

Procesul profesorului Petrișan, blocat! Un document cerut de instanță întârzie de mai multe luni

Experţii desemnaţi în dosarul profesorului Marcel Perişan întârzie să predea un raport solicitat de instanță. La ultimul termen, de pe 12 februarie, completul de judecată de la Judecătoria Buzău, instanță pe rolul căreia se află dosarul, a amânat cauza pentru 9 aprilie, motivând „Lipsa raportului de expertiză tehnică”. Procesul a mai suferit deja patru amânări din aceeaşi cauză, expertiza fiind solicitată în instanţă la începutul lunii septembrie. 

 

Programul Consiliului Județean de reconversie a șomerilor, parteneriat cu firma unui condamnat pentru inginerii financiare cu AJOFM Galați

Proiectul „Program de intervenții integrate pentru șomeri – certitudinea unui viitor durabil”, derulat de Consiliul Județean – și care are toate șansele să intre in atenția procurorilor anticorupție după ce reclamația trimisă de un cursant buzoian pe adresa Inspectoratului de Poliție al Județului Buzău a fost redirecționat de această din urmă instituție către DNA – Biroul Teritorial Ploiești -, a provocat scandal incă de la votarea, in plenul deliberativului județului, pe 13 iunie 2013, a proiectului de hotărâre legat de acesta. (vezi aici proiectul de hotărâre adoptat)

Cu acea ocazie, consilierul local Eduard Dumitrașcu – pe atunci lider al organizației județene a Partidului Poporului-Dan Diaconescu, in prezent secretar de stat in Ministerul Fondurilor Europene – atrăgea atenția asupra unuia dintre partenerii in proiect, SC Centrul de Consultanță și Studii Europene SRL, al cărui admi­nistrator, spunea reprezentantul PP-DD, gălățeanul Mihăiță Oțelea, fusese condamnat, in baza rechizitoriului Direcției Naționale Anticorupție, la o pedeapsă de patru ani și jumătate de inchisoare cu executare pentru inșelăciune cu consecințe deosebit de grave, pentru inginerii financiare, ­res­pectiv o pagubă de 10 ­mi­liarde lei vechi, din cadrul unui proiect similar derulat acum 12 ani, in parteneriat cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Galați.

În replică, președintele Consiliului Județean, Cristinel Bigiu, in prezent trimis in judecată in stare de arest preventiv pentru fapte de corupție, după ce l-a acuzat pe liderul consilierilor PP-DD de politicianism, proaste maniere și dezinteres față de ­pro­blemele buzoienilor, dat fiind că acesta din urmă este bucureștean, a declarat, la finalul ședinței: „A fost un mod greșit de a pune problema. Totul a fost transparent. Într-adevăr, termenul redus la depunerea unui proiect pe fonduri europene a dus și la organizarea acestei ședințe extraordinare. Toate intrebările au fost puse, lămurite, au fost luate și in discuțiile pe care ieri le-am avut. Aceste declarații au fost doar mediatice. La primul punct este vorba despre crearea de locuri de muncă pentru 1.000 de buzoieni. De ce nu vrem să ințelegem că este o prioritate a buzoienilor crearea de locuri de muncă? Modul in care sunt gestionați banii este verificat in orice proiect european. Nu ințeleg de ce au fost aceste discuții”. (vezi aici stenograma ședinței din 13 iunie 2013)

Reamintim că, ieri, OPINIA a scris că sesizarea unui cursant, ajunsă in atenția Direcției Naționale Anticorupție, acuză ilegalități in derularea proiectului respectiv. Potrivit prevederilor contractuale, Consiliul Județean Buzău trebuia să organizeze licitație de contractare a unei firme de catering pentru acordarea unei mese zilnice șomerilor participanți la cursuri. Licitația ar fi avut loc abia de curând și nu de la inceputul proiectului. Neregulile ar fi putut trece neobservate dacă luni responsabilii cu derularea proiectului cu pricina nu i-ar fi pus pe cursanți să semneze intr-un tabel cum că ar fi beneficiat de masă. Mai mult, buzoianul Cristian Nedelecu susține că s-ar face și discriminare intre cursanți, unii dintre aceștia parcurgând, simultan, două cursuri din cadrul acestui proiect
Condamnat definitiv cu suspendare și bun de plată 10 miliarde lei vechi
Mihăiță Oțelea, singurul inculpat pentru o țeapă de un milion de lei, dată Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Galați, in urmă cu 12 ani, s-a ales cu o condamnare cu suspendare. Decizia Înaltei Curți este definitivă și pune capăt unei povești peste care s-a așternut deja mai bine de un deceniu. Dosarul acestei inșelăciuni a trecut prin trei instanțe: Tribunalul, Curtea de Apel și Înalta Curte de Casație și Justiție. În plus, in faza de urmărire penală, cazul a trecut pe la toate unitățile de parchet, inclusiv fostul Parchet Național Anticorupție, devenit intre timp Direcția Națională Anticorupție, și DIICOT.

