Tineretul Democrat Liberal: „Mândri că suntem români! Mândri că suntem în recesiune!“

,,<Mândri că suntem români!>, acesta a fost și este sloganul celui mai mincinos și corupt guvern din istoria postdecembristă care

s-a instalat la Palatul Victoria”, sunt de părere reprezentanții Tineretului Democrat Liberal care, prin intermediul unui comunicat de presă semnat de vicepreședintele Robert Sighi­artău, susțin că ,,după doi ani de guvernare socialistă de tip sovietic, în 2014 România a ajuns să se <mândrească> cu primul loc” în Uniunea Europeană în ceea ce privește scăderea Produsului Intern Brut timp de două trimestre consecutiv.

Conform datelor Eurostat, economia României a scăzut cu 0,2 la sută în trimestrul I din 2014, comparativ cu trimestrul IV din 2013, și cu 0,1 la sută în trimiestrul II din acest an față de primul trimestru al aceluiași an.

,,Cifrele comunicate de Institutul Național de Statistică, diferite de cele ale Eurostat, evidențiază faptul că Victor Ponta subordonează abuziv prima instituție și nu poate ascunde realitatea prezentată de Eurostat. Mai mult decât atât, primul-ministru consideră că INS este subordonat Eurostat și nu guvernului pe care îl conduce. Conform legii, președintele INS are rang de secretar de stat”, se arată în comunicat.

Tinerii democrat-liberali consideră că ,,<omisiunea> prezentării datelor reale către populație se datorează prostei guvernări, rezultatelor slabe și măsurilor anti-economice lua­te de către guvernul Ponta”, principalele cauze tehnice ale acestei stări de fapt fiind, conform sursei citate, următoarele: 36 noi taxe și impozite majorate, reducerea drastică a bugetului de investiții publice, activitate slabă privind absorbția de fonduri europene, precum și suplimantarea accizei la carburant, cu un impact negativ în buzunarele cetățenilor.

,,Din nefericire însă, toate aceste rezultate negative afectează în mod direct și ­ge­nerația tânără, care se confruntă cu o rată a șomajului de 25,7 %, în creștere față de aceeași perioadă a anului trecut”, se arată în comunicatul Tineretului Democrat Liberal, prin care i se cere premierului să-și asume responsabilitatea rezultatelor și să demisioneze împreună cu conducerea Institutului Națio­nal de Statistică. ,,Știm că aveți <obrazul gros> și că nu o să faceți un astfel de gest, însă vrem ca istoria să consemneze faptul că sunteți principalul responsabil de eșecul tinerei generații din România”, se arată în comunicatul semnat de vicepreședintele TDL Robert Sighiartău.