Un şofer de microbuz din Podgoria este cercetat penal pentru că a părăsit locul accidentului fără încuviinţarea poliţiei, după ce a lovit o bătrână în timp ce se afla în cursă, considerând incidentul unul neînsemnat, deşi femeia a fost rănită şi tot el a fost cel care a dus-o la spital.
Un şofer de microbuz din Podgoria este cercetat penal pentru că a părăsit locul accidentului fără încuviinţarea poliţiei, după ce a lovit o bătrână în timp ce se afla în cursă, considerând incidentul unul neînsemnat, deşi femeia a fost rănită şi tot el a fost cel care a dus-o la spital.
Cel în cauză este şofer pe un microbuz care efectuează transport de persoane pe raza municipiului Râmnicu Sărat, iar în ziua fatidică se afla, ca de obicei, la muncă. În jurul orei 10.30, a oprit într-o staţie aflată pe strada Horia din oraş iar la plecarea de pe loc nu s-a asigurat corespunzător şi nu a avut astfel posibilitatea să zărească o bătrână de 71 de ani, care se afla pe carosabil. În momentul în care microbuzul cu pasageri s-a pus în mişcare, a acroşat-o pe femeie şi a trântit-o la pământ, abia în acel moment victima fiind zărită de şofer. Acesta a oprit şi a coborât pentru a o ajuta să se ridice, constatând că bătrâna se lovise şi abia mai putea merge. Nu s-a gândit niciun moment să anunţe poliţia, deşi era vorba de un accident cu victimă, rezolvând situaţia aşa cum a crezut de cuviinţă. A ajutat-o pe femeie să se urce în microbuz şi a transportat-o până la spital, unde a lăsat-o pe mâini bune, în grija medicilor, după care şi-a văzut de treburile sale, plecând din nou în cursă, pentru că avea de recuperat timpul pierdut.
La spital, femeia a trebuit să relateze cum fusese rănită, aşa că a povestit totul de-a fir a păr, personalul medical anunţând incidentul la poliţie. În baza datelor furnizate de victimă, poliţiştii au reuşit să dea de urma microbuzului implicat în accident şi să îl identifice pe şofer.
Întrucât a părăsit locul accidentului cu victimă fără încuviinţarea poliţiei, acesta este în prezent cercetat penal.