Ziua de 16 septembrie a fost una plină pentru polițiștii buzoieni cu atribuții rutiere, care au aplicat 285 de amenzi în valoare de 51.000 de lei, ca urmare a abaterilor constatate în trafic.
Astfel, 77 de persoane au fost sancționate ca urmare a deplasării neregulamentare pe drumurile publice, alături de 70 de conducători auto vitezomani, care s-au ales cu amenzi.
De asemenea, polițiștii rutieri au reținut 12 permise de conducere, majoritatea pentru neacordarea priorității de trecere pietonilor care traversau regulamentar.
În aceeași zi, au fost întocmite și șapte dosare penale. Două, pentru infracțiuni de conducere a unui vehicul fără permis, iar alte trei pentru conducerea unui autoturism neînmatriculat.
De asemenea, alte două dosare penale au fost întocmite ca urmare a punerii în circulație a unui autovehicul neînmatriculat sau neînregistrat, respectiv pentru conducere sub influența alcoolului.
Într-unul dintre aceste cazuri este vorba despre un bărbat de 44 de ani, din Rușețu, depistat pe DJ 214 A, în timp ce conducea un moped neînregistrat.
În urma testării alcoolscopice, s-a constatat că acesta avea o alcoolemie de 0,54 mg/l alcool pur în aerul expirat.