Trei dosare penale și 232 de amenzi într-o singură zi pe șoselele buzoiene

   Polițiștii cu atribuții pe linie rutieră au continuat, miercuri, activitățile de verificare și control al traficului rutier și au sancționat 232 persoane care nu au respectat normele rutiere.

   Cele mai multe dintre acestea au fost conducători auto care nu au respectat regimul legal de viteză, au condus autovehicule cu defecțiuni tehnice, nu au utilizat centura de siguranță sau au oprit și staționat în alte locuri decât cele special amenajate.

    Tot în ultimele 24 de ore, polițiști au întocmit trei dosare penale. Unul dintre dosare a fost întocmit după ce polițiștii au depistat, pe raza localității Podgoria, un buzoian de 32 de ani, care avea o concentrație alcoolică de 0,61 mg/l alcool pur în aerul expirat.

   Alte două dosare penale au fost întocmite de polițiști pentru conducerea unui vehicul fără permis de conducere și conducerea unui vehicul neînmatriculat.