Cinci persoane au fost reținute în urma perchezițiilor efectuate marți de polițiștii din Dâmbovița, în cazul celor zece mașini furate din mai multe județe ale țării și vândute apoi la „dezmembrări”. Din verificările efectuate, s-a concluzionat că două dintre autoturismele sustrase de membrii grupării erau din Buzău. Marți dimineață, 50 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgoviște, cu sprijinul colegilor din Buzău, Prahova, Giurgiu, Teleorman și Ilfov, au efectuat opt percheziții domiciliare și controale la două parcuri de dezmembrări auto, în Ilfov și Călărași, pentru destructurarea unei grupări infracționale specializate în furturi de autoturisme. În urma perchezițiilor, polițiștii au descoperit patru autoturisme sustrase în cursul anului 2015, de pe raza județelor Dâmbovița, Prahova, Giurgiu și Teleorman, un sistem de navigație auto de tip GPS, 39 de telefoane mobile, trei computere, o armă neletală, precum și componente provenite de la un autoturism sustras. De asemenea, au fost puse în executare zece mandate de aducere, persoanele depistate fiind conduse la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița, pentru audieri și dispunerea măsurilor legale. În urma probatoriului administrat, cinci bărbați, cu vârste cuprinse între 21 și 34 de ani, au fost reținuți pentru 24 de ore, iar miercuri au fost prezentați instanței de judecată pentru dispunerea unor măsuri preventive.
Din cercetări a reieșit că, în cursul anului 2015, membrii grupării au sustras zece autoturisme, profitând de faptul că acestea erau neasigurate. Prejudiciul cauzat prin activitatea infracțională este estimat la 80.000 de euro.