Spitalul Județean de Urgență este, din nou, în jurul unui scandal de amploare națională, după nici doi ani de la cel provocat de copiii ținuți legați cu feșe de paturi în Secția de Pediatrie. Acum, un bărbat de 55 de ani, militar de carieră din municipiul Buzău, este cel care acuză cadrele medicale din cel mai mare spital buzoian de malpraxis.
Conform FOCUS TV, povestea lui Costică Maroleanu a început în noiembrie anul trecut, când bărbatul s-a prezentat la Unitatea de Primire Urgențe, prezentînd simptomele unei insuficiențe renale. El susține că a fost consultat de medicii de gardă, apoi a fost transferat la Terapie Intensivă, unde a rămas internat timp de trei zile. Aici, el a căzut victima unor manevre nereușite de montare a unei sonde urinare, în care, spune el, au fost implicate trei asistente. Bărbatul acuză personalul medical că l-a făcut din om neom: el a rămas fără penis, după ce organul său genital a cangrenat, ca urmare a unor manevre medicale greșite. Pentru că risca o septicemie, Maroleanu a cerut să fie transferat de urgență la Spitalul Militar Central din București, acolo unde specialiștii i-au salvat viața, însă cu un preț extrem de scump: organul genital i-a fost amputat. Buzoianul, fost cadru militar, spune că va da în judecată Spitalul Județean Buzău și că va cere despăgubiri în valoare de 50.000 euro. Între timp, Colegiul Medicilor a demarat o anchetă în acest caz.
Costică Maloleanu a povestit, pentru FOCUS TV, că specialiștii din Capitală s-au îngrozit când a ajuns la ei: necroza cuprinsese organul genital aproape în întregime, iar riscul de septicemie era iminent. O scrisoare medicală întocmită de specialiștii de la Spitalul Militar Central relevă stadiul în care era organul bărbatului în acel moment: „Corp penian denudat, neacoperit de tegument, parțial necrozat de culoare neagră. Tegumentul penian este prezent doar la baza corpului penian, fiind intens atins de procesul infecțios și necrotic. Se recomandă îndepărtarea țesuturilor necrozate devitalizate, adică amputat”.
După tot chinul prin care a trecut, Costică Maroleanu își caută acum dreptatea. El și-a angajat un avocat care a depus o plângere penală la Poliție și va da în judecată Spitalul Județean Buzău. Reprezentanții unității confirmă că poliția a demarat cercetările, iar oamenii legii au solicitat o serie de documente instituției. Adriana Bratosin, purtător de cuvânt Spitalul Județean Buzău, declară: „În cursul acestei săptămâni, a fost înregistrată la instituția noastră o solicitare a organelor penale cu privire la acest caz, urmând ca, în perioada următoare, toate documentele și informațiile să fie comunicate. Având în vedere că acest caz este în cercetarea organelor abilitate în acest moment, nu putem da mai multe informații“.