Ieri dimineață, mai mulți buzoieni au fost martorii unui eveniment dramatic produs pe Bulevardul ,,N.Bălcescu”. Aceștia au constatat șocați că bubuitura puternică pe care au auzit-o în preajma blocului 12 din zonă a fost, de fapt, provocată de aruncarea în gol a unui bărbat, care a decis să-și încheie socotelile cu viața.
Au sunat imediat la 112, iar un echipaj medical de pe Ambulanță a încercat în zadar, timp de 20 de minute, să-l resusciteze pe bărbatul care s-a aruncat de pe bloc, după care a fost declarat decedat.
Bărbatul care a recurs la acest gest disperat avea 53 de ani, fusese medic militar și activase în București și la Boboc. Acesta nu locuia în blocul de pe care a decis să-și curme viața, ci pe Bulevardul Unirii.
Se pare că ultimii ani din viață l-au copleșit după decesul soției sale, iar o depresie adâncă l-a împins să se sinucidă.
Polițiștii au găsit asupra lui două scrisori de adio, adresate fiului său, student, și mamei sale, cărora le cerea iertare pentru durerea ce le-a pricinuit-o prin decizia sa tragică.