Judecătorii gălățeni ai primelor două instanțe l-au condamnat pe Oțelea la patru ani și jumătate de inchisoare cu executare și l-au obligat să achite AJOFM Galați suma de 1.065.698,46 de lei.

Înalta Curte a fost mai puțin dură în ceea ce privește modalitatea de executare a condamnării, dându-i patru ani cu suspendare. Termenul de încercare este de opt ani, ceea ce înseamnă că, în această perioadă, comiterea oricărei alte fapte penale îl poate duce automat după gratii. Dacă în privința închisorii, instanța supremă a fost blândă, nu la fel s-a dovedit și vizavi de prejudiciu, care trebuie achitat de cel găsit vinovat, în solidar cu firma prin care a derulat proiectele prin care a fost țepuită AJOFM.

Înșelăciunea de un million de lei a apărut printre dosarele penale în anul 2002, dar a fost inițiată în 2001, pe fondul disponibilizărilor care se făceau în oraș. Oțelea a fost acuzat că a inițiat, împreună cu AJOFM Galați, proiecte menite să-i consilieze pe cei din mediul rural care căutau un loc de muncă, dar că banii nu i-ar fi folosit în acest scop și că astfel ar fi reușit să cauzeze instituției publice o gaură de un million de lei. Dosarul nu a avut un parcurs lin și, din cauza acuzațiilor aduse unor persoane din conducerea AJOFM, a ajuns pe masa unor structuri abilitate să le cerceteze, respectiv, fostul Parchet Național Anticorupție, în prezent DNA. Oțelea a făcut o declarație, rămasă la dosar, prin care le-a explicat polițiștilor că nu ar fi fost singur în această „combinație” cu iz penal. Varianta sa a fost că în aceste proiecte ar fi fost implicată întreaga conducere a AJOFM. De altfel, directorii de atunci – Manon Cristoloveanu, Carmen Tofan și Elena Pălimaru – au ajuns în fața anchetatorilor, și, ulterior, a magistraților, pentru a da declarații prin care au dezmințit acuzațiile lui Oțelea.

Proiecte câștigate cu ajutor

Mihăiță Oțelea a spus că proiectele le-a câștigat cu ajutorul directoarelor, cărora le-ar fi dat în schimb bijuterii din aur și argint, dar și bani, circa 70.000 de euro. El a susținut că, în iulie 2002, a fost contactat de angajații AJOFM din cadrul Biroului de Măsuri Active, care i-au spus de existența fondurilor ce trebuiau cheltuite până la finele anului, propunându-i să facă proiectele și ajutându-l în acest sens. Timp de șase ani, cercetarea penală din acest dosar a ocupat timpul celor din parchetele simple, din PNA și din  DIICOT, până în 2008, când cazul a ajuns la Tribunal, cu un singur inculpat, dar cu circa 200 de martori de audiat, printre care s-au numărat atât fostele directoare din AJOFM, cât și foștii primari ai localităților de unde s-ar fi recrutat personalul ce urma să fie consiliat pentru găsirea unui loc de muncă.

Ce spune Consiliul Județean

La semnarea contractului de finanțare, in luna aprilie a anului trecut, bugetul aferent proiectului prevedea, pentru grupul-țintă participant la programul de pregătire profesională, următoarele: plata unei subvenții in valoare de 600 de lei, net; oferirea unui serviciu de catering și transport, in ­va­loare de 448.500 lei, cu TVA.

În data de 10.06.2014, Consiliul Județean Buzău a inițiat achiziția publică a acestui serviciu, insă la licitație nu s-a prezentat niciun ofertant. Procedura a fost repetată și in iulie 2014, insă cu același rezultat – niciun ofertant nu s-a inscris. În acest condiții, Consiliul Județean Buzău, in calitate de aplicant al proiectului, a inaintat, in 28.07.2014, către OIR POSDRU Nord Est, solicitarea de perfectare a unui act adițional la contractul de finanțare. Prin acest act adițional, s-a propus transfe­rarea intregii sume prevăzute pentru achiziția serviciului de transport și catering pentru cursanți la capitolul subvenții pentru cursanți. OIR POSDRU Nord Est a fost de acord doar cu transferul sumei alocate transportului către linia bugetară subvenții. În acest sens, actul adițional a fost actualizat și inaintat la OIR in baza acestei recomandări. În data de 16.10.2014 s-a aprobat actul adițional, iar ulterior a fost realizată procedura de achiziție publică a serviciului de catering. Procedura a fost reluată in datele de 29.10.2014, 14.11.2014 și 03.12.2014, insă in continuare nu s-a inscris niciun ofertant. Ulterior, la reluarea procedurii in anul 2015, s-a inscris un ofertant care a intrunit condițiile menționate in documentația de atribuire.

