Scutiri de impozite pentru investitorii din Râmnic

            *Pentru agenţii economici care vor crea noi locuri de muncă şi fac investiţii de peste 300.000 euro a fost aprobată o schemă de ajutor de minimis care se va aplica în 2012-2013

            După ce au constatat că activitatea din sectorul industrial  a fost destul de redusă în ultimii ani, reprezentanţii municipalităţii râmnicene au iniţiat un proiect de hotărâre pentru aprobarea Schemei de ajutor de minimis pentru stimulare investiţiilor şi crearea de noi locuri de muncă pe teritoriul Râmnicului.

Caravana Minimax soseşte duminică la Buzău

            Un imens loc de joacă pe Platoul din Piaţa Dacia. Aşa va arăta duminică centrul oraşului, pentru că aici va ajunge Caravana Minimax. Corturi gonflabile, numeroase panouri informative şi decorative, măsuţe colorate, toate acestea vor face parte din decorul Minimax, special amenajat pentru imensa zonă de joacă din centrul oraşului.

Patru ani de puşcărie pentru Valeriu Gumă, acţionarul de la Gerom

            *A încercat să mituiască un director din cadrul AVAS pentru menţinerea privatizării firmei buzoiene

            Decizie-şoc a Curţii de Apel Bucureşti pentru Valeriu Gumă, deputatul din parlamentul moldovean, care deţine 14,9866 din acţiunile societăţii buzoiene Gerom, acesta fiind condamnat la o pedeapsă de patru ani de închisoare, cu executare.

Buzăul, tărâmul „eolienelor”?

            Judeţul Buzău va fi împânzit, în următorii ani, de turbine eoliene. Cel puţin aşa reiese din numeroasele certificate de urbanism acordate, în ultimele două luni, de Direcţia pentru Amenajarea Teritoriului şi Urbanism din cadrul Consiliului Judeţean Buzău unor societăţi comerciale din Buzău sau din ţară. Astfel, în cursul lunii mai, pe adresa arhitectului şef al C.J. Buzău, Angela-Virginia Petrăchescu, au sosit nu mai puţin de patru solicitări pentru construcţia de parcuri eoliene în judeţ.

41 de dosare penale întocmite de comisarii Gărzii Financiare

          * În primele cinci luni ale anului, au fost verificaţi aproximativ 700 de agenţi economici buzoieni

            Deşi mai puţini la număr ca niciodată, comisarii de la Garda Financiară Buzău au reuşit să dea de urma afacerilor necurate desfăşurate de administratorii societăţilor comerciale din judeţ.

Aparate de fitness în aer liber, la ştrand

        * Buzoienii pot folosi gratuit echipamentele, pe toată durata zilei

            Buzoienii care vor să se menţină în formă au la dispoziţie, de săptămâna trecută, aparate de fitness în aer liber. Condiţia este să facă un drum până la ştrandul din Parcul Tineretului, la ore cât mai acceptabile din punct de vedere al confortului termic, şi să aibă voinţă. Nu se percepe nicio taxă, folosirea acestor echipamente fiind gratuită.

Peste 1,5 milioane de euro plătesc buzoienii pentru noua “taxă IF”

            *Cel mai mult vor cotiza proprietarii din Brădeanu şi Pogoanele, care au terenuri în zona staţiei electrice de desecare prin pompare

            Proprietarii buzoieni de terenuri din zone unde au fost făcute lucrări de îmbunătăţiri funciare vor plăti în curând o nouă taxă aferentă acestor amenajări.

Fermit SA investeşte 4,2 milioane de euro în modernizări şi utilaje

     A încheiat anul 2011 pe plus, înregistrând o cifră de afaceri în valoare de 20,75 de milioane de lei, cu o creştere destul de mică, de doar 1 la sută faţă de anul 2010, însă îşi propune să asigure în continuare satisfacţia clienţilor prin furnizarea unor produse de înaltă calitate, în cantităţile şi la termenele de livrare solicitate.

Gloria Buzău are şanse mari de a rămâne în Liga a II-a

        *Menţinerea Gloriei în eşalonul secund se “joacă” pe birourile oficialilor de la FRF

            Gloria Buzău, echipa fanion a judeţului, are mari şanse de a se menţine în al doilea eşalon fotbalistic după ce o serie de echipe din prima serie a Ligii a II-a fie au probleme financiare grave, fie au discrepanţe în dosarul de licenţiere pentru stagiunea 2012 – 2013.

Ion Viorel continuă la CF Brăila

          *Antrenorul buzoian are ca obiectiv promovarea în Liga I

            Veste şoc pentru iubitorii fotbalului buzoian. După ce primarul municipiului Buzău, Constantin Boşcodeală, şi-a exprimat dorinţa de a-l repatria pe antrenorul buzoian Ion Viorel, spunând că acesta “are uşile deschise la Gloria Buzău oricând”, “Vioară” a ales să continue la CF Brăila, formaţie alături de care a încheiat stagiunea trecută pe locul şase.

