La finalul săptămânii trecute, polițiștii din cadrul secției 2 de Poliție rurală Beceni au desfășurat o acțiune privind legalitatea transportului de material lemnos și pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice pe raza localităților Lopătari și Vintilă-Vodă.
În timpul acestor controale, polițiștii au depistat un bărbat de 63 de ani, din Vintilă-Vodă, care transporta cu o autoutilitară material lemnos de esență brad, fără a avea documente de însoțire. Acesta a fost amendat potrivit Legii privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, iar brazii pe care îi transporta au fost confiscați și predați reprezentanților silvici.
Totodată, polițiștii au depistat, în cadrul aceleiași acțiuni de verificare, un bărbat de 52 de ani din Lopătari, care tăiase din pădurea ce o deține mai mulți arbori nemarcați.
Pentru acest delict silvic, proprietarul pădurii s-a ales cu dosar penal, iar materialul lemnos a fost confiscat și predat reprezentanților silvici.