În urma finalizării procedurii de achiziție publică, incepând cu data de 23.02.2015 poate fi oferit serviciul de catering pentru participanții la programul de formare profesională din cadrul proiectului. Acesta constă intr-un fel principal (supă sau ciorbă) și un fel secundar (mâncare gătită și garnitură), apă minerală și plată, cafea și prăjituri. Acordarea acestei mese se rea­lizează pentru toți participanții la programul de formare profesională care participă la toate etapele programului. De asemenea, in urma finalizării acestor etape, persoanele participante le revine dreptul de a primi o subvenție de 1.016 lei net (subvenție primită in baza unui contract incheiat cu Consiliul Județean Buzău , in urma suplimentării prin actul adițional  nr. 1 la contractul de finanțare de la suma inițială de 600 de lei). Până la acest moment Consiliul Județean Buzău a plătit, incepând cu data de 30 ocotmbrie 2014, suma de 269.240 lei (aferentă unui numor de 265 de persoane). Această sumă a fost ulterior solicitată, cu respectarea principiului rambursării cheltuielilor, de la OIR POSDRU Nord Est. Toate proiectele implementate de consiliul Județean Buzău și finanțate din Fonduri Structurale au respectat acest principiu. Menționăm faptul că sumele alocate pentru masa cursanților nu  sunt utilizate in alte scopuri.  Din suma totală aprobată de OIRPOSDRU Nord Est incepând cu data contractării serviciului de catering și pină la dat inchiderii Programului de Intervenții Integrate respectiv, 15.09.2015 vor fi achitate numărul de porții insușite de cursanți conform tabelului semnat de aceștia.  Aceste porții sunt calculate in baza unei note de comandă, emise de Consiliul Județean Buzău conform listei de prezență zilnică.

În ceea ce privește afirmațiile domnului Nedelcu Cristian Manuel legate de „discriminarea intre cursanți” facem următoarele precizări: participarea la grupele de cursuri din cadrul programului de intervenții integrate se realizează in funcție de data la care s-a operat recrutarea persoanei in categoria grupului țintă al proiectului. După etapa de recrutare, persoanele participă la un workshop inițial individual și de grup (pentru creșterea stimei de sine, optimizarea comportamentului și acțiunilor individului in scopul reintegrării socio-profesionale). Abia după această etapă, persoana este inclusa in categoria cursanților, absolvind simultan sau decalat, după caz, cele două cursuri: de competențe informatice și, respectiv, cursul către care a optat sau a fost orientat. La nivelul proiectului există un grafic de derulare a acestor etape, numai că respectarea acestora este strâns condiționată de gradul de absenteism sau abandon al grupului țintă.

În situația domnului Nedelcu, lucrurile s-au derulat după cum urmează: a completat in data de 15.12.2014 Formularul de inscriere in baza de date a proiectului, Formularul de inregistrare a grupului țintă (formularul individual), Declarația pe propria răspundere privind apartenența la grupul țintă; opțiunile dumnealui in ceea ce privește modulele de curs au fost respectate, acesta optând in primul rând pentru cursul de Inspector resurse umane; work-shop inițial individual și de grup la care a participat s-a derulat in perioada 15-16 noiembrie 2014.

Includerea in grupele de curs s-a făcut după cum urmează: 05.01.2014 a depus cererea de inscriere la cursul de Competente informatice, in perioada 08.01.2015 – 26.01.2015 participă la cursul de Competențe Informatice grupa 22 și in data de 02.02.2015 a depus cererea de inscriere la cursul de Inspector resurse umane, iar in perioada 02.02.2015 – 07.03.2015 participă la cursul de Inspector Resurse Umane, grupa 6. Se poate observa ca includerea sa in grupele de curs nu s-a tergiversat.

    Aspecte care trebuie avute in vedere: grupele se completează (in ordinea inscrierii in program) până la numărul maxim admis, după care persoanele sunt direcționate la grupa următoare până la completarea acesteia. Domnul Nedelcu a fost unul dintre aceste numeroase cazuri, motiv pentru care a fost nevoie să aștepte completarea grupei.

Situațiile menționate de dumnealui, de suprapunere a celor două cursuri sunt destul de rare, având in vedere că nici durata cursurilor nu este aceeași: Comunicare și relații publice (100 ore), Bazele contabilității (120 ore), Limba engleză (100 ore), Inspector resurse umane (100 ore), Agent comercial (100 ore), Operator prelucrare și validare date (100 ore), Competențe antreprenoriale (160 ore), Competențe informatice (50 ore).

