Scăpăm de timbrul extrajudiciar pentru certificate și adeverințe

   Timbrul extrajudiciar care este solicitat, în prezent, de către administrațiile financiare, la eliberarea certificatelor și adeverințelor, urmează să fie eliminat în curând de către Agenția Națională de Administrare Fiscală.

   Potrivit ANAF, decizia renunțării la timbrul extrajudiciar  face parte din procesul de eficientizare a procedurilor specifice, în scopul flexibilizării și simplificării relației dintre instituția menționată și contribuabili. Totodată, banii colectați la buget ca urmare a achitării acestei taxe nu reprezintă pentru ANAF un venit semnificativ, de care să nu se poată lipsi.

   Astfel, odată cu eliminarea timbrului extrajudiciar, contribuabilii vor fi scutiți de drumuri și timpul alocat achiziționării acestuia. De asemenea, contribuabilii vor putea apela la mijloace electronice pentru eliberarea certificatelor și adeverințelor de care au nevoie.