Direcția Națională Anticorupție anchetează Consiliul Județean Buzău pentru o sponsorizare dubioasă a clubului de handbal Dinamo,
titrează Ziuanews.ro. Conform sursei citate, prejudiciul imputat de procurori ar fi de 1.977.458 lei (aproape 20 miliarde lei vechi sau 440.000 euro), în timp ce oficialii dinamoviști, prin vocea președintelui Elisabeta Lipă, anunță că suma prevăzută în acte pentru sponsorizare era de zece ori mai mică, dar nici măcar acești bani nu au ajuns în totalitate în conturile echipei.
Este vorba despre sponsorizarea aprobată de Consiliul Județean în vara anului 2012, când, în tentativa disperată de a obține fonduri pentru continuarea activității, conducătorii CS Dinamo au decis mutarea echipei la Buzău. Până atunci, dinamoviștii mai jucaseră la Brașov și la Călărași, din aceleași motive. Pentru a-i atrage pe ,,roș-albi”, Consiliul Județean Buzău promitea o sponsorizare de 500.000 de lei, sumă care nu avea să ajungă nicio clipă în conturile clubului bucureștean.
,,Inițial ne-am înțeles pentru această sumă, dar înainte de semnarea actelor ne-au spus că nu ne mai pot da decât 300.000 de lei, pentru că au nu știu ce probleme, trebuie să bage niște bani într-un spital. Am acceptat și noua propunere, dar până să semnăm actele, suma a mai scăzut o dată. S-a semnat în cele din urmă pe 250.000 de lei. Sponsorizarea de la Consiliul Județean s-a făcut prin intermediul Asociației <Marian Cozma>”, a declarat, pentru Ziuanews, fostul președinte al secției de handbal a clubului Dinamo, Ovidiu Semen.
Ancheta celor de la DNA a venit ca o surpriză și pentru președintele CS Dinamo, Elisabeta Lipă. ,,Dinamo sponsorizată la handbal cu două milioane de lei? Asta trebuie să fie vreo glumă. Păi dacă noi primeam de la cineva banii ăștia, ne băteam la titlu și jucam în cupele europene. Să fim serioși, suma a fost de vreo zece ori mai mică. Ca să nu mai spun că nici măcar nu am primit toți banii pe care a fost semnat acel contract. Nu am primit nici în ziua de astăzi un rest de 90.000 de lei din acea sumă pe care am semnat contractul. Deci suma pe care Dinamo a încasat-o de la Buzău este cu siguranță sub 200.000 de lei. Avem acte prin care putem demonstra acest lucru. Nu înțeleg cum s-a putut ajunge la suma aceea de aproape două milioane de lei. Cei de la DNA vor rezolva dilema, noi avem toate actele, suntem transparenți”, a declarat Elisabeta Lipă pentru Ziuanews.
,,Noi am insistat la cei de la Buzău pentru a ne da și restul de 90.000 de lei, conform contractului. Vă pot spune că acum aproximativ un an am primit ultimul semn de la ei. Mi-au spus că au avut un control de la Curtea de Conturi și le-a fost blocată suma, astfel că nu ne mai pot vira banii. Nu am mai auzit nimic de la ei de atunci”, a detaliat Ovidiu Semen.
,,Este memoria fiului meu în joc“
Petre Cozma, omul prin a cărui fundație s-a făcut trecerea banilor de la Consiliul Județean la CS Dinamo a asigurat și el că nicio clipă nu a fost vorba de sume atât de mari precum cele pe care le anchetează DNA. ,,Nu a trecut prin fundație o sumă atât de mare. A fost vorba de câteva sute de mii de lei, nici acei bani nu au fost plătiți în totalitate. Avem acte la fiecare leuț primit, noi facem totul cu maximă transparență. Nu mi-aș permite altfel, este memoria fiului meu în joc”, a explicat Petre Cozma pentru Ziuanews.
Contract de colaborare pe 250.000 lei
Președintele Consiliului Județean, Cristinel Marian Bîgiu, nu a putut fi contactat, în cursul zilei de ieri, pentru a face precizări legate de acest aspect. Însă, putem spune cu exactitate că hotărârea Consiliului Județean nr. 172/27 septembrie 2012 (pe care o puteți găsi mai jos), suma pe care a fost încheiat contractul de colaborare între această instituție, Asociația ,,Marian Cosma” și Clubul Sportiv ,,Dinamo București” este de de 250.000 lei. Pe de altă parte, trebuie spus că această hotărâre a suscitat discuții la ședința în care a fost supus votului consilierilor județeni. Chiar și reprezentantul Partidului Social Democrat, consilierul Gabriel Baciu, a spus atunci că PSD va vota proiectul de hotărâre, dar că ar fi fost de preferat ca banii publici să fie folosiți pentru ,,echipele și talentele locale“ (conform procesului verbal al ședinței pe care îl puteți consulta pe mai jos). De asemenea, cei opt consilieri ai Partidului Democrat Liberal au votat împotrivă, motivând că ,,echipele de tradiție din județul Buzău se zbat în anonimatul ligii inferioare”.