Ioan Caton Mateeșescu explică motivele revenirii sale în rândul liberalilor: „Cauzele plecării mele din PNL au dispărut: Bîgiu și Antonescu“

Fostul vicepreședinte libe­ral al Consiliului Județean Ioan Caton Mateeșescu a re­venit în PNL, după o absență de

 pe scena politică locală de un an și jumătate. Conform președintelui organizației ju­dețene a Partidului Național Liberal, deputatul George Scutaru, Mateeșescu va avea, îm­preună cu vicepreședintele Con­siliului Județean Cristinel Romanescu, responsabilități de coordonare a activității elec­torale și organizatorice pe Valea Slănicului, în Colegiul 2-Ca­mera Deputaților, și va fi cooptat în Biroul Județean de Conducere, cu funcția de vicepreședinte, pe care o avea în momentul plecării sale din PNL.

Prezent la o conferință de presă a Alianței Creștin Libe­rale, Mateeșescu a precizat că revenirea sa în Partidul Na­țio­nal Liberal se datorează dispa­riției cauzelor care i-au de­ter­minat, în mai 2012, plecarea: „Cauzele care au dus la plecarea mea din Consiliul Ju­dețean și din Partidul Național Liberal în aprilie 2012 au dispărut. Este vorba despre prezența domnului Bîgiu în organizația ju­de­țeană și a domnului Antonescu la președinția partidului. Aceste cauze nu mai există, a­veam toate motivele să mă întorc. Nu ascund că am fost sunat de domnul prim-vicepreședinte Ludovic Orban și am fost întrebat dacă, în noua conjunctură, nu aș fi interesat să revin în politică. Am re­venit în organizația județeană, am discutat cu colegii, am găsit o atmosferă caldă, prietenoasă. Am consi­derat că pu­tem să reluăm lucrurile în această campanie electorală și, cu toate pierde­ri­le pe care le-am avut în perioada anterioară, eu sunt convins că avem un punct de pornire, din care putem obține un rezultat onorabil la aceste alegeri prezidențiale și să pregătim așa cum se cuvine alegerile locale“, a spus Mateeșescu.

De asemenea, el a precizat că, de asemenea, decizia sa a fost influențată de modul în care reprezentanții Partidului Social Democrat înțeleg să acționeze în vederea câștigării alegelor prezidențiale: „Un alt motiv, poate mai serios, care m-a determinat să revin în politică și în PNL îl constituie faptul că guvernul Ponta încearcă, prin orice modalitate, să cumpere voturile români­lor. Adică nu vrea să câștige în mod cinstit fotoliul prezidențial, ci cu presiuni și cu ordonanțe de urgență, atrăgând primarii, de fapt plătindu-i, pentru a trece de partea cea­laltă a baricadei și, o dată cu ei, cred dumnealor, și o mare parte din electorat. Eu mi-am adus aminte de o vorbă a ma­relui poet Adrian Păunescu: <Când se suie scroafa-n pom, cine tace nu e om>. Adică dacă stăm de-o parte acum, dacă îi lăsăm pe pesediști să facă ceea ce vor ei, să nu ne mirăm de ceea ce s-ar putea întâmpla peste un an, peste doi ani, în această țară, pentru că setea de putere a lui Victor Ponta se pare că este mai mare decât cea a lui Adrian Năstase din 2004“, a mai spus vicepreșe­dintele PNL Buzău Ioan Caton Mateeșescu.