Şoferii „consumatori” nu s-au mai încurcat cu jumătăţi de măsură

      * 12 din 17 şoferi depistaţi băuţi aveau alcoolemii peste limita penalului

            În ultimele zile, poliţiştii de la Circulaţie s-au confruntat cu un adevărat val de şoferi care s-au urcat băuţi la volan, iar de acestă dată nu mai vorbim  de cunducători auto care au gustat „una mică şi atât” înainte de a pleca la drum, ci de indivizi beţi de-a binelea, cu priviri împăienjenite şi minţile tulburi care foloseau volanul maşinilor pe care le conduceau mai mult ca punct de sprijin.

       * 12 din 17 şoferi depistaţi băuţi aveau alcoolemii peste limita penalului

            În ultimele zile, poliţiştii de la Circulaţie s-au confruntat cu un adevărat val de şoferi care s-au urcat băuţi la volan, iar de acestă dată nu mai vorbim  de cunducători auto care au gustat „una mică şi atât” înainte de a pleca la drum, ci de indivizi beţi de-a binelea, cu priviri împăienjenite şi minţile tulburi care foloseau volanul maşinilor pe care le conduceau mai mult ca punct de sprijin.

De vină a fost week-end-ul, când mulţi teribilişti au plecat cu maşinile la distracţie şi apoi s-au întors acasă tot la volan după ce băuseră competent, dar şi sarbătoarea sfinţilor Constantin şi Elena, prilej pentru mulţi de a mai ciocni un pahar cu sărbătoriţii şi apoi a pleca la plimbare cu maşina. Cazuri similare s-au mai înregistrat şi cu alte ocazii, dar de această dată este îngrijorător numărul mare de şoferi care aveau alcoolemia peste 0,40 la mie în aerul expirat, fapta lor încadrându-se astfel în sfera penalului. Astfel, din 17 şoferi depistaţi băuţi în zilele de sâmbătă, duminică şi luni, 12 s-au ales cu dosare penale, fiind de-a dreptul beţi în momentul în care au fost opriţi de poliţişti. Printre aceştia şi Maria Bănică, o buzoiancă de doar 25 de ani, care a fost depistată conducând cu o alcoolemie peste 0,40 la mie în aerul expirat, motiv pentru care în prezent este cercetată penal.

            În week-end, poliţiştii au testat alcoolscopic peste 150 de şoferi, dintre care 11 au fost depistaţi băuţi. Opt dintre aceştia aveau alcoolemii cuprinse între 0,41 la mie şi 0,90 la mie în aerul expirat, motiv pentru care li s-au recoltat şi probe biologice pentru stabilirea exactă a alcoolemiei, iar în prezent sunt cercetaţi penal pentru conducere sub influenţa alcoolului. Ceilalţi trei au scăpat doar cu amendă, însă nu vor mai putea să se urce la volan timp de 90 de zile, perioadă în care permisul le va fi suspendat.

            Luni, de ziua sfinţilor Constantin şi Elena, petrecăreţii au început să iasă la rampă după orele amiezei, poliţiştii de la Circulaţie depistând pe şosele alţi şase şoferi băuţi. Şi de această dată cei mai mulţi dintre ei se încadrau în sfera penalului, fapt pentru care au fost întocmite alte patru dosare penale pentru conducere sub influenţa alcoolului.