Manager de proiect,

Liliana Nicolae

Secretarul Județului Buzău,

Laurențiu Gavrilă

Drumul spre Mănăstirea Rătești, rupt anul trecut de o alunecare de teren, este aproape gata

În pofida vremii ploioase, la Rătești se lucrează intens pentru refacerea drumului comunal 194, care face legătura dintre centrul comunei Berca și satul Băceni. Un tronson de șosea din dreptul Mănăstirii Rătești a fost afectat, anul trecut, de o amplă alunecare de teren care a distrus, în mare parte, și așezământul monahal. La sfârșitul anului trecut, pentru lucrările de refacere a drumului s-au alocat peste 25 miliarde de lei vechi, iar autoritățile au dat zor ca lucrarea să fie executată într-un timp cât mai scurt.

Primarul comunei, Valeriu Marcu, estimează că, până la jumătatea lunii viitoare, dacă și vremea permite, șoseaua către Băceni va fi reabilitată în dreptul Mănăstirii Rătești și redată circulației în condiții normale. ,,S-a lucrat intens încă de anul trecut, lucrările au fost supravegheate cu atenție, viceprimarul comunei s-a ocupat cu coordonarea lucrărilor, astfel încât drumul să fie reabilitat corespunzător și să nu mai avem probleme pe viitor”, a precizat primarul comunei Berca, Valeriu Marcu.

Pentru ca drumul să poată fi reparat, mai întâi a fost necesară stabilizarea terenului cu piloni și structură betonată, pentru ca o nouă alunecare să nu-l rupă din nou.

În timp ce se lucrează la reabilitarea drumului, la complexul arhitectural de la Mănăstirea Rătești se fac eforturi pentru stoparea deplasării terenului care amenință să prăbușească biserica și alte clădiri, monumente istorice din incinta complexului monahal.

În paralel,  a fost reparat podul de la Joseni care face legă­tura dintre drumul jude­țean și cătunul Peste Gârlă, unde locuiesc peste 100 de familii. Zilele acestea, urmează să fie demarate lucrările pentru refacerea șarpantei la Casa de Cultură a comunei Berca.

Starea drumurilor din comună rămâne însă una dintre grijile principale ale administrației locale. Cum banii în buget nu sunt suficienți niciodată pentru a pune în practică toate proiectele prio­ritare pentru comunitate, singura variantă este accesarea de fonduri de la bugetul stat.

În maxim o lună, primăria Berca va depune la Ministerul Dezvoltării un proiect ce vizează modernizarea drumurilor sătești din localitățile componente ale comunei – Berca, Rătești, Joseni, Pleșcoi, Pleșești, Valea Nucului și Sătuc. Proiectul vizează accesarea de fonduri prin Programul Național de Dezvoltare Locală pentru asfaltarea străzilor pe o lungime de 15 kilometri. ,,Prin implementarea acestui proiect, vom asfalta 80% din drumurile sătești de pe raza comunei . Celelalte nu s-au încadrat în proiect pentru că sunt prea înguste”, a precizat Valeriu Marcu.

Îngrijorător!/ Buzăul, județul cu cele mai multe apeluri la Telefonul copilului anul trecut

Buzăul este județul de unde au plecat anul trecut cele mai multe apeluri la Telefonul Copilului, potrivit raportului național făcut public recent de asociația care gestionează în România linia europeană de asistență pentru copii. Numărul total de apeluri înregistrate la 116.111 în anul 2014 la nivel național a fost de 114.926, iar dintre acestea 6.071 au necesitat monito­rizarea de lungă durată a specialiștilor din cadrul serviciului Telefonul Copilului 116.111, în colaborare cu reprezentanții instituțiilor abilitate la nivel local. Din numărul cazurilor în care a fost necesară intervenția instituțiilor abilitate, 45,21% au fost cazuri de abuz asupra copilului și violență în familie, respectiv 2.745 de cazuri. Formele cele mai grave sesizate au fost: molestare fizică (49,90%), neglijare (24,24%) și abuz emoțional (15,34%). Solicitările de consiliere juridică au înregistrat un procentaj de 15,60% și s-au referit la încredințarea minorului (48,57%), drepturile copilului (43,40%) și alocații / prestații sociale (8,03%). În 38% dintre situațiile de consiliere juridică privind încredințarea copilului (460 de situații), apelanții s-au reprezentat pe baza consilierii oferită de specialiști Asociației. 85% dintre aceștia au beneficiat de consiliere juridică pe toată perioada desfășurării procesului. În ceea ce privește mediul de proveniență, cele mai multe situații au fost sesizate din mediul rural (45,92%), urmat de mediul urban (35,53%). În 18,55% dintre situațiile înregistrate la 116.111, apelanții nu au dorit să menționeze mediul de proveniență. Cele mai multe apeluri au fost înregi­strate din regiunea Muntenia (26,45%), urmată de Moldova (16,37%), București (14,78%), Oltenia (11,56%), Transilvania (7,94%), Dobrogea (4,33%) și Banat (3,76%). Apelanții au solicitat confidențialitate privind regiunea din care provin în 14,81% dintre situații. Repartizarea pe segmentul ,,județ” arată că cele mai multe situații au fost înregistrate din Buzău, Teleorman, Constanța, Neamț, Ilfov, Dolj, Olt, București sector 2, București sector 5. Județele cu cele mai puține situații înregistrate au fost Harghita, Mureș, Tulcea, Sălaj, Alba, Satu Mare, Bihor, Mehedinți, Brăila și Cluj.

