Fostul vicepreședinte liberal al Consiliului Județean Ioan Caton Mateeșescu a revenit în PNL, după o absență de
pe scena politică locală de un an și jumătate. Conform președintelui organizației județene a Partidului Național Liberal, deputatul George Scutaru, Mateeșescu va avea, împreună cu vicepreședintele Consiliului Județean Cristinel Romanescu, responsabilități de coordonare a activității electorale și organizatorice pe Valea Slănicului, în Colegiul 2-Camera Deputaților, și va fi cooptat în Biroul Județean de Conducere, cu funcția de vicepreședinte, pe care o avea în momentul plecării sale din PNL.
Prezent la o conferință de presă a Alianței Creștin Liberale, Mateeșescu a precizat că revenirea sa în Partidul Național Liberal se datorează dispariției cauzelor care i-au determinat, în mai 2012, plecarea: „Cauzele care au dus la plecarea mea din Consiliul Județean și din Partidul Național Liberal în aprilie 2012 au dispărut. Este vorba despre prezența domnului Bîgiu în organizația județeană și a domnului Antonescu la președinția partidului. Aceste cauze nu mai există, aveam toate motivele să mă întorc. Nu ascund că am fost sunat de domnul prim-vicepreședinte Ludovic Orban și am fost întrebat dacă, în noua conjunctură, nu aș fi interesat să revin în politică. Am revenit în organizația județeană, am discutat cu colegii, am găsit o atmosferă caldă, prietenoasă. Am considerat că putem să reluăm lucrurile în această campanie electorală și, cu toate pierderile pe care le-am avut în perioada anterioară, eu sunt convins că avem un punct de pornire, din care putem obține un rezultat onorabil la aceste alegeri prezidențiale și să pregătim așa cum se cuvine alegerile locale“, a spus Mateeșescu.
De asemenea, el a precizat că, de asemenea, decizia sa a fost influențată de modul în care reprezentanții Partidului Social Democrat înțeleg să acționeze în vederea câștigării alegelor prezidențiale: „Un alt motiv, poate mai serios, care m-a determinat să revin în politică și în PNL îl constituie faptul că guvernul Ponta încearcă, prin orice modalitate, să cumpere voturile românilor. Adică nu vrea să câștige în mod cinstit fotoliul prezidențial, ci cu presiuni și cu ordonanțe de urgență, atrăgând primarii, de fapt plătindu-i, pentru a trece de partea cealaltă a baricadei și, o dată cu ei, cred dumnealor, și o mare parte din electorat. Eu mi-am adus aminte de o vorbă a marelui poet Adrian Păunescu: <Când se suie scroafa-n pom, cine tace nu e om>. Adică dacă stăm de-o parte acum, dacă îi lăsăm pe pesediști să facă ceea ce vor ei, să nu ne mirăm de ceea ce s-ar putea întâmpla peste un an, peste doi ani, în această țară, pentru că setea de putere a lui Victor Ponta se pare că este mai mare decât cea a lui Adrian Năstase din 2004“, a mai spus vicepreședintele PNL Buzău Ioan Caton Mateeșescu.