Proaspăt promovată în liga a III-a, formația Viitorul Buzău va juca și anul viitor în eșaloanele județene. Lipsa banilor este principala problemă
din cauza căreia trupa antrenată de Cristi Lupu va solicita retragerea din cel de-al treilea eșalon. În aceste condiții, președintele Asociației Județene de Fotbal, Pompiliu Coșconea, este dezamăgit de atitudinea autorităților care nu au dorit să sprijine financiar echipa Viitorul.
Coșconea nu este de acord cu o eventuală desființare a echipei Viitorul Buzău, mai ales că la primul an de „viață”, Mihălcescu și Compania au promovat în Liga a III-a. Președintele Asociației Județene de Fotbal a comparat situația financiară a echipei antrenate de Cristi Lupu cu cea a Gloriei Buzău, care se „scaldă” în datorii.
Mai mult, conducătorii formației Viitorul Buzău reușiseră să „smulgă” promisiunea Consiliului Județean în privința unei finanțări substanțiale. Nu același lucru se poate spune și despre Primăria Municipiului Buzău care preferă să achite o tranșă de 4 miliarde de lei vechi către Fisc, în contul grupării din Crâng.
Conducătorii Viitorului au declarat în nenumărate rânduri că desființarea este singura opțiune dacă Mihălcescu și Compania nu vor evolua în al treilea eșalon al fotbalului românesc.