Terasele de la ştrand au scos din uz amfiteatrul din Parcul Tineretului

            Amfiteatrul din Parcul Tineretului, altădată un obiectiv care constituia un motiv de mândrie pentru responsabilii din administraţia locală, a devenit un loc se pare lăsat uitării. Redat în folosinţă în urmă cu şase ani, după ce a fost reabilitat de SC Urbis Serv SRL, acest obiectiv era anunţat de către viceprimarul Buzăului de la acea vreme, Constantin Ionescu, drept cel mai bun loc unde buzoienii pot vedea meciurile de la Campionatele europene sau mondiale de fotbal.

ISU a început recrutarea candidaţilor pentru şcolile de pompieri

            La începutul acestei săptămâni, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, prin Serviciul Resurse Umane, a demarat campania de recrutare a candidaţilor care doresc să-şi continue studiile la una din cele două instituţii de învăţământ care pregătesc viitorii pompieri şi specialişti în protecţie civilă, mai precis Facultatea de Pompieri din cadrul Academiei de Poliţie şi Şcoala de Subofiţeri şi Protecţie Civilă de la Boldeşti.

Trei copii abandonaţi în Maternitate în luna mai

            Pe parcursul lunii mai, au fost înregistrate patru sesizări care fac referire la tot atâţia copii, privind situaţii de risc de abandon în Maternitatea Buzău. Trei dintre aceste cazuri au fost confirmate, în celălalt caz, micuţul fiind preluat ulerior de către mamă. Sesizările de abandon au venit din partea unită?ilor sanitare din judeţul Buzău.

Miting aviatic aniversar la Boboc, în weekend

        * Evenimentul marchează împlinirea a 100 de ani de la înfiinţarea învăţământului militar aeronautic

            Sâmbătă, 16 iunie, Şcoala de Aplicaţie pentru Forţele Aeriene „Aurel Vlaicu” de la Boboc îmbracă haine de sărbătoare. Aici, între orele 9.00 şi 13.00, va avea loc o serie de evenimente prilejuite de sărbătorirea a 100 de ani de învăţământ militar aeronautic românesc.

Absolvenţii, 60 de zile pentru înscrierea la AJOFM

           * Cei care doresc să beneficieze de indemnizaţia de şomaj în valoare de 250 de lei trebuie să se înscrie la agenţie într-o perioadă de trei luni de la data absolvirii

                * În cazul în care aceştia intenţionează să se angajeze, pot primi 500 de lei primă de încadrare sau de şapte ori valoare acesteia dacă îşi schimbă domiciliul pentru locul de muncă

Gerom SA, pe pierdere şi în 2012

         * După ce a încheiat anul 2011 cu un minus de 2,5 milioane de lei, societatea buzoiană nu s-a redresat nici în primul trimestru din acest an, înregistrând o pierdere de peste 1,7 milioane de lei

     Sc Gerom SA a înregistrat în primul trimestru din 2012 o scădere a cifrei de afaceri cu 4,68 la sută faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, determinată de scăderea livrărilor către piaţa internă a electrocasnicelor, potrivit Bursei de Valori Bucureşti.

Din arest la ospiciu, după câteva ore de libertate

      * Un recidivist abia eliberat din arest a fost internat la Săpoca, pentru că şi-a snopit nevasta în bătaie

            Un cunoscut recidivist din zona Râmnicului s-a bucurat zilele trecute doar de câteva ore de libertate, schimbând în aceeaşi zi celula strâmtă din arestul poliţiei cu salonul pentru ”agitaţi” de la Spitalul Săpoca, de unde are mari şanse să revină în arest după ce se va fi calmat.

Bombardament cu pietre asupra unui bloc, pentru că locatarii au sunat la 112

           * Unul dintre scandalagii a fost luat în cătuşe şi este cercetat penal

            O gaşcă de tineri băuţi şi puşi pe scandal le-a stricat somnul spre dimineaţă locatarilor unui bloc din zona străzii Democraţiei, cei trei ajungând în cele din urmă la Poliţie, după ce nu au vrut să înţeleagă de vorbă bună şi să meargă la culcare.

Manual de educaţie rutieră, adresat îndrumătorilor de grădiniţă

                * Volumul lansat ieri este realizat în colaborare de Inspectoratul Şcolar, IPJ şi Grădiniţa cu program prelungit Berca

            O inedită lansare de carte a avut loc ieri la Centrul de Prevenire a Criminalităţii în prezenţa unui număr mare de îndrumători pentru învăţământul preşcolar, categorie profesională căreia i se adresează cu precădere volumul care abia a văzut lumina tiparului.