Simulare de cutremur la Liceul Pedagogic. Scenariu cu multe victime, după un seism de 6,5 grade

Cutremur cu magnitudinea de 6,5 grade pe scara Richter, municipiul  Buzău este serios afectat! Cele mai multe victime sunt la Liceul Pedagogic. Se activează Planul roşu de intervenţie. Astfel sună scenariul unui exercițiu complex de evacuare în caz de cutremur, desfășurat miercuri dimineață în curtea interioară a Liceului "Spiru Haret"din municipiul Buzău.

Mai multe autospeciale ale pompierilor, dar și echipaje SMURD au intervenit promptpentru scoaterea supravieţuitorilor de sub dărâmături şi pentru evitarea producerii unor incendii sau explozii. Scenariul are detalii cumplite, dar care s-ar putea produce în cazul unui cutremur real.

Exercițiul,care a avut ca scop diseminarea informațiilor din cadrul campaniei „Nu tremur la cutremur”, a început la ora 11.30, odată cu soneria clopoțelului. După câteva momente în care au stat ascunși sub bănci, elevii au părăsit, rând pe rând, sălile de clasă conform procedurii și au ieșit în curtea interioară a unităţii de învăţământ.

Aproape 200 de elevi au fost evacuați de urgență. Apoi, timp de câteva zeci de minute, s-au desfășuratoperațiunile de salvare a persoanelorprinse sub dărâmături sau blocate în clădirea liceului.

Activitatea de miercuri s-a înscris în seria de acţiuni organizate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență ,,Neron Lupaşcu” al judeţului Buzău cu ocazia Zilei Protecţiei Civile în România.

Campania „Sacul gaben“ face turul școlilor din municipiu

Colectarea selectivă nu mai este un fenomen necunoscut. Numărul celor care aud de Campania „Sacul gaben” este in continuă creștere, iar acest lucru se datorează, in mare parte, și elevilor, care află de la școală la ce folosește sacul galben. Astfel, campania de informare desfășurată de RER Ecologic atinge, in același timp, două tipuri de public-țintă: elevii și familiile acestora. „Sacul galben” este acum pe buzele tuturor elevilor și profesorilor implicați in proiect.

Campania „Sacul gaben” a ajuns, din această săptămână, la Liceul Pedagogic Buzău, și a reușit să reunească in concurs aproximativ 40 de clase, de cele pregătitoare până la cele de liceu. „Ne extindem in fiecare lună in cel puțin câte o școală. Vrem ca informarea noastră să treacă de ușile claselor și să ajungă și la cei mari, prin glasul copiilor. Elevii din clasele primare și gimnaziale se dovedesc a fi cei mai receptivi și cei mai harnici. Acum, odată cu semnarea parteneriatului cu Liceul ­Pe­dagogic Buzău, numărul elevilor informați crește, iar transmiterea mesajului nostru se multiplică prin implicarea elevilor in proiect”, a spus reprezentantul RER Ecologic, Denisa Nicu.

Parteneriatul cu Liceul Pedagogic este al treilea din anul 2015, concursul urmând să se desfășoare in perioada 1-30 martie și va cuprinde cinci etape de colectare. Numărul mare de clase și, implicit, de elevi implicați in acest proiect denotă interesul manifestat de aceștia pentru menținerea unui mediu inconjurător curat și sănătos.

Ca și la celelalte școli, colectarea selectivă se va rea­liza, in cadrul concursului, conform unui grafic stabilit, in fiecare zi de luni din luna martie. La sfârșitul concursului, cele mai harnice clase vor fi premiate cu table magnetice și multifuncționale necesare oricărei clase.

Campania „Sacul galben” reprezintă interesul demonstrat și susținut de  RER Ecologic pentru implementarea colectării duale in fiecare casă.

A făcut bani de pe urma unei tinere trimisă la produs în Germania

Poliţiştii de investigaţii criminale de la Inspectoratul de Poliţie Judeţean Buzău au efectuat în ziua de 24 februarie două percheziţii domiciliare pe raza comunelor Vadu-Paşii şi Poşta Câlnău la locuinţa unui tânăr de 20 de ani şi a unei tinere de 25 de ani.

În urma investigaţiilor efectuate s-a stabilit că în perioada 2012 – 2014, tânărul în vârstă de 20 de ani ar fi determinat-o pe tânără să practice prostituţia pe teritoriul Germaniei şi ar fi obţinut sume de bani în valoare de peste 4000 de euro.

În urma activităţilor desfăşurate au fost ridicate pentru continuarea cercetărilor mai multe bunuri şi înscrisuri şi au fost conduse la sediul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Buzău patru persoane.

