Avocatul râmnicean Ionuț Iuga, la Cotroceni?

Părăsirea postului de co-președinte interimar al organizației municipale Râmnicu Sărat de către avocatul Ionuț Iuga (PNL) și numirea precipitată,

de către conducerea  județeană, a noului lider, Cornelia Pușcașu, nu se datoreză căderii în dizgrație a celui care a ocupat, până săptămâna trecută, postul lăsat vacant de primarul migrator Viorel Holban. Cel puțin așa susțin surse locale, care ne-au declarat că avoca­tului Ionuț Iuga, fost secretar de stat în Ministerul Mediului în perioada de guvernare a Uniunii Social Liberale, îi face, din nou, Capitala cu ochiul.  Astfel, acesta va pleca, spun sursele noastre, în Administrația Prezidențială, drumul fiindu-i deja netezit de către fostul lider al libera­lior buzoieni, ex-deputatul PNL George Scutaru, consilier al președintelui Klaus Iohannis pe probleme de si­guranță națională.

Se vede că Iuga a tras cartea câștigătoare atunci când a decis să nu-și urmeze mentorul politic – președintele suspendat al Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu, în prezent arestat pentru luare de mită – în Partidul Social Democrat, deși soția sa, Alina, fostă șef de cabinet a acestuia din urmă, ocupă, și în acest moment, un post obținut cu sprijinul PSD. Ionuț Iuga a rămas în Partidul Național Liberal și, implicit, în preajma fostului deputat George Scutaru, care îl va răsplăti pe măsură.