Formula 1 şi curse de motociclism, la Buzău, înainte de ‘89 (FOTO)

Buzăul, punct de referinţă în sporturile cu motor, înainte de Revoluţie

Surprinzător sau nu, automobilismul a fost unul dintre sporturile care stârneau cel mai mare interes în rândul buzoienilor înainte de 1989. Ca şi sport, automobilismul şi-a făcut apariţia în România în anul 1904, în acelaşi an în care la Bucureşti era înfiinţată Federaţia Română de Fotbal.

Boromir investeşte 600.000 euro pentru extinderea producţiei

Producătorul de pâine şi produse de patiserie Boromir Prod Buzău estimează că va trece pe profit în acest an, cu un câştig de 2,8 milioane lei, de la pierderi de 1,92 milioane lei în 2012. Cu toate că este una dintre puţinele companii buzoiene ale cărei produse se identifică cu Sărbătorile de Paşte, în această perioadă firma buzoiană trece printr-o perioadă mai puţin favorabilă.

Crin Antonescu şi agenda paralelă. Cu realitatea.

„Nu există agende paralele în USL”, a fost gândul cu care Crin Antonescu s-a întors din vacanţa de Paşte. De plecat, plecase înaintea sărbătorilor urmărit de avertismentul secretarului general al PSD, Liviu Dragnea: „Ar fi bine să nu-şi ostilizeze PSD-ul care, în ecuaţia alegerilor prezidenţiale, joacă un rol important”- îl atenţionase pesedistul, făcând o aluzie străvezie la speranţele lui Antonescu de a se întoarce la Cotroceni pentru ceva mai mult timp decât interimatul din august 2012, generat de suspendarea lui Traian Băsescu.

Sărbători agitate, cu scandal la terasă, spărgători prinşi şi turişti salvaţi de pe munte

Poliţiştii au constatat în total 33 de infracţiuni şi  au dat peste 1.100 de amenzi

Pentru poliţiştii buzoieni, „minivacanţa de Paşte” a însemnat un volum mai mare de muncă, în perioada 1-6 mai  acţionând în medie, zilnic, 200 de agenţi şi ofiţeri, efectivele fiind suplimentate cu încă 100 de lucrători în noaptea de Înviere. Poliţiştii au acţionat atât la vedere, în uniforme, cât şi „sub acoperire”,  îmbrăcaţi civil şi patrulând în apropierea lăcaşurilor de cult, precum şi în zona Haleş-Ciolanu.

Primul magazin H&M din Buzău se deschide pe 23 mai

Primul magazin din orașul nostru al mult-cunoscutului brand H&M (Hennes & Mauritz AB) va fi inaugurat în data de 23 mai, acesta fiind totodată şi cel de-al 25-lea din ţară.  Noul magazin H&M se întinde pe o suprafaţă de peste 1.500 de metri pătrați şi va fi deschis în cadrul centrului comercial Winmarkt, din Piaţa Dacia.

Informaţii de la Fisc prin SMS

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a lansat un nou serviciu pentru contribuabili, respectiv „Acces date prin SMS”. Prin intermediul acestuia, persoanele interesate pot obţine informaţii publice prin trimiterea unui mesaj-text de pe telefonul mobil.

Conform autorităţii fiscale, începând cu data de 30 aprilie 2013, contribuabilii interesaţi să obţină informaţii publice despre un anumit agent economic pot trimite un mesaj text prin SMS care să conţină codul de identificare fiscală al societăţii respective, la numărul 1300.

Buzoianca Mihaela Gomoescu-Ţepuşă arbitrează finala Ligii Campionilor Europeni

·       Ea a fost delegată la tuşă

Finala Ligii Campionilor Europeni la fotbal feminin, care urmează să se desfăşoare pe 23 mai, a fost încredinţată de forul european unei brigăzi din România. La centru se va afla Teodora Albon, din Cluj, iar la liniile de margine se vor afla Petruţa Iugulescu (Târgovişte) şi Mihaela Gomoescu-Ţepuşă (Buzău). Rezerva a fost desemnată Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel).

Tot mai multe case de vacanţă din Verneşti, lăsate fără cabluri la electrocasnice

Hoţii produc pagube de mii de lei, pentru profituri de 500 de ori mai mici

          La Verneşti, se pare că a devenit o modă ca vilele şi casele de vacanţă ridicate în zonă să fie călcate de hoţi pe care nu îi interesează nimic altceva decât cablurile de la apatele electrice pe care le ard apoi pentru a extrage miezul de cupru şi le vând pe câţiva lei la centrele de colectare.

Încă o minoră dispărută dintr-un centru al DGASPC

În ziua de 26 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, ofiţerul de serviciu de la  Poliţia munici­piului Buzău a fost sesizat de un educator din cadrul unui complex de servicii comunitare din municipiu cu privire la faptul că minora Florenţa-Narcisa Rupa, în vârstă de 16 ani, instituţionalizată în cadrul complexului, a plecat în jurul orei 10.00 de la şcoală şi nu a revenit nici la unitatea de învăţământ, nici la centrul de ocrotire.

