Situația în partid a fostului deputat Valeriu Alecu va fi analizată la prima ședință a Biroului Permanent Județean, dat fiind că, în conformitate cu prevederile Statutului PDL, un membru
este radiat din evidențe dacă nu-și plătește cotizația timp de 12 luni, iar ex-parlamentarul democrat-liberal se încadrează într-o astfel de prevedere.
Președintele interimar al organizației județene a Partidului Democrat Liberal, Raul Florescu, a declarat, ieri, pe parcursul primei conferințe de presă pe care a susținut-o ca împuternicit ,,cu acte în regulă” al Biroului Permanent Național la conducerea organizației județene, că, în ultima săptămână, opinia publică buzoiană a fost ținta unor tentative concertate de manipulare, orchestrată de persoane din interiorul Partidului Mișcarea Populară, al căror vârf de lance au fost cei doi foști parlamentari PDL din legislatura 2008-2012 Valeriu Alecu și Viorel Constantinescu, ultimul prim-vicepreședinte al PMP Buzău. Jocul acestora nu ar fi fost posbil, a mai spus Raul Florescu, fără sprijinul secretarului executiv și vicepreședinte interimar regional Gigi Chiru, depre care liderul interimar PDL Buzău a declarat că ar vrea să creadă că a fost dus în eroare de către fostul deputat Valeriu Alecu.
,,Era de așteptat ca domnul Alecu să întrebe despre organizația pe la care nu a mai trecut de mai bine de un an și jumătate”
Președintele interimar al organizației județene a Partidului Democrat Liberal, Raul Florescu, a demonstrat, ieri, pe parcursul unei conferințe de presă, modul în care fostul deputat Valeriu Alecu a încercat să se auto-impună în fruntea acestei organizații, cu sprijinul senatorului Gigi Chiru, dezinformând atât mass-media locală, cât și pe membrii conducerii PDL Buzău. Mai mult, a susținut Florescu, acestă mișcare ar fi fost orchestrată de către oameni apropiați Partidului Mișcarea Populară, prin acestă acțiune urmărindu-se, practic, ,,vânzarea către PMP a organizației”. ,,S-a încercat manipularea opiniei publice buzoiene prin diverse mijloace mai puțin elegante și sper că, din acest moment, speculațiile pe acestă temă să ia sfârșit. Noi ne-am abținut de la comentarii până în momentul apariției documentului Biroului Permanent Național prin care mi se acordă mandatul interimar pentru președinția organizației. Mă refer, acum, la momentul sosirii, săptămâna trecută, a domnului ex-deputat Alecu, împreună cu domnul secretar executiv regional, domnul senator Gigi Chiru, la Buzău, care au încercat să ne inducă ideea că domnia-sa (Valeriu Alecu, n.r.) ar fi validat de către Biroul Permanent Național – și că ar avea în acest sens și un document – prin care era numit șef la organizația județeană Buzău. Și, mai mult decât atât, ne-au spus că cea mai bună soluție, care ar fi fost și a BPN, era să dizolvăm Biroul Permanent Județean ales democratic în luna octombrie a anului trecut. După cum știți, declarațiile dânșilor la intrarea în sediu au fost făcute în absența noastră; noi, neștiind ce au declarat dânșii, am luat totul, ca niște oameni de bună credință, pe cuvânt, declarațiile dânșilor, declarații care, în interior, au fost așa cum vi le-am spus: că au decizia Biroului Permanent Național, că se apucă de treabă, că Biroul se dizolvă și așa mai departe. Discuțiile nu au fost nici pe departe, în timpul ședinței, așa cum ne-am fi așteptat, adică să ne întrebe cum stăm, ce facem, mai ales că domnul ex-deputat nu a mai trecut pe la organizație de vreun an și jumătate, dacă nu mai bine. Ne-am gândit că dânsul ar fi trebuit să fie pus la curent cu aceste aspecte. Nu a fost așa, au fost discuții destul de dure, chiar și amenințări, în urma cărora ne-am simțit lezați. După terminarea ședinței, am aflat cu stupoare că lucrurile nu stau așa, în sensul că hârtia lipsea cu desăvârșire. În mod clar, s-a încercat o lovitură de palat, pusă la cale, după părerea noastră și din informațiile pe care le deținem, de adepții Mișcării Populare”, a spus Raul Florescu.
,,Cea mai bună sancțiune pentru senatorul Chiru este să nu mai vină pe la Buzău“
Mai mult, noul președinte interimar al PDL Buzău a demontat declarațiile fostului deputat Valeriu Alecu de luni, în care a susținut că renunțat de bunăvoie la funcția de președinte PDL, din pricina targetului pe care conducerea centrală a partidului l-ar fi fixat pentru județul Buzău. ,,Domnul Alecu a dat ieri niște declarații, legate de faptul că i s-a impus un scor electoral la europarlamentare, că nu-l va putea realiza; noi, spre dosebire de dânsul, avem și procesul-verbal al ședinței de lunea trecută, în care, cu o săptămână înainte, ne-a spus că nu are niciun target pentru aceste alegeri; a vrut doar să se scuze pentru acțiunea pe care a avut-o, spunând că renunță la președinția organizației pentru că i s-a fixat un obiectiv prea mare. Numai că nu știu la ce ar putea să renunțe, atât timp cât nu avea niciun fel de mandat”, a mai spus Raul Florescu.
Acesta a mai spus că, de acum încolo, senatorul Gigi Chiru nu va mai fi binevenit la Buzău. ,,Dezavuăm pe acestă cale intervenția senatorului Gigi Chiru în această manevră, probabil că domnia-sa, din dorința de a scăpa de acestă obligație, de a rezolva situația de la Buzău, a încercat o variantă. Vreau să cred că nu a fost făcută cu bună știință, vreau să cred că a fost indus în eroare; dar, în tot cazul, trecerea lui prin viața politică a acestei organizații s-a dovedit a fi total nebenefică. Nu vreau să interpretez în alt mod acum, dar vreau să cred că a luat sfârșit această situație. Încă o dată, vreau să cred că această intervenție a fost făcută doar din dorința de a găsi o soluție. Noi ne-am închipuit că, de la înălțimea funcției sale, nu este cazul să-l primim pe domnul senator în sediu cerându-i hârtiile. Ne-am gândit că poziția domniei-sale dă o greutate și declarațiilor sale. Se pare că treaba nu a stat așa, dar încă refuz să cred că cineva a încercat să vândă PMP-ului, cu bună știință, orgnizația (…) Cred că cea mai bună sancțiune pentru domnia-sa este să nu mai vină pe la Buzău, cred că este bine să se ocupe de organizația domniei-sale de la Constanța”, a mai spus liderul interimar al PDL Buzău, Raul Florescu.