În urma probatoriului administrat procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Buzău a dispus continuarea urmăririi penale sub aspectul comiterii infracţiunii de proxenetism faţă de tânărul de 20 de ani, care a fost reţinut de poliţişti pentru 24 de ore.

În cadrul activităţilor de documentare, s-a beneficiat de sprijinul de specialitate al ofiţerilor Serviciului de Informaţii şi Protecţie Internă (S.I.P.I.).

Încă o adolescentă instituționalizată la Beceni dată în urmărire la nivel național

O adolescentă dintr-un centru de plasament din Buzău este de negăsit de aproape trei săptămâni.Reprezentanţii Centrului Rezidenţial pentru Recuperarea şi Reintegrarea Copilului cu Tulburări de Comportament nr. 5 Beceni au sesizat poliţiştii Secţiei 2 poliţie rurală Beceni cu privire la faptul că o fată în vârstă de 16 ani, sub pretextul deplasării la un magazin alimentar din zonă, a plecat din centru şi nu a mai revenit. Din primele verificări efectuate de poliţişti imediat după primirea sesizării, a rezultat că tânăra a fost văzută ultima dată în ziua de 7 februarie în compania unui prieten. La solicitarea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Buzău, Simona Ramona Dinu a fost dată în urmărire la nivel naţional, iar poliţiştii continuă activităţile în vederea depistării ei. Persoanele care deţin informaţii ce pot contribui la găsirea tinerei sunt rugate să anunţe imediat cea mai apropiată unitate de poliţie. Semnalmente: 1,57 m înălţime, corpolentă, ochi căprui, păr vopsit roşu castaniu,tuns labaza umerilor.
 

Suspiciuni de fraudă cu fonduri europene la Consiliul Județean, în atenția DNA

Suspiciuni de fraudă cu fonduri europene la Consiliul Județean Buzău în proiectul „Program de intervenții pentru șomeri – certitudinea unui viitor durabil“ derulat de instituție de anul trecut. O sesizare a unui cursant, ajunsă în atenția DNA, acuză ilegalități în derularea proiectului cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resur­selor Umane 2007 – 2013 – „Investește în oameni!“. Potrivit prevederilor contractuale, CJ Buzău trebuia să organizeze licitație de contractare a unei firme de catering pentru acordarea unei mese zilnice șomerilor participanți la cursuri. Licitația ar fi avut loc abia de curând și nu de la începutul proiectului. ­Nere­gulile ar fi putut trece neobservate dacă luni responsabilii cu derularea proiectului cu pricina nu i-ar fi pus pe cursanți să semneze într-un tabel cum că ar fi beneficiat de masă.

,,Astăzi ,23 feb 2015 (n.r. luni), cei de la CJ Buzău au venit cu o masă printr-o firmă de catering la cursanții aflați la Biblioteca Județeană Buzău și cu un tabel în care să semnăm că am primit masa respectivă. Colegii mei, mai proști, au semnat, însă eu am refuzat să semnez și am fost pus să dau o declarație că refuz masa respectivă. În declarația mea am spus că solicit contrava­loarea în bani pt zilele anterioare datei de 23 feb 2015 a meselor neacordate, prevăzute în contractul cu Fondurile Europene și neacordate de CJ Buzău din vina sa. Când mai sunt doar 2 săptămâni până la terminarea cursurilor băieții de la CJ Buzău s-au gândit să iasă basma curată și să ne pună să semnăm pentru masă de la firma de catering ca și când am fi beneficiat de ea încă de pe data de 8 ianuarie 2015. Cineva de la CJ Buzău se face vinovat de fraudarea cursanților și a fondurilor UE. Gândiți-vă că problema există încă de când a început programul, după cunoștința mea încă din vara lui 2014, deci nici seriile anterioare de cursanți nu au beneficiat de această masă gratuită, în opinia mea tot o furăciune atribuită CJ Buzău”, spune Cristian Manuel Nedelcu în sesizarea transmisă IPJ Buzău și care a fost ulterior direcționată către Direcția Națională Anticorupție.

Cursantul spune că, deși a cerut în mod expres, nu a primit număr de înregistrare pentru declarația dată cum că refuză masa. ,,Mi s-a spus că nu se întâmplă nimic, că fac gălăgie degeaba”, susține Cristian Nedelcu. 

Mai mult, acesta mai spune că responsabilii de proiect fac discriminare între cursanți. ,,Eu și încă o parte am fost puși să participăm la cursuri încă din 8 ian 2015, iar alții, mai șmecheri, au fost favorizați și au <ars> etapele, făcând în același timp și cursul de informatică, dar și cel de resurse umane. Deci la ei s-au putut face cursurile 2 în 1 și să termine doar în 5 săptămâni, pe când la restul fraierilor să se facă aceleași cursuri în timp dublu, adică 10 săptămâni. Deci o prosteală pe față. Asta înseamnă că am fost prejudiciat de un timp de 5 săptămâni care îl puteam aloca altfel decât să vin la aceste cursuri”, spune cursantul.

