Raul Florescu: „Secretarii primăriilor să ducă la Prefectură primele opțiuni ale aleșilor locali, nu pe cele ulterioare“

Partidul Democrat Liberal cere tuturor secretarilor de primării din județ să prezinte Instituției Prefectului situația primelor opțiuni 

depuse de aleșii locali, exprimate conform Ordonanței 55/2014, a migrației politice, și nu pe cele ulterioare, obținute de Partidul Social Democrat în urma presiunilor exercitate asupra acestora. Prim-vicepreședintele organizației județene a PDL, Raul Florescu, a declarat, joi, la o conferință de presă a ACL Buzău, că orice altă acțiune din partea secretarilor se situează în afara prevederilor legale: „Fac un apel la secretarii consiliilor locale din județ, pentru ca, în momentul în care vor trebui să ducă la Prefectură opțiunile politice ale aleșilor locali, să facă bine să ducă prima opțiune înregistrată, pentru că avem situații în care, după ce și-au exprimat opțiunea către un partid sau altul, consilierii au venit și cu o a doua opțiune. Lucru care este ilegal, chiar în cadrul acestei ordonanțe ilegale. Atragem atenția pe această cale secretarilor, atragem atenția că ne vom îndrepta împotriva lor cu acțiuni în instanță pentru abuz în serviciu, după care vom avea, probabil, o serie de acțiuni în instanță pentru recuperarea mandatelor și pentru ceea ce mai decurge din efectele acestei ordonanțe“, a spus Raul Florescu.

Mai mult, conform unui comunicat de presă al PDL Buzău, democrat-liberalii își rezervă dreptul de acționa conform prevederilor legale împotriva acelor secretari care nu respectă prevederile Ordonanșei 55/2014: „Organizația Partidului Democrat Liberal – filiala Buzău atrage atenția secretarilor unitatilor admi­nistrativ-teritoriale din județ că, potrivit Ordonanței 55/2014, au obligația să depună în termen de 10 zile la Instituția Prefecturii Buzău, primele opțiuni semnate de către aleșii locali cu privire la partidul politic din care doresc să facă parte. Reamintim că articolul unic din Ordonanța de urgență prevede că, în termen de 45 de zile de la data intrării în vigoare a acesteia, primarii și președinții consiliilor județene, consilierii locali și consilierii județeni, precum și candidații care au fost declarați supleanți, își pot exprima în scris și o singură dată opțiunea cu privire la partidul politic. Astfel că, dacă vor exis­ta alte situații decât cele prevăzute de prezenta ordonanță, ne vom vedea obligați să acționăm în instanță, având în vedere legile în vigoare“, se arată în comunicatul de presă al PDL Buzău.