Peste 4.000 lei cash și donații, acesta este bilanțul provizoriu al evenimentului caritabil „Vis de Crăciun“, care s-a derulat joi seara,
în Sala de Conferințe a Hotelului Pietroasa, în organizarea Asociației Crucea Portocalie, și care a avut drept scop strângerea de fonduri pentru tratamentul micuțului buzoian Mihai Constantin care, la șapte ani ai săi, a fost diagnosticat cu chist arahnoidian retrocerebelos și sindrom Dandy Walker. „Acțiunea
continuă, întrucât mult mai multe persoane care au aflat mai târziu de cazul lui Mihai, s-au interesat la Asociația Crucea Portocalie și vor să contribuie la tratamentul micuțului“, spune consilierul județean democrat-liberal Emilia Babiuc, unul dintre organizatorii evenimentului.
La licitația organizată cu ocazia evenimentului au fost adjudecate mai multe obiecte de artă: pictură pe lemn, pe sticlă, goblenuri, modelaj în ipsos ale artistului Laurențiu Selegian din Râmnicu Sărat, obiecte vintage donate de avocatul Ciprian Ene, cărți ale scriitorului Dan Puric, care au fost donate Asociației Crucea Portocalie de către autor. De asemenea, obiectele create de copii din Cislău au fost apreciate și cumpărate de participanți. La rândul lor, trei picturi ale artistului Leonard Țuclea au fost donate asociației pentru a putea fi vândute, iar banii obținuți să fie folosiți pentru tratamentul lui Mihai; deputatul Cezar Preda a achiziționat unul dintre tablorile în cauză, urmând că celelalte două să fie cumpărate, în această săptămână, de alte două persone interesate de artă care nu au putut participa la eveniment.
„Aș vrea să mulțumesc copiilor care au venit în număr impresionant de mare și care, prin momentele artistice susținute, și-au arătat prietenia și dragostea pentru Mihai. De asemenea, doresc să mulțumesc, pentru mărinimia lor, tuturor participaților la eveniment, dar nu în ultimul rând Alinei Burlacu și Mihaelei Oancea, care au fost, pas cu pas, alături la organizarea și desfășurarea evenimentului caritabil <Vis de Crăciun>. Mihai nu este singur, suntem alături de el, cu credința că-i vom putea schimba povestea“, a mai spus reprezentantul organizatorilor, Emilia Babiuc.
1.“Poveste de Crăciun”, cu Ștefania Gal Carpen, de la Școala George Emil Palade, clasa lll-a C;
2. “Sunt un pui de românaș“ și “Iarna veselă”, au cântat copiii de la Grădinița Piticot – Măriuca Constantin, sora lui Mihai, Maria Tănase, Cristina Moscu, Ileana Stoica, Diana Spajic, sub îndrumarea educatoarei Elena Comănescu;
3. Sceneta ”Sf Nectarie” – After Scool Sf Sava, coordonator prof. Jidov Gina; copiii Diana Mănica, Mihai Dinu, Mircea Petrice, Dragoș Neagu, Cătălina Dumitru, Rareș Mutu, Liviu Tarate;
4. Recital vioară Jasmin Alexe – “Ciuleandra” și “Colind de Crăciun”;
5. Dans – Clubul Sportiv “Soul Dance Alexia” – instructor Irina Parfenie. Două perechi de dansatori care au participat la diverse competiții naționale organizate de Federația Româna de Dans Sportiv, unde au obținut medalii, au dansat pe ritmuri de samba, cha-cha și vals vienez. Este vorba de Octavian Dima, Sabina Manole, Maria Nechita, Eduard Iacob.
6. Colinde de Craciun – After School Sf Sava, coordonator Cătălina Suditu; copiii – Diana Mănica, Mihai Dinu, Mircea Petrice, Dragoș Neagu, Cătălina Dumitru, Rareș Mutu, Liviu Tarate, Mara Silaghi, Daria Rogoz, Andreea Ion, Miruna Preda, Iris Balotă, Alexa Rareș, Lia Cocoșatu;
7. Scheci “Un dezastru școlar”, de Tudor Popescu, prezentat de Ema Stoica și Constantin Lățoiu de la Palatul Copiilor.
8. Recital Laurentiu Cazan.