Cursurile în cadrul proiectului „Program de intervenții pentru șomeri – certitudinea unui viitor durabil“ sunt organizate de Consiliul Județean la ­Bi­blioteca Județeană din municipiul Buzău, cu cofinan­țare din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013 – „Investește în oameni !“.

Ultima serie de cursuri a început de pe data de 8 ­ia­nuarie 2015 și se încheie pe 7 martie 2015. Cursurile sunt împărțite în exact două secțiuni, cursul pregătitor de informatică, ce a durat cinci săptămâni și cursul de inspectori resurse umane ce are tot cinci săptămâni. La finele fiecărui curs, șomerii susțin un examen de competențe, iar la sfârșitul celor două cursuri se vor elibera diplome ce atestă absolvirea lor. În acest proiect Uniunea Europeană a prevăzut și acordarea unei mese zilnice cursanților, iar la finele celor două cursuri acordarea unei sume de bani celor ce au participat la cursuri (1.000 lei).

Dacă sesizarea se dove­dește a fi întemeiată, mai mulți  responsabili din Consiliului Județean Buzău, cel mai probabil și șeful suspendat al CJ, trimis în judecată în stare de arest,  vor da curând cu sebsemnatul în fața procurorilor DNA. Sesizarea a fost transmisă inițial pe email-ul Inspectoratului Județean de Poliție Buzău, iar ieri a fost înaintată către Direcția Națională Anticorupție, Serviciul Teritorial Ploiești. De asemenea, neregulile au fost sesizate Departamentului pentru Luptă Antifraudă (DLAF) și  Oficiului European de Luptă Antifraudă (OLAF).

Stație automată pentru mărirea gradului de siguranță a barajului Siriu

Peste un an, puterea de reacție și intervenție la inun­dații și postinundații ar trebui să crească semnificativ în zonele de acțiune a Administrației Bazinale de Apă Buzău-Ialomița. 

Administrația Națională ,,Apele Române” implementează, în cele 11 bazine hidrografice, proiectul ,,WATMAN – Sistem informațional pentru Managementul Integrat al Apelor – Etapa I”, proiect prin care se pun bazele aplicării strategiei naționale pentru managementul resur­selor de apă, inclusiv în cazul situațiilor generate de fenomene hidrologice extreme (secetă și ape mari, poluări sau accidente la sistemul de gospodărire a apelor) și în caz de dezastre, elaborată de Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP).  Proiectul WATMAN își propune, printre altele, să reducă cu 7% riscul producerii fenomenelor hidrologice extreme. Mărirea gradului de siguranță la construcțiile hidrotehnice și creșterea capacității de intervenție în caz de calamități na­turale sunt cele două obiective principale ale proiectului național care se dorește a avea un impact pozitiv considerabil asupra populației, susțin reprezentanții ABA Buzău-Ialomița. Pe lângă mărirea gradului de siguranță a construcțiilor hidrotehnice prin modernizarea sistemului de monitorizare a stării barajelor prin montarea de senzori automați, consolidarea sistemului de monitorizare a rețelelor hidrografice (precipitații solide, lichide, debite) prin realizarea stațiilor automatizate pe afluenții lor și pe derivați, software și hardware pentru controlul și coordonarea exploatării construcțiilor hidro­tehnice, echipamente și piese de schimb, se estimează creșterea capacității de intervenție în caz de calamități na­turale prin realizarea centrelor de coordonare și a centrelor de intervenție rapidă și prin ­mo­dernizarea sistemului de monitorizare a calității apei prin montarea de stații automate.

Obiectivele proiectului și beneficiile lui au fost prezentate, ieri, de conducerea ABA Buzău-Ialomița într-o conferință de presă.

Proiectul „WATMAN”, o investiție la nivel național de 63 de milioane de euro, 85% din fonduri europene, iar 15% cofinanțare de la bugetul de stat, aduce în județul Buzău trei stații automatizate pentru măsurarea precipitațiilor lichide și solide la Siriu, Varlaam și Penteleu, o stație pentru mărirea gradului de siguranță a barajului Siriu și două stații automatizate pentru posturile hidrometrice pe afluenți la Siriu și Cașoca, stații care, se estimează, vor constitui un instrument eficient autorităților respon­sabile în managementul inundațiilor, cu ajutorul căruia să fie reduse efectele dezastrelor naturale.

Însă, Sistemul informa­țional pentru Managementul Integrat al Apelor – Etapa I este un proiect prin care se pun bazele aplicării strategiei naționale pentru managementul resurselor de apă, inclusiv a situațiilor generate de fenomene hidrologice extreme, secetă, inundații, poluări sau accidente la sistemul de gospodărire a apelor.

