Buzoianul Vlad Teohari și echipa sa, în atenția Microsoft cu invenția dedicată bolnavilor de epilepsie
Invenția lor a uimit, în urmă cu un an, pe cei din țară, fără a beneficia însă de o promovare la adevărata valoare.
Invenția lor a uimit, în urmă cu un an, pe cei din țară, fără a beneficia însă de o promovare la adevărata valoare.
Trei buzoieni au urcat pe podium la Turneul final al Campionatului Național de Atletism, juniori III, copii născuți în 2000 și 2001, competiție găzduită anul acesta la Cluj, în perioada 11-12 iulie.
O nouă anomalie în sportul românesc. Arbitrului buzoian de handbal Vasile Pavel poate conduce jocuri în cupele europene, fiind delegat constant de EHF, dar nu a mai primit meciuri în Liga Națională sau alte întreceri interne de aproximativ două luni, de când s-a schimbat noua conducere. Vasile Pavel a fost ales membru în Consiliul de Administrație la Adunarea Generală, astfel că a fost declarat incompatibil, informează prosport.ro.
În paralel cu instrumentarea cazurilor de mare evaziune, inspectorii antifraudă din cadrul ANAF continuă acțiunile de control la agenții economici care desfășoară activități în zone cu risc fiscal.
Fundația pentru Copii Sfântul Sava a organizat, în perioada 13-16 iulie 2015, o prezentare a stadiului în care se află Structura de Economie Socială (SES) înființată în proiectul „Abilitățile Contează și Economic“. La eveniment au participat 25 de persoane cu dizabilități de pe raza întregului județ și însoțitorii acestora, precum și reprezentanți ai autorităților locale.
Au susținut examen pentru a deveni profesori titulari, dar s-au făcut de râs.
Centrul Francofon Internațional a organizat, sâmbătă, festivitatea de premiere pentru ultima serie de participanți din cea de-a VI-a ediție.
Un buzoian va concura în cadrul Campionatul European Individual pentru Nevăzători care va avea loc în Franța, începând cu data de 24 iulie.
În ajunul Zilei Aviației Române, pe 17 iulie, în centrul civic al localității Pârscov, s-a dezvelit un impunător monument închinat eroilor aerului din Buzău care au luptat în cele două războaie mondiale.
Cei care au făcut cumpărături în valoare de 509 lei pe data de 1 iunie și au păstrat bonul fiscal au șansa de a câștiga cel puțin 10.000 de lei la Loteria bonurilor fiscale, care a avut loc pe 19 iulie.
Astfel, la această ediție a Loteriei bonurilor fiscale, prima care dă startul extragerilor lunare după cele două ocazionale desfășurate până acum, au fost desemnate bonuri câștigătoare cele emise în data de 1 iunie, având valoarea cea mai ridicată de până acum respectiv 509 lei. Începând cu data de 20 iulie, norocoșii deținători ai acestor bonuri fiscale pot revendica premiile, depunând cererile corespunzătoare, bonul câștigător în original și o copie a actului de identitate, în termen de 30 de zile, la orice administrație fiscală din cadrul ANAF.
Noul regulament, modificat după extragerea din aprilie, când celor aproape 18.000 de câștigători le-au revenit premii de doar 56 de lei, prevede ca valoarea premiului total de 1.000.000 de lei să se împartă la maximum 100 de câștigători în luna iulie.
O seară dedicată rock-ului la cel mai înalt nivel, trei ore de concert dedicat celor două trupe legendare: Whitesnake și AC/DC. Așa descriu organizatorii concertul susținut joi, 23 iulie, la Buzău
Peste 1.000 de absolvenți buzoieni s-au înscris la cea de-a doua sesiune a examenului de Bacalaureat. În majoritate, sunt tineri care nu au promovat la prima sesiune din acest an, și care vor fi testați la disciplinele
Dorind a diversifica oferta de programe pentru elevii aflați în vacanța de vară, Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, în parteneriat cu Asociația „Touristica” și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Buzău
Începând cu data de 1 august, mai multe trenuri Regio devin InterRegio, iar operatorii de transport feroviar de pasageri au obligația de a respecta aceste noi reglementări legislative.
Deținătorii de bonuri fiscale emise în perioada 1 – 30 iunie 2015 au șansa de a se număra printre câștigătorii ediției de duminică a Loteriei bonurilor fiscale.
În această dimineață, pe raza localității Verguleasa s-a produs un accident rutier din care a rezultat rănirea ușoară a cinci persoane.
Finalul acestei săptămâni ne va aduce o vreme extrem de călduroasă în toată țara, iar canicula se va instala pe arii extinse, respectiv sud-vestul Munteniei, Oltenia, Banat și Crișana. Maximele vor atinge de mâine, 18 iulie, între 36 și 38 de grade.
Firma de salubritate a municipiului Buzău, RER Ecologic Service, își extinde lista de parteneri care doresc să susțină campania de colectare selectivă „Sacul Galben“.
Părinții vor avea dreptul la o zi liberă pe an pentru îngrijirea sănătății copilului.
În timp ce absolvenți buzoieni de școli generale cu medii de 2 și 3 au ocupat un loc în liceele buzoiene, alții cu medii de 6 și chiar 8 au ratat repartizarea computerizată.