I-au dat cu flit lui Ponta / Patru parlamentari de Buzău ai puterii nu au semnat denunțul penal contra președintelui

Doar patru parlamentari de Buzău aparținând coaliției guvernamentale – dintr-un total de opt – au semnat denunțul penal formulat contra șefului statului și depus

la Parchet, denunț prin care Traian Băsescu este acuzat de șantaj în cazul afirmațiilor pe care le-a făcut la adresa senatorului Gabriela Vrânceanu Firea, membră a ,,comisiei Nana”, care anchetează achiziția unor terenuri agricole de către fiica cea mare a președintelui. Conform listei olografe, care a fost făcută publică de www.stiripe surse.ro, dintre parlamentarii de Buzău aparținând puterii au semnat plângerea doar social-democrații Adrian Mocanu, Marcel Ciolacu și Victor Mocanu, precum și progresistul Eugen Nicolicea. Nu se regăsesc pe respectivele liste semnăturile social-democra­ților Marian Ghiveciu și Eugen Orlando Teodorovici și nici ale progresiștilor Constantin Popa și Titi Holban.

Greii coaliției, absenți și ei

Cei patru parlamentari de Buzău care nu au semnat denunțul se alătură, de altfel, mai multor ,,grei” din coaliția de guvernare care i-au dat o lovitură premierului Victor Ponta, ignorând ordinul clar al acestuia, transmis pe linie de alianță, ca toată lumea să semneze plângerea penală depusăîmpotriva lui Traian Băsescu. Cele mai notabile absențe sunt cele ale lui Călin Popescu Tăriceanu, președinte al Senatului, dar și cele ale vicepremierilor și lideri ai partidelor din coaliție, Kelemen Hunor (UDMR), Gabriel Oprea (UNPR) și Varujan Pambuccian (liderul minorităților naționale). De asemenea, de pe listă lipsesc nume grele precum cel al senatorului Mircea Geoană, dar și semnătura lui Sorin Ilieșiu, un apropiat al Călin Popescu Tăriceanu. De remarcat este lipsa semnăturilor parlamentarilor UDMR. Aceștia au fost prezenți la ședința în care s-a făcut strângerea de semnă­turi, dar au refuzat să se bage în acest scandal.

Progresiștii lui Oprea, supărați pe premier

Lipsa semnăturilor parlamentarilor UNPR de Buzău de pe documentul în cauză – cu excepția deputatului Eugen Nicolicea, mult mai apropiat de PSD decât de formațiunea lui Gabriel Oprea – se poate explica prin recentul scandal din coaliție care i-a avut drept protagoniști pe liderul progresist și pe social-democratul Ilie Sârbu, socrul premierului Victor Ponta.

Conform aceleiași surse, scandalul ar fi pornit într-o ședință informală a liderilor coaliției, când liderii Partidului Social Democrat au ridicat problema sediului central din Kiseleff, pe care aveau în plan să-l achiziționeze definitiv. Pentru că prețul era unul extrem de piperat, Ilie Sârbu și Liviu Dragnea ar fi venit cu o soluție alternativă: să cumpe­re sediul Uniunii Naționale pentru Progresul României, care se aflăîn imediata apropiere a celui al PSD. La auzul acestei variante, liderul UNPR Gabriel Oprea a luat foc, acuzându-i pe social-democrați că ar vrea să ia și pielea de pe oamenii lui și chiar a amenințat că ar putea pleca din coaliție, invocând și motive mai vechi, în special de aranjamente parlamentare.

Între Gabriel Oprea și Ilie Sârbu s-au aruncat vorbe grele. ,,Mamele au fost des invocate în discuție. Dragnea a asistat pasiv, dar se vedea că e negru de furie”, au precizat, pentru www.stiripesurse.ro, surse din UNPR. În cele din urmă, liderii PSD au cedat și au lăsat în pace sediul UNPR, însă supărarea a rămas. Ilie Sârbu și Gabriel Oprea abia dacăîși mai vorbesc, iar cu Dragnea se stăîntr-un război rece.

Vezi aici lista completa