,,Proiectul are două obiective mari: mărirea siguranței construcțiilor hidrotehnice și aici vorbim de barajele încadrate în categoria de importanță A și B, creșterea capacității de reacție a Admi­nistrației Naționale Apele Române în cazul calamităților naturale, vorbim aici de inundații, înghețuri, dar și de accidente la construcții hidrotehnice, poluări accidentale și secetă hidrologică”, a explicat Adriana Petcu, directorul ABA Buzău-Ialomița.

În zona de acțiune ABA Buzău – Ialomița vor fi înființate două centre de interevenție rapidă, unul la Slobozia și unul la Poiești, care urmează să fie dotate în perioada următoare cu utilaje și echipamente, iar la Buzău va fi centrul de coordonare bazinal.

Și cu dosar penal și cu mașina făcută praf de un cunoscut

A împrumutat mașina unui cunoscut, care a avariat-o după ce s-a urcat la volan, deși nu are permis.  În dimineața zilei de 23 februarie, în jurul orei 9.00, un tânăr de 27 de ani din comuna Bălăceanu a apelat „112” și a sesizat că un cunoscut a plecat cu autoturismul pe care îl lăsase pe o stradă de pe raza localității de domiciliu.

În urma verificărilor efectuate de polițiști imediat după primirea sesizării, autovehiculul în cauză a fost găsit avariat în curtea unei locuințe din Bălăceanu.

Pe parcursul cercetărilor s-a stabilit că mașina a fost condusă de un localnic în vârstă de 23 de ani care, deși nu figurează în evidența deținătorilor de permis de conducere, a condus autovehiculul și l-a avariat, după ce ar fi pierdut controlul asupra direcției și s-a lovit de un copac. În cauză a fost întocmit dosar penal, cercetările fiind continuate de polițiști din cadrul Postului comunal de poliție Bălăceanu. Totodată, polițiștii au întocmit un alt dosar penal după ce au constatat că tânărul de 27 de ani, care sesizase furtul autoturismului, condusese autovehiculul deși îi fusese suspendată exercitarea dreptului de a conduce, după ce în noaptea de 22 spre 23 februarie fusese depistat băut în trafic. În urma testării alcoolscopice, aparatul etilotest a indicat o concentrație alcoolică de 0,72 mg/l alcool pur în aerul expirat. Polițiștii din cadrul Postului de poliție comunal Bălăceanu continuă cercetările pentru clarificarea tuturor aspectelor cauzei.

Pentru a marca 82 de ani de Protecție Civilă în România/ISU își deschide vineri porțile pentru vizitatori

Vineri 27 februarie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență ,,Neron Lupașcu“ al județului Buzău organizează „Ziua Porților Deschise”, eveniment ce se va desfășura în toate subunitățile inspectoratului, între orele 10.00-14.00. În cadrul acțiunii vor fi prezentate mijloace specifice de intervenție și modul de folosire a acestora. De asemenea, vizitatorii vor fi informați despre riscurile specifice și modul de comportare în diferite situații de urgență. Acțiunea este prilejuită de aniversarea, la 28 februarie, a Zilei Protecției Civile din România, dată la care Regele Carol al II-lea semna Înaltul Decret Regal din 1930, publicat la 23 martie 1933 în Monitorul Oficial al României ca Regulamentul Apărării Pasive contra atacurilor aeriene.

Scopul acestuia era de a „limita efectele bombardamentelor aeriene asupra ­po­pulației și resursele terito­riului, fie asigurându-le protecția directă, fie micșorând eficacitatea atacurilor”. Acest moment este considerat a fi data de naștere a Protecției Civile în România, Apărarea Pasivă devenind o armă de sine stătătoare.

Anul acesta se împlinesc 82 de ani de când Protecția Civilă din România se dedică ­ne­mijlocit cetățenilor, economiei și teritoriului țării, în condițiile cele mai dificile, în caz de război sau de dezastre. Înființată în cadrul Ministerului de Interne, pe timpul celui de-al II-lea Război Mondial, structura s-a regăsit constituită în Comandamentul Apărării Pasive din Ministerului Aerului și Marinei, iar în perioada postbelică a fost transferată la Ministerul Forțelor Armate. În anul 1952 structura s-a transformat în Apărarea Locală Antiaeriană și Comandamentul Apărării Locale Antiaeriene, în a căror componență existau statele-majore regionale și serviciile specializate la localități și unități economice.

Începând din decembrie 2004, misiunile Protecției Civile au fost preluate de către Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, ce duce mai departe tradiția destinată prevenirii și reducerii riscurilor de producere a dezastrelor, protejării populației, bunurilor și mediului împotriva efectelor negative ale situațiilor de urgență.

Pe întreg mapamondul, ziua de 1 martie reprezintă ,,Ziua Internațională a Protecției Civile“ conform unei rezoluții O.N.U. din 1972.