Ziua Imnului, sărbătorilă de oficialități și militari în Piața Dacia

   Garnizoana Buzău, împreună cu autoritățile publice locale, au organizat, ieri, pe platoul din Piața Dacia, o ceremonie militară dedicată „Zilei Imnului Național”.

   Preotul militar al garnizoanei a oficiat o „rugă și închinare” pentru poporul român și armata sa, iar după alocuțiunea privind simbolistica versurilor Imnului național, a  urmat un scurt spectacol susținut de Cercul de Teatru din cadrul „Palatului Copiilor“ și intonarea Imnului Național al României de către întreaga asistență.

   Ceremonia s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare.

   La această activitate au participat reprezentanți ai autorităților publice locale, comandantul garnizoanei Buzău, general-maior Petrică-Lucian Foca, cadre militare active, în rezervă și retragere, veterani de război, reprezentanți ai mass-media locale și cetățeni ai municipiului Buzău.

   Imnul național reprezintă, conform Constituției Româ­niei, unul dintre simbolurile naționale. Ziua Imnului Național a fost proclamată prin Legea nr. 99/1998 și se sărbătorește în fiecare an la data de 29 iulie.

   Versurile Imnului ­„Dește­a­p­tă-te române!“ au fost compuse de Andrei Mureșanu în timpul Revoluției de la 1848 și au fost puse pe note muzicale de către Anton Pann. „Deșteaptă-te române!“ a fost cântat pentru prima dată, în urmă cu 167 de ani, la Râmnicu Vâlcea, în Parcul Zăvoi, pe 29 iulie 1848.