Oficial, din nou în criză
După două trimestre consecutive de scădere economică, economia românească a reintrat, în mod oficial, în recesiune tehnică. Institutul Național de Statistică a anunțat că produsul intern brut a scăzut în primul trimestru cu 0,1 la sută după ce și în ultimele trei luni ale anului trecut s-a înregistrat o scădere a PIB de 0,2 la sută față de cel de-al treilea trimestru din 2011, pe serie ajustată sezonier.