Răsturmare de situție, ieri, în ceea ce privește desemnarea unui președinte interimar al organizației județene a Partidului Democrat Liberal Buzău, după demisia, de miercurea trecută, a deputatului Cezar Preda din funcțiile de conducere pe care le-a deținut în PDL. Dacă, în cursul zilei de marți, se dădea drept sigură numirea pe postul respectiv a
prim-vicepreședintelui Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu, candidatul acestei formațiuni politice la președinția României, acesta a dezmințit, ieri, categoric acestă informație, prin intermediul, asistenului său de relații publice și comunicare, Anca Andrei. „În mass-media au apărut mai multe articole care îl anunță pe Cătălin Predoiu, candidatul PDL la alegerile prezidențiale, drept președinte interimar al PDL Buzău, după demisia lui Cezar Preda. Domnul Predoiu dezminte această informație: <Nu voi fi eu cel care va prelua conducerea PDL Buzău>. Vă rog mult să corectați această știre, publicând informația corecta sau ștergând-o definitiv: Cătălin Predoiu NU va fi responsabil de organizația PDL Buzău”, susține Anca Andrei.
Lucrurile păreau, însă, că se vor lămuri ieri după amiază, când a avut loc o nouă întrunire a Biroului Permanent Județean a PDL Buzău, la care au participat Cătălin Predoiu și senatorul Gigi Christian Chiru, președinte al organizației județene PDL Constanța, secretar executiv și vicepreședinte interimar
responsabil pe Regiunea de Dezvoltare Sud-Est. Înaintea ședinței, Predoiu a declarat: „Am venit să avem o discuție cu colegii. Vrem ceva constructiv, vrem să vedem ce au de gând dânșii și ce vor să ne spună; sunt aici împreună cu colegul meu Gigi Chiru, de la Constanța, vom vedea care este punctul de vedere al organizației și apoi vom face un raport către Biroul Permanent Național. Eu sunt onorat de faptul că am fost anunțat de presa buzoiană ca președinte PDL Buzău, dar nu este cazul, noi avem doar o primă discuție astăzi (ieri, n.r.) și este exclusă o astfel de decizie”.
{edința Biroului Permanent Județean s-a încheiat, însă, fără niciun rezultat concret: ,,La Buzău va trebui să găsim o soluție care, după părerea mea, nu poate fi alta decât revenirea domnului Preda în fruntea organizației; sperăm ca acest lucru să se întâmple cât mai curând. Până la acel moment, domnul Raul Florescu va fi președinte interimar, cum este, de fapt, și în acest moment, în calitate de prim-vicepreședinte al organizației. Cred că acest moment va fi, la un moment dat, depășit, și organizația să-și reia activitatea normală. Avem de făcut o opoziție serioasă unei guvernări corupte și incompetente; la acest moment, datorită negocierilor și târguielilor politice dintre PNL și PSD, țara nu are, practic, guvern, sunt ministere care sunt, realmente, fără conducere, ceea ce, fără îndoială, se reflectă și în performanța aparatului administrativ. Dacă este să vorbim despre Buzău, ca și celelelalte județe unde avem lideri PSD-PNL, ne confruntăm cu probleme de corupție, ne confruntăm cu aceeași lipsă de responsabilitate în gestionarea problemelor cetățenilor. De aceea, este un motiv în plus pentru a rezolva, cât mai urgent, situația din organizație și aceasta să-și reia activitatea normală (…) Noi suntem într-un dialog permanent cu domnul Preda și, fără îndoială, că prima opțiune este aceasta, ca dânsul să revină și, repet, sper ca în câteva zile să ne putem edifica; dacă nu, se va găsi o formulă cu un președinte interimar, stabilit în Biroul Permanent Național și, ulterior, cu o nouă conducere. Dar, repet, acestea sunt formule strict statutare dar, după cum am văzut că doresc și membrii organizației și o bună parte dintre colegii de la București, cred că cea mai bună soluție ar fi ca domnul Preda să-și reia atribuțiunile. Am discutat cu domnul Preda, știa despre această discuție, deocamdată poziția sa, formal, este neschimbată, dar dialogul cred că poate să aducă o soluție”, a spus Cătălin Predoiu.
Contactat telefonic, președintele demisionar al organizației județene a Partidului Democrat Liberal, deputatul Cezar Preda, a declarat: ,,Nu vin înapoi!“.