Tineretul democrat-liberal, atac ,,constituțional“ la noile prevederi din Educație

Tineretul Democrat ­Li­beral a sesizat Avocatul Poporului în legătură cu dezastrul pe care îl va provoca Guvernul Ponta prin adoptarea

Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 49 din 26 iunie 2014, privind Instituirea unor măsuri în domeniul educației, cercetării științifice și pentru modificarea unor acte normative.

Prin modificările făcute de acest act normativ, Guvernul schimbă 97 de articole din Legea Educației Naționale, încalcând dreptul la educație, dreptul la proprietate și nerespectând principiul separației puterilor în stat, consideră tinerii democrat-liberali.

„În mod practic, putem vorbi de impunerea unei noi legi, fapt ce face ca această Ordonanță să fie unică în Europa. Totodată, prin această Ordonanță, Guvernul Ponta susține, în mod distructiv, lipsa de competențe și incapacitatea, promovând tineri care nu au fost capabili să treacă examenul de Bacalaureat. Prin aprobarea acestei Ordonanțe, Guvernul și-a depășit limitele delegării prevăzute de Constituție, fiind vorba de o imixtiune nepermisă în competența legislativă a Parlamentului, o violare a principiului separației puterilor în stat. Constituția României garantează dreptul la învățătură. Prin adoptarea Ordonanței de Urgență nr. 49/26 iunie 2014, Guvernul calcă în picioare Legea Fundamentală, astfel sunt restrânse două drepturi constituționale: dreptul la învățătură și dreptul la proprietate. Solicităm domnului Victor Ciorbea să se trezească din somnul profund și să își exercite atribuțiile prevăzute de lege”, spune ­li­derul Tineretului Democrat Liberal, Sorin Moldovan, într-un comunicat de presă intitulat „S.O.S: Guvernul Victor Ponta distruge viitorul tineri­lor din România prin încălcarea dreptului la educație!”.

,,Imixtiune nepermisă în competența legislativă a Parlamentului“

Conform textului sesizării adresate Avocatului Poporului, actul normative adoptat de guvern ,,rezolvă”, printre altele, ceea ce nu s-a reușit prin Legea descentralizării: terenu­rile și clădirile în care își desfășoară activitatea palatele și cluburile elevilor, cluburile sportive școlare ale căror cheltuieli curente și de capital se finanțează de la bugetul de stat pot fi trecute din domeniul public al statului în domeniul public al unei unități administrativ-teritoriale, prin Hotărâre a Guvernului. Aceasta deși Curtea Constituțională a României a declarat ca fiind necons­tituțională Legea descentralizării, lege care prevedea același lucru ca în articolul citat mai sus.

Mai mult, s-a legiferat anul pregătitor pentru cei care nu și-au luat bacalaureatul, banii pentru acest an venind direct din finanțarea de bază. De asemenea, prin această ordonanță se înființează colegii postliceale în facultăți, ceea ce înseamnă mai mulți bani de la buget către facultăți, iar prin această măsură elevii care nu și-au luat examenul de bacalaureat pot ajunge în ­fa­cultăți pe o altă cale decât ceilalți absolvenți.

Reprezentanții Tineretului Democrat Liberal consideră că această Ordonanță continuă politizarea învățământului românesc și că elimină echiva­lările de competențe prevă­zute de Legea educației, abrogând articolul de lege care prevedea că educatoarele și învățătoarele își pot echivala competențele profesionale, iar concursul de ocupare a funcțiilor de director și de director adjunct nu mai este organizat de consiliul de administrație al școlii, ci de către inspectoratul școlar, iar rectorilor unităților de învățământ superior li se permite să rămână pe viață în funcție.

,,Potrivit alin. (4) și (6) al Art. 115 din Constituție, ordonanțele de urgență pot fi adoptate «numai în situații extraordinare a căror reglementare nu poate fi amânată», neputând «afecta regimul instituțiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertățile și îndatoririle prevăzute de Constituție». Nu este cazul OUG-ului de față!”, consideră tinerii democrat-liberali, care susțin că ,,prin aprobarea acestei Ordonanțe, Guvernul și-a depășit limitele delegării prevăzute de Constituție, este vorba de o imixtiune nepermisă în competența legislativă a Parlamentului, o violare a principiului separației puterilor în stat. Constituția României garantează dreptul la învățătură. Prin adoptarea de către Guvern a Ordonanței de Urgență nr. 49/26 iunie 2014 sunt restrânse două drepturi constituționale: dreptul la învățătură și dreptul la proprietatea privată”.

Citiți aici textul integral al sesizării.