Atribuţiile Gărzii de Mediu, limitate de AFM

Administraţia Fondului pentru Mediu (AFM) îi va putea amenda direct pe operatorii economici care nu-şi depun la termen declaraţiile privind obligaţiile la fond, fără a mai fi necesară şi intervenţia Gărzii de Mediu, amenzile fiind cuprinse între 500 şi 5.000 de lei, potrivit unui proiect de Ordonanţă de Urgenţă a Guvernului. Proiectul pentru modificarea şi completarea OUG nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu a fost lansat în dezbatere publică pe site-ul Ministerului Mediului.

A murit la volan după ce a fugit de la locul accidentului

La scurt timp după ce a tamponat un autoturism, a intrat în plin într-un stâlp de pe strada pe care locuia

          Un localnic de 61 de ani din localitatea Zilişteanca a sfârşit într-un mod stupid, strivit în caroseria propriei maşini, după ce a intrat într-un stâlp, la doar câteva minute după ce provocase un alt accident. Omul preferase să fugă de la locul primului eveniment rutier provocat şi, cel mai probabil, se pierduse cu firea şi nu s-a mai putut concentra asupra volanului, pierzând controlul direcţiei şi intrând cu toată viteza în stâlpul care se afla la doar câteva sute de metri de casa în care locuia.

Evaziune de 700.000 de lei, prin achiziţii fictive

          O buzoiancă de 49 de ani este cercetată penal de poliţiştii de la Serviciul de Investigare a Fraudelor pentru o evaziune ce depăşeşte pragul sumei de 700.000 de lei, faptă comisă de femeie în calitate de administrator al unei firme de construcţii.

Peste 160 de locuri de muncă vacante pentru buzoieni în această perioadă

Potrivit datelor rezultate din declaraţiile agenţilor economici privind locurile de muncă vacante, în evidenţele Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă sunt înregistrate 13.041 locuri de muncă, din care 116 la Buzău. Cele mai multe locuri disponibile se găsesc în Cluj – 1645, Constanţa – 1443, Iaşi – 923, municipiul Bucureşti – 740, Dolj – 603, Satu Mare – 511, Hunedoara – 425, Călăraşi – 405, Vâlcea – 386, Sibiu – 368, Harghita – 355, în timp ce posturi mai puţine sunt vacante în judeţele Bacău – 11, Mehedinţi – 19, Suceava – 33, Sălaj – 37, Galaţi – 49.

Dezlegarea la peşte, cu amenzi şi marfă confiscată

La sfârşitul săptămânii trecute, poliţiştii buzoieni au fost angrenaţi în seria de controale efectuate în toată ţara pentru depistarea neregulilor în domeniul comerţului cu peşte, acţiuni derulate în ajunul Floriilor, sărbătoare în care creştinii care ţin post au dezlegare la peşte. Obişnuiţi, ca în fiecare an, să aibă vânzări mari cu această ocazie, unii dintre comercianţi nu s-au sfiit să scoată pe tejghea şi marfă care nu avea documente, aceştia fiind principalii vizaţi de controalele făcute la sfârşitul săptămânii.

Aproape 350 milioane de lei, restanţele buzoienilor la credite în martie

Economiile, în schimb, au înregistrat creşteri faţă de perioada precedentă, ajungând să însumeze 1.720 milioane lei

Şi în perioada care s-a scurs de la începutul acestui an, buzoienii care au contractat credite în lei şi valută au întârziat cu plata ratelor, valoarea acestora crescând de la o lună la alta,  potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României.

Adio promovare! Gloria Buzău, învinsă în penultimul minut de Rapid Feteşti (video)

Rapid Feteşti – Gloria Buzău: 1 – 0, (0 – 0)

Şansele fotbaliştilor buzoieni de a promova anul acesta în liga secundă s-au năruit după meciul disputat de Gloria în deplasare cu Rapid Feteşti, echipă promovată sezonul trecut în Liga a III-a. Elevii lui Marian Roşu au făcut dovada încă o dată, după episodul „Axintele”, că nu sunt cu nimic mai presus de o echipă mediocră din eşalonul trei şi că accederea în Liga a II-a rămâne în continuare un vis.

RĂZBOI CANCERULUI (II)

     Spuneam în „fereastra” de acum o săptămână că lupta împotriva cancerului este asemenea unui conflict modern, purtat cu arme care mai de care mai sofisticate. Printre cei mai importanţi în acest război cu răul sunt soldaţii din prima linie: medicii de familie. Grăniceri la hotarele sănătăţii, ei sunt primii care iau contact cu chipul hâd al bolii; şi acest chip este de foarte multe ori înşelător.